Anadolu Efes Eskiyi Arıyor

Turkish Airlines Euroleague ve ING Basketbol Ligi’nin son şampiyonu unvanıyla sezon giren Anadolu Efes, geçen seneyi arıyor.

Gerek yapılanmasıyla gerekse barındırdığı kaliteli oyuncu ve teknik ekiple Türkiye’de basketbol denince akla gelen ilk takım olan Anadolu Efes, geçtiğimiz sezon ING Basketbol Ligi’ni domine etmişti.

Anadolu Efes Liglere Ambargo Koymuştu

anadolu efes

Öyle ki ING Basketbol Ligi 2020 – 2021 Normal Sezonu bittiğinde koç Ergin Ataman’ın öğrencileri puan tablosunun zirvesinde bulunuyorlardı. Anadolu Efes, o sezon sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en önemli hücum takımlarından biri olmuştu.

Ligin normal periyodunda oynadığı 30 maçta sade ve sadece 1 mağlubiyet alan tecrübeli çalıştırıcı Ergin Ataman’ın öğrencileri, play off’ta da 8’de 8 yapmış ve olağanüstü bir performans sergilemişlerdi.

Anadolu Efes’in geçen sene Türkiye’de mağlup edebilen tek takım Afyon Belediyesi olmuştu.

Üstelik bu sadece tek sezonluk performans da değildi. Çünkü Anadolu Efes ING Basketbol Ligi 2019 – 2020 Sezonu’nda da buna benzer bir grafik çizmişti. Covid – 19 pandemisinin patlak verdiği o sezonda şampiyonluğa koşar adım giden Ergin Ataman’ın ekibi, ING Basketbol Ligi iptal edilene kadar sadece 2 mağlubiyet almıştı.

Geçtiğimiz sezon Türkiye’de bu kadar başarılı olan Anadolu Efes, asıl rüyayı Turkish Airlines Euroleague’de yaşamıştı.

22 galibiyet ve 12 mağlubiyet alarak normal sezonu tamamlayan temsilcimiz, Play offlar sonunda da harika bir performans göstermişti.

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague finalinde Barcelona’yı yenip kupaya uzanmıştı.

Anadolu Efes Şimdiden Geçen Sezonun Gerisinde

Şampiyon koç Ergin Ataman’ın öğrencileri bu sezon şimdiden istatistiklerde geçen yılın gerisinde kaldı.

Bu elbette her şampiyon takımın zaman zaman yaşadığı bir sürecin de etkisinden kaynaklı. Zira hangi branş olursa olsun, zirveyi görmüş takımların bu başarısını sürdürmesi çok daha zor hale geliyor. Mental açıdan ister istemez gelen rahatlama, kadronun yaşadığı değişiklikler derken dev beklentiler ağır sorumluluklara dönüşüyor.

Sezon başında Avrupa’nın en kaliteli uzunlarından birine dönüşen Sertaç Şanlı’yı Barcelona’ya kaptıran Anadolu Efes, onun yerini takviyelerle kapatmaya çalıştı.

Buna karşın Ergin Ataman önderliğindeki takımın şu anda son 2 senenin şampiyon takımından uzak olduğu net olarak görülüyor. Öyle ki bu istatistiklere de hali hazırda yansımış durumda.

Buna göre Efes, 17 maçını geride bıraktığı ING Basketbol Ligi’nde 13 galibiyet alırken 4 tane de mağlubiyet aldı. Bu da son 2 sezonda normal sezonlarda alınan galibiyet sayısının şimdiden üstüne çıkıldığını gösteriyor.

Ergin Ataman’ın takımı bu sezon Fenerbahçe Beko, Galatasaray NEF, Gaziantep Basketbol ve Pınar Karşıyaka’ya yenildi.

Öte yandan Turkish Airlines Euroleague’de de daha şimdiden geçen sezonun toplam mağlubiyet sayısına yaklaşıldı.

20 maçta 10 galibiyet 10 mağlubiyet alan Turkish Airlines Euroleague’in son şampiyonu, bu form grafiğiyle sıralamanın sekizinci basamağında kendisine yer bulabildi.

Elbette bu form durumunu sakatlıklar ve covid – 19 süreci de çok etkiledi. Yine de gerçekçi bir özeleştiriyle takımın son iki sezondur alıştırdığı yüksek standarttan uzak olduğunu söylemek gerekiyor.