Anadolu Efes Yönetim Kurulu Üyeleri

Türkiye’de basketbolun gelişmesine önemli katkılarda bulunan kulüplerin başında Anadolu Efes gelir. Basketbol severler, bu kulübü Efes Pilsen olarak anımsar. Lacivert beyaz renklere sahip olan Anadolu Efes, Türk basketbol tarihinin en özel başarılarına imza atmıştır. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da elde ettiği başarılarla göz doldurmuştur. Bilhassa 2020 – 2021 ve 2021 – 2022 sezonlarında Euroleague olarak bilinen basketbolun Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon olmuştur.

Anadolu Efes Euroleague zaferleri kadar Basketbol Süper Ligi’ndeki başarılarıyla göz doldurur. Lacivert beyazlı takım, Türkiye Basketbol Ligi’ne yükseldiği günden bu yana her sezon play-off oynama başarısını göstermiştir. 29 defa play-off oynamış ve bunlardan 16’sını şampiyon olarak tamamlamıştır. Basketbol Süper Ligi’nde en çok şampiyon olan takımdır. Ayrıca, Türkiye Kupası’nı 12, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı 13 kez kazanmıştır.

Anadolu Efes Spor Kulubü Başkanı Kimdir?

Anadolu Efes, 1976 yılında kurulmuştur. Faaliyetlerine daha önce başlamış Kadıköy Spor’un devralınmasıyla beraber ismi Efes Pilsen olarak değiştirilmiştir. Dönemin Anadolu Efes başkanı Tuncay Özilhan’dır. Bu isim, kulüp tarihi adına hayati öneme sahiptir. Liderlik ve yönetim konusunda başarılmayacak türden şeyleri başarıp kulübe vizyon kazandırmıştır. Dönemin Anadolu Efes yönetim kurulu üyeleri arasında Pano Natof, Berna Sirmen, Talat Öztoprak ve Faruk Akagün vardır. 29 Haziran 2011 tarihinde isim değişikliğine giden ve o günden bu yana Anadolu Efes olarak anılan lacivert beyazlı takım, maçlarını yakından takip edenlerin de bildiği üzere Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynar.

Anadolu Efes başkanı olarak bilinen Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri’de dünyaya gelmiştir. Emine Özilhan ile evlidir. Üç çocuğu vardır. Kendisi, İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Sonrasında Amerika’da işletme alanında yüksek lisans yapmıştır. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu başkanı olarak tanınan ismin farklı sektörlerde yapmış olduğu işler mevcuttur. Her ne kadar Anadolu Efes başkanı olarak tanınsa da iş dünyasında önemli bir yeri mevcuttur.

Anadolu Efes Başkanı Dönemindeki Gelişmeler

Anadolu Efes, Tuncay Özilhan döneminde birbirinden güzel başarılara imza atmıştır. Lacivert beyazlı takımın başarıları şu şekilde özetlenebilir:

 • Türkiye Basketbol Süper Ligi: 16 şampiyonluk (1979, 1983, 1984, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2019, 2021, 2023)
 • Türkiye Kupası: 12 şampiyonluk (1994, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009, 2015, 2018, 2022)
 • Cumhurbaşkanlığı Kupası: 13 şampiyonluk (1986, 1992, 1993, 1996, 1998, 2000, 2006, 2009, 2010, 2015, 2018, 2019, 2022)
 • Koraç Kupası: Bir şampiyonluk (1996)
 • Suproleague: Üçüncülük (2001)
 • Avrupa Kulüpler Kupası: Finalist (1993)
 • THY Euroleague: İki şampiyonluk (2021, 2022), ikincilik (2019), üçüncülük (2000)

Anadolu Efes, Tuncay Özilhan döneminde birçok ilke imza atmıştır. 1995 – 1996 sezonunda Koraç Kupası’nda şampiyon olarak Türkiye’ye takım sporlarında ilk Avrupa şampiyonluğunu yaşatmıştır. Bunun yanı sıra, 1993 yılında Avrupa’da final oynayarak bu başarıyı elde eden ilk Türk takımı olmuştur. 2000 ve 2001 yıllarında Euroleague’de üçüncü olmayı başarmıştır. Türk basketbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden birisi olan Mirsad Türkcan, Anadolu Efes’in basketbolun zirvesi olarak bilinen NBA’e gönderdiği ilk isim olmayı başarmıştır. Anadolu Efes başarıları, bunlarla sınırlı değildir.

