Anadolu Efes Seriye Başladı

Turkish Airlines Euroleague’de 10. Hafta, 17 Kasım’da oynanan beş maç ile tamamlandı. 17 Kasım’da oynanan maçlarda temsilcimiz Anadolu Efes de parkedeki yerini aldı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda Olympiacos’u ağırlayan Anadolu Efes, oynadığı iyi basketbol ve taraftarının da desteğiyle rakibini 88-69’luk skorla mağlup etti.

Anadolu Efes, bu galibiyetle 2021-22 sezonunda Turkish Airlines Euroleague’de ilk defa iki maç üst üste kazanmayı başardı.

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague’deki çift maç haftasında 19 Kasım’da AS Monaco Basket’i konuk ettikten sonra ING Basketbol Süper Ligi’nde Darüşşafaka Tekfen ile karşı karşıya gelecek. Olympiacos ise Turkish Airlines Euroleague’in 11. Haftasında 19 Kasım’da Maccabi Tel-Aviv’i konuk edecek.

Anadolu Efes’te Beaubois Yıldızlaştı

Lacivert beyazlı temsilcimiz maça Rodrigue Beaubois’in ellerinden bulduğu sayılarla 6-0 önde başladı. Yunan temsilcisi Olympiacos, Moustapha Fall ile bulduğu 7 sayıyla Anadolu Efes’in serisine cevap verdi ve maç 8-7’ye geldi.

Anadolu Efes’in pota altı savunmasında yaşadığı sıkıntıları iyi değerlendiren Olympiacos, ilk çeyrekteki televizyon molasına 14-10 önde girdi. Anadolu Efes, ilk çeyreğin geri kalanında Sırp oyun kurucu Vasilije Micic ile, Olympicos ise Vezenkov ile sayılar buldu ve maçın ilk çeyreği, Olympiacos’un 25-23’lük üstünlüğüyle tamamlandı.

Anadolu Efes, ikinci çeyreğe kısalardan gelen sayılarla başlasa da Olympiacos, Anadolu Efes’in pota altındaki zafiyetini değerlendirerek sayılar buldu.

Dış atışlarda çok yüksek bir yüzde yakalayan Anadolu Efes, pota altı savunmasını biraz sertleştirince skor üstünlüğünü de eline aldı. Olympiacos, Shaq McKissic’in son saniyede bulduğu basketle soyunma odasına 44-44’lük eşitklikle gitmeyi başardı.

Anadolu Efes, ikinci yarıya Adrien Moerman’dan gelen sayılarla başladı. Olympiakos ise üçüncü çeyrekten Walkup’tan gelen sayılarla ayakta durdu. Anadolu Efes, Shane Larkin ile farkı artırmaya çalışsa da Olympiacos’ta Mosutapha Fall, sayılar bulmaya devam etti. Anadolu Efes, buna rağmen son çeyreğe 68-66 önde girmeyi başardı.

Anadolu Efes, karar çeyreğine Beaubois ve Simon’dan gelen sayılarla çok hızlı başladı ve Olympiacos karşısında farkı 8’e kadar çıkardı.

Üst üste gelen sayılar sonucunda savunmasını da çok yukarı çıkaran Anadolu Efes, Olympiacos’u art arda top kayıplarına zorladı. Rakibinin tam 6 dakika boyunca sayı atmasına izin vermeyen Anadolu Efes, son 4 dakikasına 79-66 önde girdiği maçı 88-69 kazandı ve Turkish Ailrlines Euroleague’deki dördüncü galibiyetini aldı.

Anadolu Efes’te Rodrigue Beaubois, Olympiacos karşısında attığı 29 sayıyla maçın yıldızı oldu.

Efes İçin Önemli Galibiyet

Maç sonrasında açıklamalarda bulunan Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, Rodrigue Beaubois’yı gösterdiği performanstan ötürü tebrik etti. Ergin Ataman, Olympiacos karşısında alınan galibiyetin kendileri için çok önemli olduğunu ve üst üste iki maç kazanmanın takımın moralini yukarı çıkaracağına inandığını belirtti. Ataman, Sinan Erdem Spor Salonu’nda takımı destekleyen taraftara da teşekkür etti.