Cedi Osman’ın Yeni Adresi San Antonio Spurs Oldu

12 Dev Adam, Türk gençlerinin basketbolu sevmesini sağladı. 2000’li yıllardan bu yana başarıları ile dikkat çeken 12 Dev Adam’ın yeni jenerasyondaki temsilcilerinden birisi de Cedi Osman! Her ne kadar kendisi geçtiğimiz yıl kaçırmış olduğu serbest atıştan dolayı sosyal medyada tepki görse de halen daha milli takımımızın önemli bir parçası! Cedi Osman, bu sıralar transfer heyecanı yaşıyor. Gelin, milli oyuncumuzun son takımına yakından bakalım!

Cedi Osman Üçlü Takasın Bir Parçası Oldu

Yakından takip edenlerin bildiği üzere NBA takımları arasında genellikle oyuncu takasları gerçekleştirilir. Söz konusu takaslardan birisine 2023 yılında rastlayacağız. Söz konusu takas büyük ses getirecek gibi duruyor. Bu takasın önemli parçalarından birisi de Cedi Osman olacak.

San Antonio Spurs, Cleveland Cavaliers ve Miami Heat, bu yaz oyuncu takası gerçekleştirecekler. Miami Heat, 2026 ikinci tur draft hakkı elde etmişti. Bu kulüp, Max Strus’u Cleveland Cavaliers’a gönderecek. San Antonio Spurs ise hali hazırda Cleveland Cavaliers forması giyen Cedi Osman’ı, Lamar Stevens’ı ve 2030 ikinci tur draft hakkını aldı.

Cedi Osman’ın altı yıllık Cleveland Cavaliers macerası sona erdi. 2017 yılından bu yana bu kulüpte forma giyen Cedi Osman, Cleveland Cavaliers’a güzel anılar ile veda etti. Kendisi, aslında 2015 yılında bir diğer NBA kulübü Minnesota Timberwolves tarafından ikinci tur draftında seçilmişti. Hatta, 31’inci sıradan seçildiğini söylemek gerekir. Cedi Osman, daha önce de ifade ettiğimiz gibi 2017 yılından bu yana NBA’in iddialı kulüplerinden Cleveland Cavaliers’ta forma giyiyordu. Söz konusu altı sezon boyunca toplam 404 maçta görev aldı. Bu maçlarda 9,7 sayı, üç ribaunt ve iki de asist ortalamaları elde etti.

Cedi Osman Kimdir?

8 Nisan 1995 tarihinde Makedonya’da dünyaya gelmiştir. Annesi Boşnak, babası ise Türk vatandaşıdır. 1999 yılında Saraybosna’ya taşınan Cedi Osman, yaşı çok küçük olmasına rağmen basketbola büyük bir ilgi duyuyordu. Basketbol oynamaya da Saraybosna’da başladı. Tarihler 2008’i gösteriyordu. Cedi Osman, basketbol oynamaya devam ediyordu.

Günün birinde Anadolu Efes scoutları, maç izleyip yeni yetenekler keşfetmek adına Saraybosna’ya geldiler. Anadolu Efes scoutları, oyuncunun yeteneğinden fazlasıyla etkilendiler. Onu ailesiyle birlikte İstanbul’a götürmeye karar verdiler. Cedi Osman, henüz ortaokul döneminde Türkiye’ye gelerek Anadolu Efes altyapısında oynamaya başladı.

1995 doğumlu oyuncu, yeteneği ile kısa süre içerisinde adından söz ettirmeyi başardı. A takıma çıkması çok uzun sürmedi. 2012 – 2013 sezonunun sonlarına doğru Anadolu Efes ile Basketbol Süper Ligi’nde süre almaya başladı.

Cedi Osman, 2017 yılına kadar Anadolu Efes’te oynadı. Lacivert beyazlı kulüp ile birçok başarı elde etti. Ardından, NBA macerasına başladı. Halen daha milli takımımızda görev yapan Cedi Osman, dizi oyuncusu Ebru Şahin ile evlidir.