 • Avrupa’da 500 maça çıkan ilk Türk basketbol takımı
 • Basketbol Süper Ligi’nde en çok şampiyon olan takım
 • Türkiye Kupası’nı ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı en çok müzesine götüren takım
 • Euroleague’de üst üste iki kez şampiyon olan ilk Türk takımı

Bunlar da Tuncay Özilhan dönemine ait olan Anadolu Efes başarıları arasında yer alır. Deneyimli iş adamı, başkanlık dönemi boyunca birbirinden güzel işlere imza atmıştır. Her şeyden önce, kulübe önemli bir vizyon kazandırmıştır. Anadolu Efes, Tuncay Özilhan döneminde yerel bir kulüpten çıkarak uluslararası bir seviyeye yükselmiştir. Kulübe dünyanın en iyi oyuncuları transfer edilmiştir. Bu isimler, takıma farklı bir hava katmıştır. Bunun yanı sıra Tuncay Özilhan başkanlık dönemi boyunca önemli antrenörlerle çalışmıştır. Bu isimlerin başında Ergin Ataman gelir. Başarılı koç, Anadolu Efes’te belki de tekrarlanmayacak türden başarılara imza atmıştır. Bilhassa 2021 ve 2022 yıllarında THY Euroleague’de şampiyon olarak adından fazlasıyla bahsettirmiştir. Anadolu Efes taraftarlarının gönlünde çok önemli bir yeri olan Ergin Ataman, milli takımımız için de çok önemli bir isimdir.

Kulübe Katkıları ve Başarıları

Tuncay Özilhan, başkanlık döneminde yapmış olduğu işler ile yalnızca Türkiye’de değil uluslararası alanda adından bahsettirmiştir. Her şeyden önce, gençlere basketbol sevgisini aşılamıştır. Yakından takip edenlerin bildiği üzere basketbol, Türkiye’de futbola kıyasla daha az sevilen bir spordur. Bu sporun geniş kitlelere hitap etme ihtimali daha düşüktür. İnsanlar, basketbolun zengin sporu olduğunu düşünür. Bilhassa 1990’lı ve 2000’li yıllarda basketbola gösterilen ilgi azdır. Fakat, Anadolu Efes, bu algıyı değiştirmiştir. Bunu yaparken de en büyük desteği tahmin edilebileceği üzere Tuncay Özilhan’dan almıştır. Deneyimli ve başarılı iş adamı, Anadolu Efes spor kulübü başarıları ile geniş kitlelerin basketbolu sevmelerini sağlamıştır.

Anadolu Efes, Tuncay Özilhan döneminde birbirinden kaliteli yabancı oyuncuları kadrosuna katmıştır. Diğer kulüpler de Anadolu Efes’ten özenerek önemli basketbolcuları transfer etmiştir. Bu durum, Türk basketboluna olumlu yansımıştır. Milli takımda forma giyen oyuncularımız, kaliteli ve deneyimli yabancı oyuncularla idman yaparak kendilerini geliştirmiştir. Türkiye A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın bilhassa son yıllarda eskiye kıyasla daha başarılı olması, Anadolu Efes’in başlatmış olduğu basketbol devrimiyle yakından alakalıdır.

Vizyon ve Stratejik Planlar

Anadolu Efes, basketbolu geniş kitlelere sevdirme, hem yerel hem de uluslararası alanda başarılı olma, milli takıma oyuncu kazandırma hedeflerine sahiptir. Geleceğe dönük stratejik planlarını da bu doğrultuda yapar.

Liderlik ve Yönetim Tarzı

Anadolu Efes başkanı Tuncay Özilhan, başarılı iş adamı kimliğini basketbola da yansıtmıştır. Eskiden bu yana kulübü oldukça güzel bir şekilde yönetmiştir. Çalışanlarına değer verir. Oyunculara ve antrenörlere oldukça iyi davranır. Onların kendilerini maddi ve manevi anlamda iyi hissetmelerini sağlar. Yönetim tarzıyla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanır.

Anadolu Efes Yönetim Kurulu Üyeleri

Anadolu Efes yönetim kurulu üyeleri arasında Kamilhan Süleyman Yazıcı, Jason Warner, Tuğban İzzet Aksoy, R.Engin Akçakoca, Ahmet Boyacıoğlu, Agah Uğur, Uğur Bayar gibi isimler yer alır. Kulüp yönetiminde yer alan isimlerin kendi alanlarında da oldukça başarılı olduğu asla gözlerden kaçmaz.

Yönetim Kurulu Kararları ve Etkileri

Anadolu Efes, kol kırılır yen içinde kalır mantığına sahiptir. Takım içerisinde yaşanan sorunlar, asla dışarıya aktarılmaz. Yönetim, takımdaki herhangi bir disiplinsizlik vakasını kendi yöntemleriyle çözer. Oyuncuyu medya önüne atmaz. Bunun yanı sıra herhangi bir antrenör değişikliği ve oyuncu ayrılığı da son derece kibar bir şekilde gerçekleştirilir. Anadolu Efes, hakem kararlarına da gereken tepkiyi gösterir. Yönetim, konuyla ilgili olarak gereken açıklamayı en kısa sürede yapar. Son olarak, yönetim tarafından alınan kararlar, en kısa sürede taraftarlarla da paylaşılır.

Geçmiş Dönemlerdeki Başkanlar

Anadolu Efes başkanı olan Tuncay Özilhan, bu görevi 70’li yıllardan bu yana sürdürür. Farklı bir deyişle kendisi dışında bir isim şu ana kadar başkanlık görevini yapmamıştır. Ancak, yönetim kurulu zaman içerisinde değişmiştir.