SERTAÇ ŞANLI’NIN TÜRK BASKETBOLUNDAKİ YERİ

Basketbol Süper Ligi’ne bir “rotasyon” oyuncusu olarak başlayan Sertaç Şanlı, performansındaki hızlı gelişimle birlikte, THY Avrupa Ligi’nin şampiyonu olan Anadolu Efes’in en önemli oyuncularından biri olmayı başardı.

Anadolu Efes’te genç yaş gruplarında yer alan, sonrasında ise Pınar Karşıyaka ve Türk Telekom’da yeteneğine yetenek katan Şanlı, Galatasaray’da deneyimini bir üst seviyeye taşıdı. Olgunluk döneminde ise Efes’te Ergin Ataman ile çalışma fırsatı yakalayan Şanlı, lacivert beyazlıların vazgeçilmezi haline geldi.

Son zamanlarda Türk basketbolu dediğimizde aklımıza gelen en yetenekli isimlerden biri olarak Sertaç Şanlı öne çıkıyor. 2021 THY Euroleague’in şampiyonu Anadolu Efes’te oynayan başarılı basketbolcu, lacivert beyazlıların genç yaş gruplarında da yer almıştı. Kariyer gelişimini Pınar Karşıyaka ve Türk Telekom’da devam ettiren Şanlı, Galatasaray’da deneyimini bir üst seviyeye yükseltti.

SERTAÇ ŞANLI EFES’İN YILDIZ İSİMLERİNDEN BİRİ

Sarı kırmızılı ekipte üç yıl forma giyen başarılı basketbolcu, takımda ağırlıklı olarak pozisyonunun üçüncü uzunu olarak görev alıyordu. Sertaç, 2012/2013 sezonunda ise Ergin Ataman ile ilk kez çalışma fırsatı yakaladı. Sezon sonunda takımdan ayrılan Şanlı, Gaziantep’e transfer olduktan sonra, orada da Galatasaray’dakine benzer bir rol ile görev yaptı.

Sertaç’ın kariyerindeki en önemli adımlardan biri ise Uşak Sportif’de oynamak oldu. Parkede ortalama 13 dakikanın üzerinde yer aldığı sezonda, Trabzonspor’a karşı 21 sayı kaydederek ikinci kariyer rekorunu kırdı.

2015 yazında Trabzonspor’a transfer olan basketbolcu, bordo mavili ekiple inişli çıkışlı bir sezon geçirdikten sonra 2016 yazında Beşiktaş’la anlaştı. Sertaç Şanlı, baş antrenörlük görevinde Ufuk Sarıca’nın olduğu siyah beyazlı ekiple final oynadı ve takımın en önemli oyuncularından biri haline geldi.

SERTAÇ ŞANLI’NIN KARİYERİNE BAKIŞ

İkinci sezonda dört maçta 20 sayı barajını aşan Şanlı, istikrarlı performansının da etkisiyle aynı sene içerisinde hem Anadolu Efes’e transfer hem de Milli Takım’a dahil oldu. Sertaç Şanlı, 2018/2019 sezonunda ise Basketbol Süper Ligi’nin şampiyonu olan ve THY Euroleague’i ikinci sırada tamamlayan Efes’te, yerli rotasyonun en önemli isimlerinden biri oldu. Sertaç Şanlı Türk basketbolu ve dünya basketbolu için oldukça kıymetli ve değerli bir isim.