Anadolu Efes Zenit Maç Önü

Turkish Airlines Euroleague’in 23. Hafta mücadelesinde Ergin Ataman önderliğindeki Anadolu Efes, Rusya’da Zenit deplasmanına konuk olacak.

Anadolu Efes, bu sezon ING Basketbol Ligi ve Turkish Airlines Euroleague’de gösterdiği performanslarla geçtiğimiz 2 sezonu aratıyor.

Buna karşın ligdeki şampiyonluk iddiası ve Turkish Airlines Euroleague’deki Final Four umutları hala devam ediyor. Ergin Ataman ve öğrencileri, karakterlerindeki pes etmeme duygusunu sahaya yansıtıp son şampiyon unvanıyla başladıkları kulvarlarda bu unvanlarına yakışacak mücadeleyi vermek istiyorlar.

Anadolu Efes Bu Sezon 10 Galibiyet 10 Mağlubiyet Aldı

Koç Ergin Ataman önderliğinde Turkish Airlines Euroleague’in son şampiyonu apoletiyle sezonu sürdüren Lacivert Beyazlılar, geride kalan haftalarda çıktığı 20 maçtan eşit sayıda galibiyet ve mağlubiyet aldı.

Böylece 10 mağlubiyet 10 galibiyetle Turkish Airlines Euroleague’in sekizinci basamağına yerleşen temsilcimiz, Zenit Saint Petersburg karşısında galibiyet sayısında öne geçmeyi hedefliyor.

Zenit Saint Petersburg ise bizim takımımızdan bir nebze daha iyi bir form yakaladı. Bu sezon tıpkı ekibimiz gibi 20 maça çıkan Zenit Saint Petersburg, bu maçlarda 12 galibiyeti hanesine yazdırırken, 8 kez de sahadan mağlubiyetle ayrılmanın önüne geçemedi.

Anadolu Efes ve Zenit Arasında 4 Maç Oynandı

anadolu efes

Avrupa’daki gururumuz olan temsilcimiz Anadolu Efes, daha önce Zenit Saint Petersburg ile Avrupa sahnesinde 4 kez karşı karşıya geldi.

Avrupa sahnesinde ve özellikle son yıllarda Turkish Airlines Euroleague’de önüne geleni yere seren Lacivert Beyazlılar’ın şansı ne yazık ki Zenit Saint Petersburg’a tutmuyor.

Öyle ki iki ekibin birbirleriyle yaptığı karşılaşmalarda Zenit Saint Petersburg’un üstünlüğü dikkat çekiyor. Buna göre 4 maçtan 3’ünde sahadan galip ayrılan Rusya temsilcisi Zenit Saint Petersburg oldu. Lacivert beyazlı temsilcimiz Anadolu Efes ise bu maçlardan sadece 1’inde aldığı sonuçla taraftarlarının yüzünü güldürmeyi başardı.

İki takım, en son olarak Turkish Airlines Euroleague 2021 – 2022 Sezonu’nun ilk yarısında İstanbul’da karşılaşmışlardı. Bu maçın sonucunda ise gülen taraf ne yazık ki konuk ekip Zenit Saint Petersburg olmuştu.

O maçta rakibine 79 – 90 yenilen Ergin Ataman’ın son şampiyon öğrencileri, şimdi rövanş için Rusya’da parkeye çıkacaklar.

Bu maçın rövanşı almak dışında bir diğer büyük anlamı da var. Anadolu Efes, kurulduğu günden bugüne Avrupa’da Türk basketbolunu en iyi şekilde temsil eden ve ülkemize nice büyük zaferler, nice rekorlar ve nice ilkler yaşattı.

Avrupa arenasındaki kulvarlarda toplam 747 maça çıkıp bunlarda 425 galibiyet ve 322 yenilgi alan Lacivert Beyazlılar, 2001 – 2002’den beri Turkish Airlines Euroleague’de mücadele ediyor.

Avrupa’nın bu en tepedeki organizasyonunda şampiyonluğu daha geçen sene yaşayan Lacivert Beyazlılar, devler arenasında 499 maça çıktı.

500. maçına bu hafta Zenit Saint Petersburg karşısında çıkacak olan son şampiyon temsilcimiz, bu özel karşılaşmadan galibiyet çıkarmak ve taraftarlarına böyle güzel bir hediye vermek istiyor.

Saint Petersburg şehrinin ev sahipliği yapacağı ve Türkiye saati ile 20:00’da başlayacak bu mücadelede Ergin Ataman ve ekibi kazanmaktan başka bir ihtimal düşünmüyor.