Anadolu Efes Son Nefeste

THY Euroleague’nin 22’inci haftasında kendi sahasında oynadığı maçta bu sezon derin bir hayal kırıklığı yaşayan Yunanistan temsilcisi Panathinaikos’u konuk eden Anadolu Efes, oldukça zorlu geçen maçtan son saniye galibiyetiyle 82-81 galip ayrılmayı başardı. Lacivert Beyazlılar adına sahada gösterilen çaba kabul edilebilir olsa da ne performans ne de galibiyetin gelişi kabul edilebilir gözükmüyordu.

Anadolu Efes’in Sancıları

Geçtiğimiz sezonu şampiyon olarak tamamladığı THY Euroleague’de bu sezon beklentilerin altında kalan Anadolu Efes, ligin 22’inci haftasında kendi sahasında bir diğer hayal kırıklığı yaşayan ekip olan Panathinaikos’u konuk etti.

Yunanistan’da oynanan maçta rakibine mağlup olan Anadolu Efes, bu maçtan galip ayrılmayı hedefledi ve hedefine ulaştı ancak sahada gösterilen performansın kimseyi memnun etmesi mümkün değildi. Maça daha iyi başlayan taraf olan ve ilk çeyrekte uzun bir süre iyi bir savunma performansı sergileyen Anadolu Efes, zaman zaman problem yaşasa da ilk çeyreği 17-12 önde tamamlamayı başarmıştı.

İkinci çeyreğe de iyi bir başlangıç yapan Lacivert Beyazlıların performansına karşılık vermekte gecikmeyen Yunan temsilcisi Panathinaikos, ikinci çeyreğin yarısından sonra dengeleri eline alayı başardı ve 33-36 öne geçti. Ev sahibi Anadolu Efes’i paniğe sokan Yeşiller, devre arasında 42-39 önde girmeyi bildi.

İkinci yarıda başka bir takım görüntüsüyle sahaya çıkan Anadolu Efes, Larkin ve Moerman’ın etkili performanslarıyla birlikte tekrar öne geçmeyi başardı ve son çeyreğe 65-62 önde girildi. İki takım arasında son çeyrekte kıyasıya bir rekabet oluşurken, Anadolu Efes final çeyreğinin son 2.5 dakikasına 75-76 geride girdi.

Son dakikaya kadar direnebilse de son dakikaya girişte 78-80 geride giren Anadolu Efes, Micic’in 15 saniye kala gönderdiği şutta başarısız olması sonrasında mecburen taktik faul yaptı. Okaro White’ın 2’de 1 atmasıyla eline ciddi bir avantaj eline geçen Anadolu Efes, Moerman’ın son saniyede attığı üçlük ile 82-81 maçtan galip ayrılmayı başardı.

Ergin Ataman Kızgın

Pana karşısında alınan nefes kesici galibiyetten sonra değerlendirmelerde bulunan Anadolu Efes Koçu Ergin Ataman, oyuna dair memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Tüm şutları kaçırdıklarının altını çizen Ergin Ataman, iyi bir basketbol oynamadıklarını ve Adrien Moerman’ın attığı sayıyla kazanabildiklerini belirtti ve taraftarlar dışında kimsenin memnun olmayacağını dile ifade etti.

Pana’nın belki de kazanmayı hak ettiği maçı kaybettiği için, oyuncuların kötü bir performans gösterdiği için, kendisinin bu kötü performansı gördüğü ve önüne geçemediği için mutsuz olduğunu dile getiren Ergin Ataman, taraftarların ise son saniye basketini gördüğü için mutlu olacağını savundu.

Shane Larkin’in beklenmedik bir şekilde oyundan çıkmasıyla ilgili olarak yıldız oyuncunun sakat olduğunu açıklayan Ergin Ataman, durumun biraz ciddi göründüğünü belirterek kötü haberi verdi. Kaçırdıkları şutları kaçırmasalar sakatlıkların da kendilerini durduramayacağını dile getiren Anadolu Efes koçu, ancak her takımda böyle sıkıntıların da olduğunu ifade etti.