Anadolu Efes’te Değişim Devam Ediyor

Anadolu Efes’ de Ergin Ataman’ın gidişi sonrası takımın başına Erdem Can’ı getiren Anadolu Efes’te yaşanan değişim rüzgarı da devam ediyor. Lacivert beyazlı ekipte takımın genel çehresinin, kimyasının ve oyun stilinin tamamının değişmesini bekliyoruz.

ANADOLU EFES’ DE TAKIMIN SON DURUMU

Anadolu Efes ‘de takımı ve Avrupa’yı sürüklese eden, yarattığı oyun alanları ve keskin şut yüzdesi ile son 5 yılın en çok ses getiren oyuncusu Vasilije Micic’i NBA’e uğurlayan temsilcimiz lacivert beyazlılar, ligin yerli kısaları arasında önemli bir konumda olan Buğrahan Tuncer ve kronik sakatlıkları bulunan Doğuş Balbay ile de sezon sonunda yollarını da ayırmışlardı.

Lacivert beyazlılar da Shane Larkin ve Rodrigue Beabuois ile yola devam ederek şahsımca çok önemli bir iş çıkaran Anadolu Efes yönetimi, Micic’in yerini doldurmak adına geçtiğimiz sezon Baskonia forması ile fırtına gibi bir sezon geçiren ve transfer döneminde neredeyse tüm takımların ilgi odağı olan Darius Thompson‘ı kadrosuna katarak güçlendiler.

 Avrupa’nın en sansasyonel transferlerinden birine imza atan Anadolu Efes‘in yeni guard’ını birazcık tanımayacak olursak şüphesiz ki sahayı okuma becerisi ve yırtıcı özellikleri ön plana çıkacaktır.

ikili oyun ve asist yeteneği Micic ile kıyas edilemeyecek olsa da, ABD’li guard’ın asist yeteneğinin Avrupa’daki mevcut oyun kurucu havuzundaki oyuncu profillerine bakacak olursak en iyilerden biri olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz ve Anadolu Efes in ihtiyaçlarını beklentilerini karşılayacaktır.

Tüm bunlara ilaveten oldukça keskin bir üç sayı yeteneğine de sahip olan Thompson’ın liderlik ve skor yükü anlamında Larkin’ in yetersiz kaldığı durumlarda takım adına yaratıcılık yönünden eşi bulunmaz bir fırsat olduğunu belirtmekte fayda var. Savunma yönü ile de hiç de fena sayılmayan istatistiklere imza atan Darius Thompson’ın Süper Star Shane Larkin ve takımın çalışkan ismi Beabuois ile oluşturacağı uyum, Efes kısa rotasyonu açısından hayati bir öneme sahip olacak gibi.

TAKIMIN UZUNLARINA ÇOK İŞ DÜŞECEK

Lacivert beyazlılar pota altında büyük zaafları bulunan Anadolu Efes ‘te koç Erdem Can hatırlatacağımız üzere neşteri ilk bu bölgeye vurdu. 30’lu yaşları çoktan deviren 2 ABD’ li veteran oyuncu Bryant Dunston ve Chris Singleton ile yolları ayıran lacivert beyazlılar, bu isimlerin yerine Tyrique Jones ve Derek Willis’i ekledi.

Yıldız adayı Jones’u pota altında desteklemesi adına da, Venezia’dan Derek Willis’i kadrosuna katan temsilcimizin yeni pota altı rotasyonu ile neler yaratabileceğini hep birlikte izleyeceğiz.

Tibor Pleiss’in yetersiz kaldığı ikili oyun ve oyun sertliğinde sunacağı katkı hayati öneme sahip olan Willis’in neler yapabileceği yine herkes açısından büyük merak konusu.

Bu iki uzuna ilaveten takımda öncelikli olarak lig maçlarında kullanılmak üzere alınan Arnavut asıllı milli pivotumuz Ercan Osmani de bu sene beklentilerimizin olduğu ancak başta ayak çabukluğu olmak üzere geliştirmesi gereken çok özellik bulunan oyunculardan. Umarız ki o da Sertaç Şanlı ‘nın gittiği yoldan giderek hepimize kendini ispat eder.