Anadolu Efes Barcelona Deplasmanında Sahneye Çıkıyor

Avrupa’nın ve Türk basketbolunun lokomotif ekiplerinden Anadolu Efes, bu sezon sakatlıklar, COVID-19 ve geçtiğimiz sezon gelen büyük başarıdan sonra daha da yükselen beklentiyle birlikte bu sezon bir nebze hayal kırıklığı yaratsa da mücadelesini vermeyi sürdürüyor. Ergin Ataman ve öğrencileri, şu sıralar Avrupa basketbolunda etkisini tekrar gösteren COVID-19 hastalığının gölgesinde, 2020/2021 sezonunda oynadıkları Final müsabakasında mağlup ederek kupadan ettikleri Barcelona’ya konuk oluyor.

Barcelona ile Dengeyi Sağlama Şansımız Var

Türk ve Avrupa basketbolunun en büyük kulüplerinden biri olan ve bu durumu geçtiğimiz sezon THY Euroleague’yi müzesine götürerek tescilleyen Anadolu Efes, geçtiğimiz sezonki performansına halen yaklaşabilmiş değil.

Sezona sakatlıklar ve eksiklerle başlayan Lacivert Beyazlı temsilcimiz, geçtiğimiz sezonlarda da maç ritmini geç bulup ilk dönemlerde taraftarlarını bekletiyordu ancak bu sezon özellikle COVID-19’un tekrar etkisini göstermesiyle birlikte işin rengi değişti ve birçok maçı ertelenen Anadolu Efes halen daha taraftarlarını net bir tatmin hissiyatına kavuşturamadı.

Bununla birlikte basketbol takipçilerinin bildiği gibi Ergin Ataman ve öğrencileri her an tekrar toparlanabilme ve toparlandıktan sonra da ligin tozunu atabilme kapasitesine sahip bir takım. Son 5 sezondur Avrupa Basketboluna net bir damga vuran temsilcimiz, birçok maçı üst üste ertelendikten sonra sahneye İspanya’da çıkacak.

THY Euroleague’de bu sezon 9 galibiyet ve 9 mağlubiyet alan temsilcimiz, kendisi gibi bu sezonun da favorisi olarak gösterilen bir diğer takım olan Barcelona’ya 13 Ocak 2022’de konuk olacak.

Geçtiğimiz sezon finalde İspanyol temsilcisini mağlup ederek kupaya uzanma başarısı gösteren Lacivert-Beyazlı temsilcimiz, bu sezonun ilk maçında İstanbul’da ağırladığı rakibi karşısında sahadan 95-93 mağlup ayrılmaktan kurtulamamıştı.

Barcelona ile oynadığı 25 maçta 13 mağlubiyet ve 12 galibiyeti olan Anadolu Efes’in bu maçı kazanması durumunda iki takım arasındaki seride dengeyi sağlayabilmesi mümkün olacak.

Barcelona, Euroleague’de oynadığı 19 maçta aldığı 15 galibiyet ve 4 mağlubiyetle temsilcimiz Anadolu Efes’ten farklı olarak geçtiğimiz sezonki formunu bu sezona da taşımayı başardı.

Anadolu Efes’te Çıta Yüksek

Bahsi geçtiği gibi son yıllarda Avrupa basketboluna damga vuran ekiplerden birisi Anadolu Efes. Geçtiğimiz sezonu THY Euroleague ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi şampiyonu olarak tamamlamış olmak ve son 3-4 sezondan bu yana hep en üst seviyede kalmak hiçbir takım için olmadığı gibi Anadolu Efes için de kolay değildi ve bu durumun etkilerini özellikle 2021/2022 senesinde yaşadılar.

Her ne kadar Micic’i kadroda tutabilmiş olsalar da Sertaç Şanlı’nın Barcelona’ya gitmiş olmasından kaynaklı ortaya çıkan boşluğu doldurabilmek konusunda sıkıntılar yaşayan temsilcimizde kadronun her bir senede bir yaş daha aldığını ve bu durumun da gereken ritmin bulunmasını daha da zorlaştırdığını unutmamak lazım. Bu sezon yine en üst seviyelere tırmanma şansı baki olan Anadolu Efes için Barcelona karşısında oynanacak maç bir kırılma da olabilir.