Anadolu Efes Bu Sefer Kayıp

THY Euroleague’de oynadığı Panathinaikos maçında Moerman’ın son saniye basketiyle sahadan galip ayrılmayı başaran Anadolu Efes’te takımın gösterdiği performans ne parkedeki oyuncuların ne de Koç Ergin Ataman’ın hoşuna gitmemişti. Koç Ergin Ataman’ın sahayı değerlendirdiği toplantıda bu basketbolla sahadan galip ayrılmanın her zaman mümkün olmayacağını dile getirdiği ihtimal ise ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde gerçekleşti ve Anadolu Efes, Pınar Karşıyaka karşısında oynadığı maçta sahadan 78-73’lük skorla mağlup ayrıldı.

Anadolu Efes’in Düşüşü

Bu sezon geçen sezon arşa çıkardığı çıtanın altında kalan Anadolu Efes, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 18’inci haftasında ligin dişli ekiplerinden Pınar Karşıyaka’nın konuğu oldu.

Lacivert Beyazlılar, ilk çeyrekte rakibinin etkili oyununu skora çevirememesini sağlamayı başarsa da yine ilk çeyreği geride kapattı. Buna rağmen ikinci yarıda toparlanmayı başaran ve özellikle savunmada daha nitelikli işler çıkarmayı bilen Anadolu Efes, skora eşitlik getirdi ve ilk yarı 37-37 sona erdi.

İkinci yarıda ilk yarıdakinden daha diri bir takım görüntüsü sergilese de Pana maçının yorgunluğunu hissettiği ve o maçta oynanan kötü basketbolun kırılmasını da yaşadığı görülen Ergin Ataman’ın öğrencileri, üçüncü çeyrekte skorun içinde kalmayı başardıktan sonra 3’üncü çeyreği de önde kapatmayı başardı. Ancak Anadolu Efes, sadece bu çeyrekte üstün kalabildi ve son çeyrekte vitesi arttıran Pınar Karşıyaka, kendi sahasında güçlü rakibine geçit vermeyerek sahadan 78-73 galip ayrılmayı başardı.

Bu sonuçla birlikte Anadolu Efes 17’inci maçında 4’üncü mağlubiyetini alırken, Pınar Karşıyaka 12’inci galibiyetini almayı başardı. Ayrıca Anadolu Efes karşısında oynadığı son 5 maçın tamamında sahadan mağlup ayrılan Pınar Karşıyaka, bu galibiyetle birlikte rakibi karşısında gelişen kötü serisini de bozmayı başarmış oldu.

Pınar Karşıyaka’da Bonzie Colson 20 sayı atarak takımının en çok skor üreten oyuncusu olurken, Alex Tyrus da şahane bir performans sergileyerek 17 sayı atmayı başardı. Anadolu Efes’te ise Vasilije Micic’in attığı 21 sayı ile hem takımının hem de maçın en çok skor üreten oyuncusu olmasına rağmen galibiyeti getirmeyi başaramadı. Micic’in 21 sayısına Simon 16, Moerman 11 sayı ile eşlik etti.

Anadolu Efes’te Yorgunluk Etkisi

Pana karşısında aldığı son saniye galibiyetiyle birlikte yola devam eden Anadolu Efes, Pınar Karşıyaka karşısında çok kısa bir süre önce son saniyeye kadar süren bir maç oynamış olmanın yorgunluğunu hissetti.

Lacivert Beyazlılar adına bu maçtan daha ziyade dikkat edilmesi gereken maç Pana maçıydı ve o maçtan gelen moralsiz galibiyetin takım üzerinde bir panik yarattığını da söylemek yanlış olmaz. Zira hiçbir oyuncunun son saniyede gelen basketten mutlu olmadığı ve Pınar Karşıyaka karşısında oynanan maçta da basit hatalar yaptığı görünür bir dezavantajdı.

Anadolu Efes, 27 Ocak 2022 Perşembe akşamı Zenit’in konuğu olacak.