Anadolu Efes Barcelona’ya Diş Geçiremedi

THY Avrupa Ligi’nin son şampiyonu Anadolu Efes, geçen sezonun finalinde mağlup ettiği Barcelona ile bu sezonun 21’inci haftasında karşı karşıya geldi. Barcelona’nın sahasında oynanan olaylı maçta istediklerini sahaya yansıtamayan Lacivert Beyazlı temsilcimiz, sahadan 82-77 mağlup ayrılarak bu sezonki 10’uncu mağlubiyetini aldı.

Shane Larkin Sakatlandı Efes Mağlup Oldu

Geçen sezonun THY Euroleague’de final oynayan iki takımı Barcelona ve Anadolu Efes, İspanya’da oynanan 21’inci hafta müsabakasında kozlarını paylaştı.

Geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezon da kupanın en büyük iki favorisi olarak gösterilen ekiplerden Barcelona, finalde kaybettiği temsilcimiz Anadolu Efes’in aksine geçen sezonki formunu bu sezona da taşımayı başarırken, bu sezon istediği basketbolu sergileyemeyen Anadolu Efes için sezonun sancısı sürmeye devam etti.

İlk çeyrekte her iki takım da güçlü rakibine açık vermemek maksadıyla temkinli bir oyun oynarken, Pleiss’ın zafiyetleri üzerine odaklanan Barcelona, bu odaktan iyi faydalandı ve oyunda ağırlığını koydu. Temsilcimiz Anadolu Efes’in yıldızı Vasiije Micic de oyunda sorumluluk almaya başlayınca karşılıklı sayılarla geçen ilk çeyreği Barcelona 19-17 önde kapatmayı başardı.

İkinci çeyrekte çok daha agresif bir Anadolu Efes sahneye çıkarken, James Anderson ve Bryant Dunston savunmada çok iyi bir performans gösterdi. Bu performansa Shane Larkin’in hücum etkinlikleri de katılınca Anadolu Efes mücadelede ipleri eline aldı ve öne de geçmeye başardı. İlk devrenin finali başlangıç çeyreği gibi karşılıklı sayılara sahne oldu ve Anadolu Efes, Barcelona karşısında ilk yarıyı 41-40 önde kapattı.

Ancak üçüncü çeyrekte işlerin rengi değişti ve önce Shane Larkin’in sakatlığıyla dengesi bozulan Anadolu Efes, Ergin Ataman’ın itirazdan iki teknik faul alarak oyundan atılmasıyla birlikte maçtan koptu. Üçüncü çeyrek Barcelona’nın 5 sayı üstünlüğü ile sona erdi.

Son çeyrek, bir önceki çeyrekte yakaladığı enerjiyi devam ettiren Barcelona’nın üstünlüğünü kuvvetlendirmesiyle başlarken, Anadolu Efes bir dönem farkı 1 sayıya kadar indirmeyi başardıysa da bulduğu üçlüklerle farkı arttıran Barcelona, Anadolu Efes’e geri dönüş izni vermedi ve parkeden 82-77’lik skorla galip ayrılan taraf oldu.

Barcelona bu sonuçla birlikte 16’ıncı galibiyetini, Anadolu Efes ise 10’uncu mağlubiyetini almış oldu.

Ergin Ataman’ın Dezavantajları

Türk basketbolunun tartışmasız en başarılı basketbol koçu olan Ergin Ataman, takımlarına kazandırdığı başarılar kadar sansasyonel hareketleriyle de öne çıkan bir yapıya sahip.

Oyuna olan tutkusu ve kitle yönetimi nedeniyle zaman zaman maçın tansiyonunu yükseltmek isteyen hareketlerde bulunan Ergin Ataman, bu hareketlerine bir yenisini ekleyerek Barcelona maçında İspanyol taraftarları çileden çıkardı.

Oyundan şiddetli itiraz nedeniyle aldığı 2 teknik faul sebebiyle atılan başarılı koç, yedek kulübesine doğru giderken geçtiğimiz sezonun finalini hatırlatarak kupayı kendisinin kazandığına dair ifadelerde bulununca Barcelona taraftarı çıldırdı.

Bununla birlikte maçta daha da yükselen tansiyonun Anadolu Efes’e bu sezonun 10’uncu mağlubiyetini getirmiş olma ihtimali oldukça yüksek.