Anadolu Efes Oyuncuları

Anadolu Efes, Türkiye’de basketbolun geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan kulüp olarak bilinir. Adından da tahmin edilebileceği üzere Anadolu Grubu’na aittir. 1976 yılında Kadıköy Spor’un devralınması ile faaliyetlerine başlamıştır. Tuncay Özilhan başkanlığında kurulan lacivert beyazlı kulüp, çok uzun süre Efes Pilsen ismiyle mücadele etmiştir. 1978 – 1979 sezonunda Eczacıbaşı’nı yenerek ilk lig şampiyonluğunu elde eden lacivert beyazlı kulüp, geçmişten bu yana kadrosunda birbirinden önemli oyuncu ve antrenörleri barındırmıştır. Yazımız sayesinde başta Anadolu Efes oyuncuları olmak üzere uluslararası başarılar, maç atmosferi, taraftar grubu, transferler ve daha birçok konu hakkında bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

Anadolu Efes Oyuncu İstatistikleri

Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko ile beraber Türkiye’yi basketbolda temsil eden en başarılı iki kulüpten birisidir. Bu takımı özel kılan çok sayıda detay bulunuyor. Her şeyden önce, Anadolu Efes’in NBA takımları ile maç yapan ilk Türk takımı olduğunu söylemek gerekir. 10 Ekim 2006 tarihindeki maçta Denver Nuggets ile karşı karşıya gelen lacivert beyazlı takım, bu maçı 118-102 kaybetti. Bu maçtan iki gün sonra oynanan bir diğer maçta Golden State Warriors ile karşılaşan Anadolu Efes, bu maçtan da 120-66’lık sonuçla mağlup ayrıldı. Anadolu Efes, 6 Ekim 2007 tarihinde bu defa Minnesota Timberwolves ile karşı karşıya geldi. Çok iyi bir oyun ortaya koyduğu bu maçı da 84-81 kaybetti. Bu üç maçın hem Anadolu Efes hem de Türk basketbolu adına bir hayli önemli olduğunu söylemek gerekir.

anadoluefeshaber.com-oyuncular anadolu efes

Anadolu Efes oyuncuları denildiği zaman akla çok sayıda isim geliyor. Birazdan bahsedeceğimiz isimler, kulüpte oynadıkları dönemde oldukça güzel işler yaptılar. İstatistikleri gayet iyiydi. Anadolu Efes’in unutulmaz oyuncularından birisi Hidayet Türkoğlu! Kulübün altyapısından yetişen 1979 doğumlu oyuncu, çok uzun yıllar boyunca ülkemizi başarılı bir şekilde NBA’de temsil etti. Basketbolu bıraktıktan sonra Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı oldu. Buna ek olarak, Mehmet Okur, Hüseyin Beşok, Ömer Onan, İbrahim Kutluay, Mirsad Türkcan, Ufuk Sarıca, Kaya Peker, Asım Pars, Ersan İlyasova, Kerem Tunçeri, Doğuş Balbay, Cedi Osman, Cenk Akyol, Kerem Gönlüm, Sinan Güler, Erdal Bibo gibi önemli yerli oyuncular da geçmiş yıllarda Anadolu Efes’te forma giymişlerdir. Bunun yanı sıra, Anadolu Efes’in kadrosunda birbirinden önemli yabancı basketbolcular da vardır. Krunoslav Simon, Marko Popovic, Mario Kasun, Willie Solomon, Marcus Haislip ve daha birçok ismin Anadolu Efes taraftarlarına güzel anlar yaşattıklarından bahsedebiliriz. Daha önce de söylediğimiz gibi bu oyuncuların istatistikleri de oldukça iyidir.

Anadolu Efes Oyuncuları ve Kadrosu

Anadolu Efes, 2023 – 2024 sezonuna büyük hedefler ile başladı. Söz konusu sezonda takımı Erdem Can çalıştırıyor. 3 Kasım 1980 tarihinde dünyaya gelen Erdem Can’dan beklentiler bir hayli fazla! Genç antrenör, kulüpten ayrılan Ergin Ataman’ın yerini doldurmaya çalışacak. Anadolu Efes basketbol takımı 2023 – 2024 sezonu oyuncular listesinde aşağıdaki isimler yer alıyor:

 • Shane Larkin – 2 Ekim 1992 – 1.80 metre
 • Rodrigue Beaubois – 24 Şubat 1988 – 1.88 metre
 • Berkay Dönmez – 20 Temmuz 2005 – 2.03 metre
 • Elijah Bryant – 19 Nisan 1995 – 1.96 metre
 • Salih Altuntaş – 27 Şubat 2006 – 2.08 metre
 • Emre Melih Tunca – 13 Ekim 2005 – 1.96 metre
 • Erten Gazi – 15 Haziran 1997 – 1.91 metre
 • Will Clyburn – 17 Mayıs 1990 – 2.01 metre
 • Darius Thompson – 4 Mayıs 1995 – 1.93 metre
 • Mehmet Efe Demirel – 4 Ocak 2005 – 2.13 metre
 • Doğuş Özdemiroğlu – 17 Nisan 1996 – 1.91 metre
 • Burak Can Yıldızlı – 22 Nisan 1994 – 2.02 metre
 • Tibor Pleiss – 2 Kasım 1989 – 2.21 metre
 • Justus Hollatz – 21 Nisan 2001 – 1.91 metre
 • Ercan Osmani – 4 Ağustos 1998 – 2.13 metre
 • Erkan Yılmaz – 3 Aralık 1997 – 2.06 metre
 • Derek Willis – 21 Haziran 1995 – 2.06 metre
 • Ante Zizic – 4 Ocak 1997 – 2.10 metre
 • Tyrique Jones – 3 Mayıs 1997 – 2.06 metre
anadoluefeshaber.com-oyuncular

