Efes Zalgirisi Devirdi

Turkish Airlines Euroleague’de son iki haftayı mağlubiyetle kapatan Anadolu Efes, Zalgiris Kaunas deplasmanında galip geldi.

Son haftalarda form grafiğinde düşüş gözlenen koç Ergin Ataman’ın öğrencileri geçen haftayı büyük bir moralle kapatan Zalgiris Kaunas karşısında maça çok iyi başladı ve bu çizgisini 3 periyot boyunca gösterdi.

Turkish Airlines Euroleague’in taraftar etkisi yüksek olan takımlarının birinin evinde böyle bir galibiyetin gelmesi takımımız için çok iyi oldu. Turkish Airlines Euroleague’in boyu kısalırken Anadolu Efes, Final 8 şansını yükseltip kendisine daha iyi konum aldıracak değerli bir galibiyet aldı.

Efes İlk Yarıdan İtibaren Direksiyonda

Son haftalarda Turkish Airlines Euroleague’de beklenmedik mağlubiyetler alan Anadolu Efes, Zalgiris Kaunas karşısına mutlak galibiyet için çıktı.

Maça çok iyi konsantre olduğu daha başlangıçtan itibaren belli olan koç Ergin Ataman ve öğrencileri, 0 – 7’lik seriyle bunu gösterdi ve tüm basketbolseverlere bu maçın son 2 haftadan farklı olacağını hissettirdi.

Buna karşın geçen maçta Barcelona Basket karşısında muhteşem bir galibiyet alan Zalgiris Kaunas da Turkish Airlines Euroleague’in son şampiyonuna karşı oynamanın motivasyonuna sahipti.

İlk çeyrek buna karşın 19 – 23 Lacivert Beyazlılar’ın üstünlüğü ile geçildi. Bu üstünlükte takımımızın yüksek sayıda top çalma performansını göstermesi etkiliydi.

Görece dengeli geçilen ilk 10 dakikanın ardından ikinci çeyrekte ise Anadolu Efes iyiden iyiye direksiyona geçti. Koç Ergin Ataman’ın takımında sürücü koltuğunda ise Vasilije Micic vardı. Onun etkili oyununa bir de savunmada katı bir anlayışı ekleyen lacivert beyazlı takımımız, Zalgiris Kaunas’ı iyice sindirdi.

Üstüne üstlük Vasilije Micic’e takımın diğer yıldızları Shane Larkin ve Rodrigue Beaubois da eşlik edince fark iyice açıldı ve takımımız soyunma odasına 30 – 41’lik skor ile girmeyi başardı.

İkinci Yarıda Vites Düşürmek Yok

efes

İkinci yarı ise aynen ilk yarıda olduğu gibi büyük bir Anadolu Efes üstünlüğü ile başladı. Maç başlangıcından farklı olan tek şey serinin 0 – 7 değil 0 – 8 olmasıydı. Bu seriyle birlikte 11 sayı olan fark 19 sayıya çıktı ve Zalgiris Kaunas kendi seyircisi önünde büyük bir krize girdi.

Zalgiris Kaunas koçu Sasha Obradovic’in aldığı molalar ve yaptığı hamleler de yeterli olmadı. Çünkü Larkin – Micic ve Beaubois üçlüsü bir kere maça girmişti. Bu sezon Turkish Airlines Euroleague’de çokça gördüğümüz üzere bu üçlünün maça dahil oldukları anlarda rakiplerin yapacak pek fazla bir şeyleri olmuyor.

Bu 3 oyuncumuza ek olarak Tibor Pleiss’ın da etkinliği yakalamasıyla üçüncü çeyrek sonunda fark 25’e çıktı ve son çeyreğe 40 – 65’lik skorla girildi.

Son çeyrekte ise rehavet etkisi görülmeye başlandı. Savunmada vidaları gevşeten, hücumda akışkanlığını kaybeden takımımız karşısında Zalgiris Kaunas taraftarlarının da desteğiyle farkı eritmeye başladı.

Neyse ki onlar bunu 11 sayıya kadar yapabildiler ve maçın sonunda skor 71 – 85’e geldi. Böylece lacivert beyazlı takımımız çok kritik bir dönemeçten iyi döndü.