Anadolu Efes Fenerbahçe Maç Önü

Son yıllarda yaptıkları atılımlarla Türk basketbolunun zirvesine yerleşen iki dev takım Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko karşı karşıya geliyor.

Türk basketbolunun en büyük derbisinde, müzesinde Turkish Airlines Euroleague kupası bulunan iki Avrupa ve Türkiye devi, ING Basketbol Ligi’nin 19. Hafta mücadelesinde karşı karşıya gelecekler.

Geçtiğimiz hafta içi Anadolu Efes için ne yazık ki pek de iyi geçmedi. Turkish Airlines Euroleague’de Zenit Petersburg karşısına Rusya’da çıkan Ergin Ataman ve öğrencileri, kulübün Turkish Airlines Euroleague tarihindeki 500. Maçından galip ayrılmak istiyorlardı.

Fakat ne yazık ki özellikle hücumda sergilenen berbat performans bu galibiyetin önüne geçti. Rusya deplasmanında son yıllarda Zenit Saint Petersburg karşısında bir türlü şansı tutmayan Anadolu Efes, karşılaşmadan 76 – 67’lik bir skorla ayrılmıştı.

Bu son Turkish Airlines Euroleague Şampiyonu’nun, Avrupa’da üst üste aldığı 3. Deplasman yenilgisiydi.

Lacivert Beyazlılar, bu sezon hem Turkish Airlines Euroleague hem de ING Basketbol Ligi’nde geçtiğimiz 2 yılda gösterdiği olağanüstü formu kaybetmiş gibi gözüküyor. Geçen sezon ING Basketbol Ligi’nde normal sezonda sadece 1 kez yenilen Efes, şimdiden 4 yenilgiyi almış durumda.

Öte yandan Fenerbahçe Beko ise Turkish Airlines Euroleague’de Efes’ten kötü de olsa ING Basketbol Ligi’nde daha az hata yaptı ve liderliğe oturdu.

Lacivert Beyazlılar’dan 1 maç fazla yapmış olan Sarı Lacivertliler, geçtiğimiz hafta içinde Turkish Airlines Euroleague’i de pas geçtiler. Zira takımdaki covid – 19 vakaları sebebiyle, Avrupa çıkabilecek oyuncu sayısı 8’den de aşağıya düşmüştü.

Anadolu Efes Geçen Sezonların Uzağında

anadolu efes

Geçtiğimiz 2 sezonda Avrupa basketbolunun açık ara en iyi takımlarından biri olan Anadolu Efes, hücum gücüyle fark yaratan ve izleyenleri bu açıdan çok tatmin eden bir takımdı. Buna karşın lacivert beyazlı ekip son zamanlarda bu uyumunu kaybetmiş gözüküyor.

ING Basketbol Ligi 2021 – 2022 Sezonu’nun ilk yarısında rakibi Fenerbahçe Beko karşısında büyük şok yaşayan Ergin Ataman ve öğrencileri o maçta tam 22 sayı fark yiyerek ayrılmışlardı.

Bunun üzerinde Galatasaray NEF’e de kaybeden takım Ekim sürecinde bu iki maçta mental olarak sallanmıştı. Neyse ki deneyimli koç Ergin Ataman bu sallantıyı kısa sürede çözmüştü.

Anadolu Efes İçin Maçın Anahtarı Hücum

Koç Ergin Ataman önderliğindeki Lacivert Beyazlılar bugüne kadar fark yarattıkları tüm maçları hücumlarıyla kazandılar.

Bu sezon şu ana kadar %64,71 gibi kendi standardına göre düşük bir galibiyet yüzdesi yakalayan Efes, hücum performansıyla savunma performansı arasındaki dengeyi bir türlü kuramadı.

Rakip potaya 89,18 ortalamayla sayı yollayan Ergin Ataman’ın ekibi, potasında ise %79,35 sayı gördü. Bu iki istatistik arasında farkın daha fazla açık olmaması Efes’in ligde sallanmasına sebep oldu.

Öte yandan lig lideri Fenerbahçe Beko ise %83,33 galibiyet oranı yakaladığı sezonda savunmasını daha iyi yapmasıyla dikkat çekti.

Sarı Lacivertliler %71,06 ortalamayla sayı yiyip %82,83 ortalamayla rakip potaya sayı attılar.

İki takımın bu düellosunda galibiyeti Efes’in hücum, Fenerbahçe’nin savunma performansı belirleyecek.