Anadolu Efes – Merkezefendi Basket Maçı Covid-19 Dolayısıyla Ertelendi

2019 yılının Aralık ayından bu yana tüm dünyayı etkileyen bir hastalık olarak dikkat çeken Covid-19; geride bıraktığımız iki yılı aşkın sürede halen daha can almaya devam ediyor. Buna ek olarak, bulaşma hızı bir hayli fazla olan bu hastalığın tüm spor kategorilerini olumsuz etkilediğini söylemeliyiz.

Herkesin bildiği gibi Covid-19 yüzünden hem Euro 2020 hem de Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ertelenmişti. Bu iki organizasyon 2021 yılında gerçekleştirildi.

Covid-19; bilhassa 2021 yılının Aralık ayı ile beraber bir kez daha hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Güncel tarih itibariyle, Türkiye’deki günlük vaka sayılarının 60 bini aştığını söylemeliyiz. Bu yüzden, birçok spor müsabakası da ertelenmeye başlandı. Onlardan birisi de Anadolu Efes – Merkezefendi Basket maçı!

Anadolu Efes – Merkezefendi Basket Maçı Ne Zaman Oynanacaktı?

Anadolu Efesli oyuncuların Covid-19 geçirmesinden mütevellit ertelenen bu maç; aslında 9 Ocak 2022 Pazar günü Pamukkale Üniversitesi Spor Salonu’nda oynanacaktı. Ancak, lacivert beyazlı takımın birçok oyuncusunun Covid-19 sebebiyle karantinada olmasından mütevellit maçın ertelenmesine karar verildi.

Anadolu Efes’in Hangi Maçları İptal Edildi?

Anadolu Efes; 1 Ocak 2022 günü hem sosyal medya hesaplarından hem de resmi sitesinden oyunculara ve teknik ekibe yapılan Covid-19 testlerinin sonucunu açıkladı. Buna göre, yedi sporcunun ve teknik ekipten bir kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktığı ifade edildi. Bu kişilerin tedavi ve izolasyon süreçlerinin başladığı söylendi. Herkesin bildiği gibi Covid-19 geçiren oyuncuların ve teknik ekip yetkililerinin maç kadrosunda olması mümkün değil!

THY Euroleague kurallarına göre bir takımın maç kadrosunda en az sekiz sporcunun olması gerekiyor. Anadolu Efes; yedi sporcusunun Covid-19 dolayısıyla karantinada olduğunu THY Euroleague yönetimine bildirdi. Bu yüzden, temsilcimizin Euroleague maçları da ertelendi.

Anadolu Efes’in THY Euroleague’in 19. haftasında Bayern Münih ile oynayacağı maç Covid-19 dolayısıyla ertelendi. Bu maçın hangi tarihte oynanacağı daha sonra duyurulacak. Bunun yanı sıra, yine Ocak ayının programında yer alan Anadolu Efes – BitciBaskonia mücadelesi de aynı sebepten dolayı ertelendi. Temsilcimiz; THY Euroleague’de 13 Ocak’ta İspanya’nın Barcelona takımı ile karşı karşıya gelecek. Ancak, bu maçın oynanıp oynanmayacağı henüz belli değil! Ayrıca, 21 Ocak’ta Panathinaikos ve 27 Ocak’ta da Zenit maçları bulunuyor. Anadolu Efes’teki Covid-19 vakalarının söz konusu tarihe kadar düzelmesi bekleniyor.

Anadolu Efes; ertelenen Merkezefendi Belediyesi Basket maçını ileri bir tarihte oynayacak. Bunun yanı sıra, 16 Ocak 2022 tarihinde Beşiktaş Icrypex ile karşı karşıya gelecek olan Anadolu Efes’in bu maça çıkıp çıkmayacağı belirsizliğini koruyor. Türkiye Basketbol Federasyonu; Anadolu Efes’te herhangi bir düzelme olmadığı takdirde bu maçı da erteleyebilir.

Sağlık her şeyden önce gelir. Anadolu Efes; oyuncularının sağlıklarına kavuşmasıyla beraber söz konusu maçları da uygun bir zamanda oynayacaktır.