Anadolu Efes Egemen Güven’i Kadrosuna Kattı

Anadolu Efes, geçen sezonu hem Türkiye’de hem de Avrupa’da şampiyon olarak tamamlayarak, son birkaç sezondan beri peşinden sürüklediği basketbolun en iyisi olduğunu kanıtlamıştı. Bu sezon Sertaç Şanlı’nın takımdan ayrılması, takımın bir türlü ritmini bulamaması ve bazı oyunculardaki doygunluk nedeniyle geçtiğimiz sezondaki performansından uzak kalan Lacivert Beyazlılar, THY Euroleague’nin 20’inci haftasında geçtiğimiz sezonun finalinde şans tanımadığı Barcelona ile karşı karşıya gelecek. Bununla birlikte takımın daha da güçlenebilmesi adına uygun fırsatları da taramaya devam eden Anadolu Efes, Bursaspor’da forma giyen Egemen Güven’i kadrosuna kattığını açıkladı.

Anadolu Efes Uzuna Potansiyel Kattı

Uzun bir süredir bünyesinde forma giyen ve belki de hiç kimsenin beklemediği bir gelişim göstererek Anadolu Efes’in geçen sezon yakaladığı başarıya doğrudan katkı sağlayan Sertaç Şanlı’nın ayrılığından doğan boşluğu bir türlü dolduramayan Anadolu Efes, uzun rotasyonuna ekleme yapmak için uzun zamandır uğraş içerisindeydi.

Kadrosuna eklediği uzunlardan bir türlü verim alamayan Lacivert Beyazlılar, kadrosuna çok potansiyelli bir oyuncuyu kattı. Karşıyaka altyapısından yetişen ve uzun süre bu takımın formasını giyen Egemen Güven, buradan ayrıldıktan sonra Türk Telekom ve Bursaspor takımlarında forma giymişti.

Alt yaş gruplarının birçoğunda altın madalya kazanan takımların en önemli parçalarından birisi olan Egemen Güven, Pınar Karşıyaka’nın 2014/2015 sezonunda kazandığı lig şampiyonluğunun ve 2014 senesinde kazandığı Türkiye Kupası şampiyonluğunun da bir parçasıydı.

Bu sezon Bursaspor ile çıktığı maçlarda maç başına 9.9 sayı, 4 ribaunt ve 0.9 asist ortalamasıyla oynayan Egemen Güven, Türk basketboluna önümüzdeki yıllarda damga vurabilecek bir potansiyele sahip oyunculardan birisi olarak gösteriliyor.

Egemen Güven’in Anadolu Efes’e transferinde Lacivert Beyazlılarda forma giyen Tolga Geçim de takas oyuncusu olarak Bursaspor’un yolunu tuttu.

Anadolu Efes Akademisi

Egemen Güven, oldukça potansiyelli ve değerli bir oyuncu olduğu için kendisinin Anadolu Efes’e transfer olması hele ki Lacivert Beyazlıların uzun rotasyonunda yaşadığı sıkıntılar düşünüldüğünde sürpriz değil.

Egemen’in Anadolu Efes’te alacağı süre, yapacağı katkı ve diğer metriklerin hepsi tabii ki çok önemli olacak ancak bu transfer Anadolu Efes’ten daha çok Egemen Güven adına değerli olmalı.

Bir önceki sezon hem Türkiye’de hem de Avrupa’da şampiyon olmuş ve Avrupa basketbolunun son 3-4 sezonuna damga vurmuş bir takımın kendisini tercih etmiş olması Egemen’in motivasyonuna olumlu bir katkı yapacağı gibi oyununa da katkı yapmalı.

Genç oyuncu, bahsi geçtiği gibi hiç kimsenin beklemediği bir performans göstererek Anadolu Efes’in THY Euroleague’de kazandığı şampiyonluğa damga vuran ve sonrasında Barcelona’ya transfer olan Sertaç’ın gelişimini kendisine örnek almalı.

Anadolu Efes, tarihiyle, bugünüyle ve yarınıyla Türk basketbolunun en değerli kulüplerinden birisi olmaya devam ederken, basketbola kattığı ve yetiştirdiği birçok oyuncuyla da ayrı bir kanaldan basketbolu beslemiş bir kulüp olarak Egemen Güven için akademi niteliği taşıyor.