Efes Monaco Maçında Döküldü

Turkish Airlines Euroleague’deki temsilcimiz Anadolu Efes, maalesef üst üste ikinci mağlubiyetini AS Monaco karşısında aldı.

8 Şubat Salı günü deplasmanda Baskonia Basket’e kaybederek taraftarlarını şaşırtan lacivert beyazlı takımımız, Turkish Airlines Euroleague’de Rus takımlarının elenmesiyle çıktığı sıralamada yer kaybetmişti.

Baskonia Basket karşısında aldığı mağlubiyetin yaralarını sarmak için AS Monaco karşısına çıkan koç Ergin Ataman ve öğrencileri ne yazık ki bir mağlubiyet daha aldı.

efes

Anadolu Efes Maça Bir Türlü Giremedi

Maça yüksek tempoda başlayan iki takım da hücum anlamında basketbolseverlere güzel bir maç izleteceklerinin sinyallerini verdiler. Hem Sasa Obradovic hem de Ergin Ataman, hücum kimlikli takımlarının savunma performanslarının belirleyici olacağını daha o zamandan anladılar.

AS Monaco Basket baş antrenörü Sasa Obradovic, savunma konusunda daha erken davranan taraf oldu. Diallo’yu Anadolu Efes’in süper yıldızlarından Shane Larkin’in üzerine salan Sasa Obradovic bu hamlesinin karşılığını da aldı.

Diallo’nun agresif baskısıyla yıpranan Shane Larkin oyuna bir türlü giremedi. Buna karşın onu savunan Diallo, hücumda da etki göstermeye başlayınca takımı adına dengeleri değiştiren isim olmayı başardı.

Savunmada istediği sertliği yakalayamayan ve rakibin dış atışlarına da engel olamayan Anadolu Efes böylece ilk çeyreği 25 – 19 geride bitirdi.

İkinci çeyrekte de kaldığı yerden oyunu domine etmeye devam eden isim Diallo oldu. Böylece hemen çeyreğin başında 7 – 0’lık seri yakalayan Fransız temsilcisi karşısında adeta ipleri bırakma noktasına geldik.

Takımın bu süreçte reaksiyon gösterememesi taraftarları ve koç Ergin Ataman’ı düşündürürken, savunmada biraz olsun kendimize gelip bir ara farkı tek hanelere indirdik. Lakin bu sever hücumda işler istediğimiz gibi gitmedi ve ilk yarı sonu 49 – 38 skorla bitti.

İkinci Yarıda İpler Fransız Takımında

İkinci yarıya da daha iyi başlayan AS Monaco Basket oldu. Sasa Obradovic’in ekibi, James ile üst üste hücumlardan sayılarla dönerken Anadolu Efes sanki maçta değil gibiydi.

Ne hücumda ne savunmada vidalar bir türlü sıkılamadı. Hal böyle olunca takım disiplini tamamen bozuldu. Öyle ki bu maçta istediklerini hiç yapamayan Shane Larkin bir ara çok bireysel oynamaya başlayıp işi tamamen birebirlere dönüştürdü.

Takımımız bu nedenle ritimden tamamen koptu. Bir diğer yıldızımız Vasilije Micic de tıpkı Shane Larkin gibi günün etkisiz isimlerinden biriydi. İki yıldızın bu kadar kötü olduğu bir günde üçüncü çeyrekte de 75 – 56’lık büyük bir ev sahibi üstünlüğü vardı.

Son çeyrekte Vasilije Micic biraz olsun kıpırdansa da ne yazık ki bu yeterlilikten çok uzaktı. Çünkü takım savunmada neredeyse rakibe ikramlar yapmaya, basit pozisyon hatalarına devam etti.

Koç Ergin Ataman’ın siniri ise gözlerinden okunuyordu. Maç sonunda AS Monaco ve Sasa Obradovic bile bu kadar rahat bir galibiyet alabileceklerini tahmin etmiyordu.

Anadolu Efes böylece Turkish Airlines Euroleague’de üst üste ikinci mağlubiyetini yaşadı ve çok kötü sinyaller verdi.

102 – 80 ile kaybeden takımımız Turkish Airlines Euroleague ilk 4 yarışında da büyük darbe aldı.