Ergin Ataman’ın Yeni Görevi

Kimilerine göre basketbol tarihimizin kimilerine göreyse spor tarihimizin en başarılı figürlerinden birisi olan Ergin Ataman, uzun bir süredir Türkiye Basketbol Milli Takımı ile anılıyordu. Başarılı koçun Anadolu Efes’te kendisini bir kez daha kanıtlaması ve Federasyonun da Orhun Ene ile yollarını ayırması sonrasında iyiden iyiye ortaya çıkan bu haberler 16 Nisan Cumartesi günü resmiyete döküldü ve Ergin Ataman Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın yeni koçu oldu.

Milli Görev

Türk basketbol tarihinin en başarılı koçu olarak gösterilen Ergin Ataman, uzun bir süredir çalıştırmaya devam ettiği Anadolu Efes ile geçtiğimiz sezon THY Euroleague’de şampiyon olduktan sonra bu unvanı ne kadar hak ettiğini bir kez daha gösterdi.

Başarılı koç, Lacivert Beyazlı takımın başında geçirdiği 4 sene içerisinde Avrupa’nın en iyi takımlarından biri haline getirdiği ekibini başarıdan başarıya koştururken, Türkiye Basketbol Federasyonu ile arasında yaşanan problemlerden sonra Milli Takım defterini kapattığı düşünülüyordu.

Bununla birlikte Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın Orhun Ene yönetiminde gittiği Dünya Kupası Elemeleri’nde gösterdiği başarısız performanstan sonra Ergin Ataman ve Federasyon arasındaki flörtleşme ayyuka çıkmıştı.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun ilk olarak Ergin Ataman ile görüşeceği iddia edilmiş, bu iddiaları sözleşme tarihine dair iddialar da takip etmişti. Başarılı koça da bu durum sorulmuş ve Ataman da bu durumu kabul ederek eğer anlaşma sağlanabilirse bir işbirliği yapılabileceğini ifade etmişti.

O anlaşma sağlandı ve 16 Nisan Cumartesi günü düzenlenen törenle birlikte Ergin Ataman Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın yeni koçu oldu. Oldukça mutlu olduğu gözlemlenen tecrübeli koç hem Anadolu Efes’i hem de Milli Takımı eşzamanlı olarak çalıştıracak.

Ataman Varsa Başarı Var

Hayatın hangi alanında olursa olsun eğer bir insan Ergin Ataman kadar başarılı bir kariyer geçirebilirse ister istemez yönetmekte zorlanacağı bir ego ve özgüveni olur. Nitekim tecrübeli koç bu konuda zaman zaman sorunlar yaşıyor olsa da hiçbir zaman iddialı konuşmaktan vazgeçmedi ve kendi egosunu besleyecek kelimeleri kullanmaktan da hiç çekinmedi.

16 Nisan Cumartesi günü düzenlenen törende Milli Takım adına hiçbir şartı öne sürmeyeceğini ifade eden Ataman, bununla birlikte ülkesinin takımının artık vites büyütmesi gerektiğini savundu. Eğer bir takımın başında Ataman varsa o takımın en iyisini hedeflemek zorunda olduğunu ifade eden başarılı koçun bu sözleri de yine şahsına münhasır yapısına uygundu.

Basketbol tarihimizin en önemli figürlerinden biri olan tecrübeli koç adına artık çok daha zor bir dönem başlıyor. Hem Anadolu Efes hem de Milli Takım ile birlikte çalışması gereken Ataman aynı zamanda ciddi sorunlar yaşadığı Federasyon ile bir kez daha el sıkıştığı için kendisine yöneltilen eleştirileri de yönetmek zorunda. Bu eleştirilerin fazla olması başarılı koçu çok daha dikkatli olmaya itecektir.