Efes Zalgris Deplasmanında

Turkish Airlines Euroleague’de 30’uncu hafta heyecanında temsilcimiz Anadolu Efes, BC Zalgris Kaunas deplasmanına gidiyor.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaşın ardından hatırlanacağı üzere birçok farklı spor organizasyonu, Rus kulüplerine yaptırımlar uygulamıştı. Turkish Airlines Euroleague Yönetimi de aldığı kararla Rus takımlarını bu sezon ligden atma kararı vermişlerdi.

Bu kararın ardından Turkish Airlines Euroleague’deki diğer kulüpler, daha önce Rus takımlarıyla yapılan maçların puan sıralamasına etkisinin olup olmayacağı üzerinde toplanmışlardı.

Yapılan oylama neticesinde Turkish Airlines Euroleague 2021 – 2022 Sezonu’nda Rusya temsilcilerinin yaptığı maçlar 7’ye 6 oyla yok sayıldı. Hal böyle olunca lacivert beyazlı temsilcimiz Anadolu Efes kendini bir anda Final 8 potasının merkezinde ve hatta ilk 4 adayı olarak buldu.

Fakat gelin görün ki koç Ergin Ataman önderliğindeki takımımız bu avantajından yararlanamadı. Zira Turkish Airlines Euroleague’de oynadığımı son 2 karşılaşma hiç de istediğimiz gibi geçmedi.

Efes Kendi İşini Zorlaştırdı

Koç Ergin Ataman yönetimindeki Turkish Airlines Euroleague’in son şampiyonu Anadolu Efes, 8 Mart 2022’de CD Bitci Saski Baskonia karşısına çıktı. Bu sezon Turkish Airlines Euroleague’de gösterdiği performansla zayıf bir takım görüntüsünde olan Saski Baskonia karşısında favori elbette Anadolu Efes idi.

Buna karşın maç sona erdiğinde parkede herkesi şaşırtan bir sonuç vardı. Lacivert beyazlı temsilcimiz, Saski Baskonia deplasmanında, İspanya’dan eli boş döndü. 36 – 43 biten ilk yarının ardından geriden gelerek farkı kapatan ev sahibi, üstünlüğü de yakaladı. Öyle ki maç 87 – 74 sona erdi ve Anadolu Efes’in tüm kulvarlardaki 7 maçlık galibiyet serisi sona erdi.

Koç Ergin Ataman ve öğrencileri bu hayal kırıklığının ardından 11 Mart 2022 Cuma akşamında ise Fransa’da parkeye çıktılar. Saski Baskonia maçının yaralarını sarmak için gidilen Fransa’da son zamanların en kötü performanslarından birini gösteren takımımız, AS Monaco Basket’e 102 – 80 mağlup oldu.

Hal böyle olunca ilk 4’ün en büyük adayı denilen Anadolu Efes, an itibariyle Turkish Airlines Euroleague tablosunda 5’inci sırayı aldı ve bir maç eksikle 4’üncü Olympiakos’un 3 galibiyet gerisine düştü.

Zalgris Tarihi Bir Galibiyet Aldı

efes

Geçtiğimiz hafta oynanan Turkish Airlines Euroleague 29’uncu haftanın en çarpıcı sonucu hiç şüphe yok ki Zalgris Kaunas’ın galibiyetiyle sonuçlanan Barcelona Basket maçı oldu.

Muhteşem bir atmosferde Turkish Airlines Euroleague liderinin karşısında çıkan Zalgris Kaunas, taraftarının yarattığı enerjiyi parkeye de yansıttı. Hal böyle olunca, bu seneyi oldukça sıkıntılı geçiren Litvanya temsilcisi fikstürdeki en zorlu maçlardan birini kazandı ve büyük sükse yarattı.

Barcelona Basket karşısında alınan 91 – 84’lük skorun ardından 15 Mart 2022 Salı akşamında Zalgris Kaunas’ın çok zorlu bir maçı daha vardı.

Litvanya’da Olympiacos’u ağırlayan takım, son 5 dakikaya kafa kafaya girdiği Yunan rakibine 73 – 84’lük skorla mağlup oldu.

Tüm bu süreçten çıkan sonuç ise Anadolu Efes’i hiç de kolay bir maçın beklemediği yönünde. Yine de umudumuz elbette takımımızın kötü gidişatına son verip, Litvanya’dan galibiyetle dönmesi. Başarabilirsin Efes!