Türk Basketbolunun Başarılı İsmi Ergin Ataman’ı Yakından Tanıyalım

7 Ocak 1966 tarihinde dünyaya gelen Halil Ergin Ataman; okul hayatında son derece başarılı bir öğrenci olmuştur. İtalyan Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur.

Ataman; basketbola henüz 12 yaşındayken başlamıştır. Eczacıbaşı takımında oyuncu olarak başladığı kariyerinde pek başarılı olamayan Ataman; şansını basketbol antrenörlüğünde denemeye karar verdi. Güncel tarih itibariyle Anadolu Efes’i çalıştıran Ataman; Türk basketbolunun önde gelen isimlerinden birisidir. Gelin, Ergin Ataman’ın kariyerine yakından bakalım!

Ergin Ataman’ın Antrenörlük Kariyeri Nasıl Başladı?

Ergin Ataman; 1996 yılında Türk Telekom’u çalıştırarak başladığı antrenörlük kariyerinde birbirinden önemli başarılara imza attı. 1998 yılında Türk Telekom’dan ayrıldı. Bunun yanı sıra, 1997 yılında İspanya’da düzenlenen ve bilhassa 2001 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nda harikalar yaratacak olan kadronun hazırlanmaya başladığı şampiyonada Türkiye A Milli Basketbol Takımı’nda Ercüment Sunter’in yardımcısı olarak görev yaptı.

1998 – 1999 sezonunda hem Pınar Karşıyaka’da görev alan hem de kendisini geliştirmek adına ABD’ye giden Ataman; bilgi birikimini geliştirmek adına elinden geleni yapan bir isim olacağını henüz gençlik yıllarında kanıtlıyordu.

Ergin Ataman’ın çıkışı 1999 – 2000 sezonuyla başladı. Efes Pilsen’de görev almaya başlayan Ataman; sezon sonunda Avrupa Ligi’nde final four oynayarak kariyerinin ilk başarısını elde etti.

Ergin Ataman 2000’li Yıllarda Kendisini Bir Hayli Geliştirdi

2000 – 2001 sezonunun ardından Efes Pilsen ile yollarını ayıran Ataman; sürpriz bir karar alarak İtalya’nın yolunu tuttu. Herkesin bildiği gibi İtalya futbolda olduğu kadar basketbolda da önemli bir lige sahiptir. Ataman; 2001 – 2003 yılları arasında İtalya’nın Montepaschi Siena takımını çalıştırdı. Bu takımla 2001 – 2002 sezonunda Saporta Kupası’nı kazanarak önemli bir başarı daha elde etti.

Ataman; iki yıllık İtalya macerasının ardından Türkiye’ye döndü. Başarılı antrenörün yolu bu defa dönemin gözde takımlarından Ülkerspor’a düştü. Üç yıl boyunca Ülkerspor’u çalıştırdı. Ancak, özel hayatı ile ilgili birtakım problemlerden dolayı bu kulüpten ayrılmak zorunda kaldı. Ataman; üç yıllık Ülker macerasının ardından İtalya’ya döndü. 2006 – 2007 sezonunda Climamio Bologna takımında antrenörlük yaptı.

Ataman; 2000’li yılların en gözde antrenörü olarak dikkat çekiyordu. 2007 – 2008 sezonunda Beşiktaş’ı çalıştırdı. 2008 – 2010 arasında ise ilk göz ağrısı Efes Pilsen’e döndü. Ataman’ın Efes Pilsen macerası oldukça dikkat çekiciydi. 2008 – 2009 sezonunda lacivert beyazlı takımı şampiyonluğa ulaştıran Ataman; Türk basketbolunun önemli koçlarından birisi olacağının sinyallerini veriyordu.

Başarılı Antrenör 2010’lu Yıllarla Beraber Yükselişe Geçti

Ergin Ataman; 2011 yılının ilk günlerinde Beşiktaş’ın başına geçti. Siyah beyazlı takımla hem ligde hem de FIBA EuroChallenge Kupası’nda şampiyon oldu. Buna ek olarak, takımına Türkiye Kupası’nı da kazandırdı.

2012 – 2013 sezonunda Galatasaray’ın başına geçti. Sarı kırmızılı takımla hem Euro Cup’ı hem de TBL’yi kazandı. Bir dönem milli takımı da çalıştıran Ataman; 2017 – 2018 sezonundan bu yana Anadolu Efes’in antrenörlüğünü yapıyor. Geçtiğimiz sezon hem ING Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de şampiyon olan Ataman; Türk basketbolunun en önemli koçu olarak dikkat çekiyor.