Sertaç Şanlı’nın Açıklamaları

Sertaç Şanlı, Türkiye’deki basketbolseverlerin yakından tanıdığı bir isim olmakla beraber hayatını basketbol üzerine kurmak isteyen genç basketbolcular için de idol olarak benimsenebilecek bir spor figürü. Anadolu Efes altyapısında basketbola başladıktan sonra Türkiye’nin pek çok farklı kulübünde forma giyen Sertaç, meziyetleri ve gösterebildikleriyle her zaman kıymetli bir oyuncu olduysa da 27 yaşında geri döndüğü Anadolu Efes’te kariyerini çıkardığı seviye ve gösterdiği performansla elit seviyede bir uzun haline gelmeyi başardı. 2020/2021 sezonunda Anadolu Efes’in Avrupa’nın en büyüğü olduğunu tescil ettiği Euroleague’de de oldukça başarılı bir performans sergileyen Sertaç, sezon bitiminden sonra finalde Anadolu Efes’e mağlup olan Barcelona’ya transfer oldu. Sertaç geçtiğimiz günlerde Euroleague’in Youtube kanalında önemli açıklamalarda bulundu.

Şampiyon Olmak Benim Çocukluk Hayalimdi

Türk basketbolunun en değerli uzunlarından birisi olan Sertaç Şanlı, kariyerinin büyük bir çoğunluğunu vasat olarak sayılabilecek bir performansla geçirdikten sonra, 2018 senesinde altyapısından yetiştiği Anadolu Efes’e geri döndü ve takımın en değişilmez parçalarından birisi haline geldi.

30 yaşındaki Sertaç, 27 yaş gibi artık basketbol kimliğinin oturduğu düşünülebilecek bir yaşta oyununa kattıklarıyla birlikte Anadolu Efes’in başarılarla dolu senelerine büyük katkı sağlarken, bu başarılardan en büyüğü kuşkusuz 2020/2021 sezonunda kaldırılan THY Euroleague kupasıydı.

Kupanın kazanılmasında büyük payı olan ve ne kadar kıymetli olduğu bu sezon Anadolu Efes’in uzun konusunda yaşadığı sıkıntılarla birlikte daha iyi anlaşılan Sertaç, geçtiğimiz günlerde Euroleague’in Youtube kanalında önemli açıklamalarda bulundu.

Kupayı kaldırmanın kendisinin çocukluk hayali olduğunu ifade eden başarılı basketbolcu, Barcelona’ya transferiyle alakalı olarak da yurtdışında oynamanın kendisi için ne kadar kıymetli olduğunu yakınındaki herkesin bildiğini ve Barcelona’nın kendisini Euroleauge şampiyonluğu istemesinin etken olduğunu belirtti.

Barcelona’ya yardım edebileceğini ve tekrar bir şampiyonluk yaşayabileceğini düşündüğünü dile getiren Sertaç Şanlı için Barcelona’daki takım arkadaşlarının ve takımın koçluğunu yapan eski efsane basketbolcu Sarunas Jasukevicus’un ifadeleri ise bizi temsil ettiği İspanya’da ne kadar kıymet gördüğünü ortaya koyuyordu.

Sertaç Şanlı’nın Takım Arkadaşlarından Güzel İfadeler

İspanyol basketbol devinin en önemli oyuncularından birisi olan ve NBA’de de uzun süre forma giyen Nikola Mirotic ve Yunan basketbol ekolünün son dönemdeki en önemli isimlerinden biri olan Nick Calathes, Sertaç’a dair övgü dolu ifadelerde bulundu.

Sertaç’ın çok zeki bir oyuncu olduğunu ve nerede ne yapması gerektiğine dair her zaman doğru kararı verebildiğini ifade eden ikili, aynı zamanda başarılı temsilcimizin ikili oyunları da çok iyi analiz edebildiğini dile getirerek kendileri için öneminden bahsettiler.

Barcelona’nın koçluğunu yapan ve oyunculuk döneminde temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun da formasını giyen eski efsane basketbolcu Sarunas Jasukevicus ise Anadolu Efes’in her zaman en tepeyi hedeflemesinin Sertaç’ın oyununa büyük bir katkı yaptığını ve Milli oyuncunun son birkaç sene içerisinde oyununu çok geliştirdiğini dile getirerek Sertaç’a dair düşüncelerinden bahsetti.