Anadolu Efes 500 Diyor

Türk basketbolunu her zaman en zirve noktada temsil eden Anadolu Efes, bu hafta Türk basketbolu açısından çok özel bir maça çıkacak.

Takvimler 1976 yılını gösterirken Kadıköy Spor’un Tuncay Özilhan başkanlığında satın alınmasıyla Efes Pilsen doğmuştu.

Tuncay Özilhan (Başkan), Pano Natof (Genel Kaptan), Berna Sirmen (Müdür), Talat Öztoprak (Yönetici) ve Faruk Akagün (Antrenör) olarak Efes Pilsen’in ilk ekibinin çekirdeğini oluşturmuşlardı.

Kurulduğu günden bugüne Türk basketbolunun lokomotifi olan Efes Pilsen, kimsenin yanına bile yaklaşamadığı başarılı yılları kuruluşunun hemen sonrasında yaşamıştı.

Türkiye Basketbol Ligi’ne damga vurmakla yetinmeyen takım, gözünü her daim Avrupa’ya çevirip ülkemize nice başarılar kazandırmıştı.

Yolculuğun İlk Adımı 1980 Yılında Atıldı

Efes Pilsen, Avrupa yolculuğunun ilk adımını 1979 – 1980 sezonunda attı. Bu adım çok uzun sürecek ve başarılarla dolacak bir serüvenin de başlangıcıydı.

Sene 1996’yı gösterdiğinde, Türk basketbolu için bir dönüm noktası yaşandı.

Takım, efsanevi koçu Aydın Örs önderliğinde çok önemli bir atılım yapmıştı. 1993’te Avrupa Kulüpler Kupası’nda Yunanistan’ın Aris takımıyla final oynanmış ve bu final, bir Türk takımının Avrupa Kupası’nda oynadığı ilk final olarak tarihe geçmişti.

Ne yazık ki o zaman kupa alınamamıştı. Lakin Aydın Örs ve öğrencileri Avrupa’dan kupayı 1996’da getirmiş ve Efes Pilsen Koraç Kupası Şampiyonu olmuştu.

Arada kalan sezonlarda da Avrupa’da birçok başarı tadan ve ilklere imza atan Efes, böylece Avrupa’ya kendini kabul ettirmişti. Peter Naumoski önderliğindeki takım hala hafızalarda yerini korumaktadır.

Efes Pilsen, 2010’da çıkan yasa gereği isim değişikliğine giderek adını Anadolu Efes olarak değiştirmişti.

Anadolu Efes Bir Avrupa Devi

anadolu efes

Efes Pilsen’in bıraktığı yerden Avrupa’da tarih yazmaya devam eden Anadolu Efes, çok büyük başarılarına yenilerini ekledi.

2015 yılına gelindiğinde Avrupa’daki tüm organizasyonlarda tam tamına 523 maça çıkan takım, 298 galibiyetle ne kadar büyük bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlıyordu.

O dönem Avrupa’da 500 maça çıkan ilk takım unvanının sahibi olan Anadolu Efes, bununla doymayacaktı.

2017’de takımın başına tecrübeli koç Ergin Ataman’ın gelmesi bambaşka bir sayfa açmak demekti. Efes, efsanevi koçu Aydın Örs’ün öğrencisiyle gözünü Turkish Airlines Euroleague’e dikmişti.

Zira yıldız koç Ergin Ataman’ın Avrupa’da kazanamadığı tek kupa Turkish Airlines Euroleague kupasıydı.

İlk sezonunda sadece Türkiye Kupası’nı kazanan Ergin Ataman ve takım sonraki sezonlarda kupa koleksiyonuna yenilerini ekledi ve modern Euroleague tarihinde ilk kez final four şansı kazandı.

O sezon finalde CSKA Moskova’ya yenilen takım, sonraki yıl da pandemi dolayısıyla kupayı alamadı. Ancak 2020 – 2021 Euroleague Sezonu’nda kimse Efes’in karşısında duramadı.

Nihayet 3 yıldır hayalini kurduğu Turkish Airlines Euroleague şampiyonluğuna ulaşan Ergin Ataman ve öğrencileri, Türkiye’de Fenerbahçe Beko’dan sonra bunu başaran ikinci takım oldu.

Avrupa’daki harika performanslarıyla çok saygın bir konum kazanan Anadolu Efes, Avrupa’nın en korkulan ekiplerinden biri olarak kabul ediliyor.