Anadolu Efes’ten Hırvatistan Milli Takımı’na

Türk basketbolunun ve Avrupa’nın en köklü kulüplerinden biri olan ve bir basketbol ekolü olarak gösterilen Anadolu Efes’in bünyesinde yetişen, oynayan oyuncuların birçoğu bugün basketbol dünyasının en önemli aktörlerini oluşturuyor. Süper yıldızların Avrupa’da sayılı tercihlerinden birisi olan ve marka değeri en yüksek spor kulüplerinden biri olarak sayılan Anadolu Efes’te bir dönem forma giyen Damir Mulaomerovic’in geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruyla birlikte Hırvatistan Milli Takımı’nın koçluğuna getirildiği duyuruldu.

Mulaomervic’in Yükselişi

Hırvat basketbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en büyük değerlerden ve en iyi oyun kuruculardan birisi olarak gösterilen Damir Mulaomerovic, halihazırda teknik ekibinde yer aldığı Hırvatistan Erkek Basketbol Milli Takımı’nın koçluğuna getirildi.

Basketbol kariyerine Bosna Hersek ekibi Sloboda Tuzla’da başlayan Mulaomerovic, burada 4 sene forma giydikten sonra 1994 senesinde Cibona’nın yolunu tuttu. Cibona’da da 4 sene geçiren 1.95 m boyundaki Hırvat oyun kurucu, 1998-1999 yılları arasında Bologna’nın formasını giymişti.

Anadolu Efes ile yolları 1999’da kesişen Damir Mulaomerovic, 1 sezon boyunca Lacivert Beyazlı formayı terlettikten sonra bir diğer basketbol ekolü olan Panathinaikos’a transfer olmuştu. Kariyerinde Anadolu Efes, Pana, Real Madrid, PAOK, Olympiakos gibi pek çok önemli ekolün formasını giyme başarısını gösteren Damir Mulaomerovic, 2012 yılında oyunculuk kariyerini sonlandırmış ve basketbola başladığı Bosna Hersek ekibi Tuzla’da koç olarak görev almaya başlamıştı.

Oyunculuk kariyerindeki seyri koçluk kariyerinde de devam ettiren Mulaomerovic, 2015-2017 yılları arasında Cibona’nın koçluğunu yaptıktan sonra Kosova temsilcisi Piriştina’da da koçluk yaptı. 2021 senesinden bu yana Cedevita Junior takımının komutasını yürüten Hırvat koç, oyunculuk kariyerinde birçok farklı başarıyı yakaladı.

2002’de Euroleague şampiyonluğu yaşayan Mulaomerovic, 5 Hırvatistan Ligi, 1 Türkiye Ligi’ni oyunculuk kariyerinde kazandı. Mulaomerovic’in koçluk kariyerinde de bir Kosova Ligi ve bir Kosova Kupası şampiyonluğu bulunuyor.

Hırvatistan’ın Dünya Kupası Macerası

Cedevita Junior takımının koçluğunun yanı sıra Hırvatistan Milli Takımı’nda da yardımcı koçluk görevine devam eden Mulaomerovic’in Milli Takım’ın ana koçu olması uzun zamandır beklenen bir karardı.

Zira 2023 yılında düzenlenecek olan FIBA Basketbol Dünya Kupası elemelerinde C Grubu’nda yer alan Hırvatlar, grup aşamasında oynadığı iki maçtan da mağlup ayrıldı ve bu durum onların turnuvaya katılım şanslarını büyük ölçüde azalttı.

Bu kötü bilançonun faturası Veljko Mrsic’e kesilirken, Damir Mulaomerovic’de teknik ekibin içerisinde yer alan bir isim olarak bu koltuğa en uygun aday olarak gösteriliyordu. 47 yaşındaki koç, Hırvatistan Milli Takımı’ndan önce kulüp düzeyinde de görev yaptığı Bosna Hersek ve Kosova Erkek Basketbol Milli Takımlarının koçluklarını yapmıştı.

Bosna Hersek Milli Takımı’nı çalıştırdığı dönemde aynı zamanda kulüp düzeyinde görev yapan ve Cibona’yı çalıştıran Damir Mulaomerovic, Hırvatistan Milli Takımı’nda da benzer bir şekilde ilerleyip ilerlemeyeceği ise önümüzdeki dönemlerde belli olacak.