Ergin Ataman Milli Takıma Doğru

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Ergin Ataman ile masaya oturacağı iddia ediliyor. Anadolu Efes’in başarılı koçunun bu teklife nasıl bir cevap vereceği belirsizliğini korurken, basketbolseverlerin kolayca hatırlayacağı biçimde 2014-2016 yılları arasında bu birliktelik bir kere daha yaşanmıştı. Orhun Ene’nin yönetiminden memnun olmayan Federasyon’un kulüpler bazında bu kadar iyi giderken Milli Takım’da bu kötü gidişata önlem alınması gerektiğine dair düşünceleri söz konusu.

Eski Günler

Türk basketbolunun gelmiş geçmiş en başarılı koçlarından biri ve kimine göre de ilki olan Ergin Ataman, gittiği her kulüpte belirli başarıları yakalamış bir koç.

Şu an başında bulunduğu Anadolu Efes ile birlikte THY Euroleague kupasını kaldırarak tarihte bunu başaran ilk Türk koç olan Ataman adına basına yansıyan son haberler ise Lacivert Beyazlı bazı taraftarları pek de memnun etmeyecek cinsten.

Zira kulüp düzeyinde Türk basketbolu ne kadar ilerliyorsa Milli Takım düzeyinde de o kadar geriliyor. Bu duruma bir çözüm bulmak isteyen Türkiye Basketbol Federasyonu’nun kısa süre içerisinde şu an Milli Takım’ı çalıştıran Orhun Ene ile yollarını ayırması bekleniyor.

Ene yerine göreve gelmesi için görüşülmesi planlanan ilk isminse Anadolu Efes koçu Ergin Ataman olduğu iddia ediliyor. 2014-2016 yılları arasında da Türkiye Basketbol Milli Takımı’nın koçluğunu yapan başarılı çalıştırıcının bu teklife nasıl bir cevap verebileceğine dair pek bir fikir yok.

Orhun Ene’nin FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde oynanan iki Yunanistan maçında da yaptığı oyuncu tercihleri çok eleştirilmiş ve bu maçlardan alınan mağlubiyetler bardağı taşıran son damlalar olmuştu.

Başarı Dolu

Öte yandan Ergin Ataman’ın geçmişte de Milli Takım’ı çalıştırmış ve buranın dinamiklerini bilen bir teknik adam olması ve son dönemlerin en formda koçlarından birisi olarak gösterilmesinin bu tercihte etkisi olabilir.

Pek tabi Orhun Ene de oldukça değerli bir koç ancak Ergin Ataman’ın geçmişine bakıldığı zaman hem hayranlık hem de bir kıskançlık duyulmaması mümkün değil gibi görünüyor. Zira Ataman’ın kariyerinde neredeyse başarılı olmadığı hiçbir takım yer almıyor.

Kendisi de eski bir basketbolcu olan 56 yaşındaki koç,  tüm sporlar düzeyinde Türk spor tarihinin en başarılı teknik adamı olma unvanını taşıyor. 4 farklı Avrupa kupasını 4 farklı takımda kazanan tek, Euroleague-Eurocup kupalarının ikisini de kazanan üçüncü koç olan Ergin Ataman kariyerinde tam 21 kez kupa kaldırma sevinci yaşadı.

Kupa 1’de Final Four gören, Euroleague’de Final gören, Euroleague’de şampiyonluk yaşayan ilk ve tek Türk koç olan Ergin Ataman aynı zamanda Beşiktaş’ı 37 sene, Galatasaray’ı da 23 sene sonra Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyon yapmıştı.

Her iki takımda da Avrupa şampiyonlukları yaşayan Ergin Ataman’ın Milli Takım düzeyinde herhangi bir kupa kaldırmamış olması bu hikayenin gerçekleşmesi ihtimalini de arttırıyor.