Anadolu Efes ilk beşinde genellikle Ante Zizic, Derek Willis, Will Clyburn, Shane Larkin ve Darius Thompson yer alır. Tyrique Jones, Ercan Osmani, Elijah Bryant, Rodrigue Beaubois ve Justus Hollatz, takımın alternatif ilk beşini oluşturan isimlerdir. Ayrıca, Tibor Pleiss, Burak Can Yıldızlı, Erkan Yılmaz ve Erten Gazi de diğerlerine kıyasla daha az şans bulan isimlerdir. Anadolu Efes altyapısından yetişen ve önümüzdeki yıllarda hem kulüpte hem de milli takımda güzel işler yapması beklenen Mehmet Efe Demirel de rotasyonda süre almayı umuyor. Bunun yanı sıra, Doğuş Özdemiroğlu da yaşamış olduğu sakatlık dolayısıyla formasından bir süre uzak kaldı.

Transferler ve Yeni Katılan Oyuncular

Anadolu Efes basketbol takımı içerisinde kendisine yer bulan oyuncular arasında Tyrique Jones da var. Basketbol severler, bu oyuncuyu Türk Telekom’dan hatırlayacaklardır. 2022 – 2023 sezonunun sona ermesi ile beraber Türk Telekom’dan ayrılan oyuncunun yeni adresi Anadolu Efes oldu. Tyrique Jones, 2022 – 2023 sezonunda Basketbol Süper Ligi’nin en değerli oyuncusu seçilmişti. Anadolu Efes yönetimi, oyuncunun bu başarısını görmezden gelemedi. Oyuncu ile Haziran ayında sözleşme imzalandı. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Anadolu Efes ile Ergin Ataman’ın yolları ayrıldı. Lacivert beyazlı kulübün yeni antrenör seçimi Erdem Can oldu. 43 yaşındaki antrenör, Türk Telekom ile güzel başarılara imza atmıştı. Erdem Can’ın Türk Telekom’dan tanıdığı Tyrique Jones da tıpkı eski hocası gibi Anadolu Efes’e transfer olmayı tercih etti. Bu oyuncuyu özel kılan çok sayıda detay var. Her şeyden önce, kendisinin boyalı alanda topu aldığı zaman çok önemli bir skor tehdidi yarattığından bahsedebiliriz. Oyun motoru ve üst seviyedeki atletizmi ile de dikkat çeken bu oyuncu dar alanda etkili işler yapabiliyor. Hem skor tehdidi olması hem de çok rahat faul alması, onu değerli hale getiriyor.

Anadolu Efes taraftar grubu, yeni transferlerden Derek Willis’in artılarını ve eksilerini fazlasıyla merak ediyor. Bu oyuncu, geçtiğimiz sezon dört numarada büyük sıkıntı yaşayan Anadolu Efes’e ilaç gibi gelecek. Takım adına önemli bir hücum gücü olacak. Anadolu Efes, bu oyuncunun üçlükleri sayesinde birçok maçtan galibiyet ile ayrılacak. Yakından takip edenlerin de bildiği üzere Anadolu Efes’in birbirinden yetenekli top yönlendiricileri mevcut! Derek Willis, bu isimleri tamamlayabilecek özellikleri ile dikkat çekiyor.

Sakatlıklar ve Eksik Oyuncular

Anadolu Efes, geçmişten bu yana sakatlıklardan çok çekti. Kulübün 2023 – 2024 sezonunda sakatlık yüzünden faydalanamayacağı isim Doğuş Özdemiroğlu! 1996 yılında dünyaya gelen oyuncu, 1.91 boyundadır. Oyun kurucu pozisyonunda oynar. 2018 yılında NBA seçmelerine katılsa da seçilme başarısını gösterememiştir. 2022 – 2023 sezonunu Darüşşafaka’da geçiren Balıkesir doğumlu oyuncu, 2023 – 2024 sezonu öncesinde Anadolu Efes’e transfer oldu.

anadoluefeshaber.com-oyuncular anadolu efes
Shane Larkin

Anadolu Efes Oyuncularının Kariyer Geçmişi

Anadolu Efes oyuncuları, kariyerleri boyunca önemli kulüplerde forma giydiler. Birçoğunun NBA deneyimi var. Lacivert beyazlı kulüp, hem yurt içerisinde hem de yurt dışında kendisine katkı sağlayabilecek isimleri bulup kadrosuna katabiliyor. Geçmişten bu yana birbirinden kariyerli oyuncuların oynadığı bir kulüp olan Anadolu Efes’in Shane Larkin gibi bir yıldıza sahip oluşu ciddi bir avantaj!