Shane Larkin Takımı Taşıdı

Turkish Airlines Euroleague’in 24. Hafta mücadelesinde temsilcimiz Anadolu Efes, Rusya deplasmanında güçlü Shane Larkin ile CSKA Moskova’yı devirdi.

Geçtiğimiz hafta alınan Zenit Saint Petersburg mağlubiyetinin ardından moraller bozulmuştu. Koç Ergin Ataman’ın da rahatsızlığı sebebiyle takımının başında olamayacağı 2 maç ise çok zorluydu.

Bunlardan ilk ING Basketbol Süper Ligi’nde oynanan Fenerbahçe Beko derbisiydi. Fenerbahçe Beko maçında özellikle son çeyrekte rakibine hiç şans vermeyen Anadolu Efes, derbiyi 20 sayı farkla kazanıp moral depolamıştı.

Bu moralle Rusya deplasmanında tıpkı Anadolu Efes gibi bir Avrupa devi olan CSKA Moskova karşısında çıkıldı.

Anadolu Efes Üçlük Çizgisinde Bu Kez Güldü

Bu sezonun tamamını kaplayan üçlük sorunu, CSKA Moskova karşısında neyse ki kendini göstermedi. Hatta aksine Lacivert Beyazlılar maça isabetli dış atışlarla başladı.

Vesilije Micic, Tibor Pleiss ve Rodrigue Beaubois yay dışından üst üste sayılar bulmayı başardılar. Bu şekilde güzel bir seri yakalayan Anadolu Efes, maçın ilk bölümünde farkı 8 – 19’a kadar çıkardı.

Ev sahibi CSKA Moskova, temsilcimize Daniel Lorenzo Hackett ile karşılık verse de farkı kapatmayı başaramadı. Böyle ilk periyot 16 – 23 üstünlüğümüzle geçildi.

CSKA Moskova, ilk periyotta işlemeyen hücum setlerine karşılık William Dalen Clyburn ve Marius Grigonis ile sayılar buldu ve iyi bir seri yakalayarak farkı eritti.

Bu süreçte Anadolu Efes’in basit top kayıpları dikkat çekti. Maçın o anında takım konsantrasyonu da biraz olsun düştü ve ev sahibi Rus ekibi ilk defa öne geçti.

Böyle bir kriz anında takımın süper yıldızlarının devreye girmesi bekleniyordu. İşte tam bu esnada sahneye Shane Larkin çıktı. Milli takımımızın da formasını giyen süper guard, yine ortaya çıktığı anda her maçın seyrini değiştirebileceğini gösterdi ve onun katkısıyla ilk yarı 41 – 44 geçildi.

Üçüncü çeyrek için bir kelime kullanmak gerekse idi bu ya felaket ya kabus olurdu. Zira takımımız neredeyse hiçbir şey yapamadı.

Tamamen dağılan Anadolu Efes, rakibin üst üste 18 sayısına karşılık 0 SAYI üretti ve adeta maçı elleriyle teslim etti.

Neyse ki sahneye çıkan Shane Larkin, arkadaşlarını periyot bitmeden uyandırdı ve onun çabasıyla üçüncü çeyrek sonucu 64 – 57 oldu.

Son çeyrekte de ipleri eline alan ve onları sıkı tutan Shane Larkin, 0 – 8’lik seriyle kabusa son verdi.

Son dakikaları büyük bir heyecan fırtınası olan maçta bitime saniyeler kalan Vasilije Micic eşitliği sağladı. Son topta Clyburn atışı kaçırınca maç uzadı.

Uzatmalarda artık bitime saniyeler kala CSKA Moskova, 97 – 98 gerideyken 2 serbest atış kazandı. Ancak inanılmazı başarıp 2’de 0 attılar ve 7 salise kala çizgiye gelen Rodrigue Beaubois 2 atışımızdan 1’ini potaya yollayarak maçı bize getirdi.

Shane Larkin Takımı Sırtladı

shane larkin

Maçla ilgili yapılacak tüm analizlerin üstüne kocaman bir Shane Larkin yazılabilir. Zira takım büyük krize girdiği anda ortaya liderlik özelliklerini koyan ve ne kadar özel bir oyuncu olduğunu herkese gösteren Shane Larkin, adeta takımı sırtında taşıdı.

39 dakika 23 saniye parkede kalan yıldızımız, 26 sayı, 5 ribaunt, 9 asist ile oynadı. Üstelik bu istatistiklerin hemen tamamını çok kritik anlarda üretti.