Zenit 76 – 67 Anadolu Efes

Turkish Airlines Euroleague’in 23. Hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Saint Petersburg’da Zenit’in konuğu oldu.

Turkish Airlines Euroleague 2021 – 2022 Sezonu’nun ilk yarısının açılış karşılaşmasında da rakibine mağlup olan Ergin Ataman’ın öğrencileri maalesef yine Saint Petersburg deplasmanı şansızlığını kıramadı.

Son periyotun bitmesiyle 76 – 67’lik skor oluşurken Anadolu Efes bu sezon Turkish Airlines Euroleague’de 11. mağlubiyetini almış oldu.

Anadolu Efes Felaket Bir Hücum Performansı Gösterdi

zenit

Anadolu Efes takımı, tarihinde Turkish Airlines Euroleague’de çıktığı 500. maç olacak Zenit Saint Petersburg karşılaşmasına mutlak galibiyet için çıkmıştı.

Turkish Airlines Euroleague’in son şampiyonu, geçen iki sezondan uzakta bir performans gösterse de bu 500. Maçı hem prestij için hem de bir çıkış noktası olması adına galibiyetle tamamlamak istiyordu.

Takımın en büyük yıldızı Shane Larkin’den yoksun olarak çıktığı mücadelenin ilk dakikalarında Lacivert Beyazlılar özellikle savunma anlamında çok iyiydi.

Buna karşın hücumda ise bir o kadar kötü performans vardı. Efes seviyesindeki bir takıma yakışmayacak basit hatalar yapıldı. Zenit Saint Petersburg, bu hataları değerlendirdi ve kısa sürede eşitliği yakaladı.

Hücumda çalışmayan Anadolu Efes setleri karşısında seri yakalayan ev sahibi ekip farkı açmaya başladı.

Neyse ki ilk çeyrek sona ermeden Micic liderlik rolüne soyundu ve takımı ilk çeyrek sonunda 17 – 18 öne geçirdi.

Çok dengeli geçen ikinci periyotta ise bu sefer savunmadaki savrukluk bizi yaktı. Hücumda Moerman ile biraz daha etkili gözüken ekibimiz, savunmada basit hatalar yapınca Zenit Saint Petersburg tarafından cezalandırıldı. Bunun sonucunda ilk yarı 37 – 36 sona erdi.

İkinci yarıya tam anlamıyla korkunç bir hücum performansıyla başladık. Çemberleri döven, bir türlü boş atışlardan yararlanamayan Ergin Ataman’ın öğrencileri adeta maçı bu noktada rakibine verdi.

Efes’i bu halde bulmuşken fırsatları değerlendiren Zenit Saint Petersburg, bir anda 47 – 38 üstünlüğü yakaladı.

Anadolu Efes’in hücum performansı o kadar kötüydü ki bir çeyrek boyunca sadece 6 sayı üretebildi. Hal böyle olunca Zenit 11 sayı fark attı.

Son periyotta bu farkı 17 sayıya kadar çıkaran konuk ekip karşısında Simon önderliğinde 0 – 10’luk seri yakalasak da ne yazık ki bu performans maçı kazanmaya yetmedi.

Ergin Ataman Gösterilen Performanstan Çok Rahatsız

Maç sonunda mikrofonlara konuşan Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, adeta takımının hücum performansını yerden yere vurdu.

25 üç sayılık atış denemesinde sadece 4 isabet bulan Lacivert Beyazlılar, gerçek anlamda “inanılmaz” bir gün geçirdi. Buna dikkat çeken Ergin Ataman özellikle boş atışlarda yaşanan sıkıntılardan yakındı.

Özeleştiri yapmayı sürdüren Lacivert Beyazlılar’ın şampiyon koçu, “belki de bu sezonun en kötü hücum performansını sergiledik” diyerek adeta maçı bizler için özetledi.

Türk basketbolunun en büyük gururu olan temsilcimiz, ne yazık ki tarihsel önemi olan bu 500. maçtan mağlubiyetle ayrıldı ve geçen sezonki haline duyulan özlemi bir maçta daha yaşatmış oldu.