THY Euroleague’nin 12. Haftasında Temsilcilerimiz Karşı Karşıya Geldi

THY Euroleague’de ülkemizi önceki yıllarda başarı ile temsil edene elde ettikleri başarılar ile göğsümüzü kabartan takımlarımızdan organizasyonun son şampiyonu Anadolu Efes ile daha önce birçok sene hem Final Four hem de Euroleague’de elde ettiği şampiyonluklar ile önemli temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko 12. Hafta karşılaşmasında karşı karşıya geldi.

Fenerbahçe Beko’nun ev sahipliğinde oynanan maç öncesinde geride kalan 11 haftada ev sahibi Fenerbahçe Beko 11 maçta 3 galibiyet alırken 8 mağlubiyet almıştı. Son şampiyon Anadolu Efes ise 11 maçta 5 galibiyet alıp 6 mağlubiyet almıştı. Bu hafta oynanan mücadeleyi konuk ekip Anadolu Efes kazanırken Fenerbahçe Beko 84 –  89 Anadolu Efes şeklinde skor tablosu oluşmuş durumda idi.

Bu sonuçlar ile birlikte temsilcilerimizden Anadolu Efes üst üste Euroleague‘de 4. Kez maçını kazanırken galibiyet sayısını 6’ya çıkarttı ve Fenerbahçe Beko ise üst üste 4. Kez parkeden mağlubiyet ile ayrıldı ve 3 galibiyette kaldı. Geride kalan 12 maçta Anadolu Efes 987 sayı bulurken potasında 938 sayı gördü. Fenerbahçe Beko ise 862 isabet bulurken 882 sayıya engel olmayı başaramadı.

Temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes Maçını İnceleyelim

Maçın ilk çeyreğinde bulunan isabet yüzdelerinde her iki temsilcimizde birbirlerine çok yakın isabet yüzdesi elde ederken aradaki fark yalnızca yüzde 0,8 idi. Fenerbahçe Beko 6 3’lük denemesinden 5 isabet bulurken Anadolu Efes 8 3’lük denemesinden yalnızca 1 isabet buldu.

Anadolu Efes savunmada oldukça iyi performans sergilerken 4 hücum 8 kez de savunma ribaundu ile 12 ribaunt almayı başardı bir diğer temsilcimiz ise hücumda ribaunt alamazken savunmada 8 ribaunt almayı başardı. Fenerbahçe Beko 5 faul yaptığı için Anadolu Efes 4 kez serbest atış çizgisine gelmeyi başardı. Maçın ilk çeyreği 2 sayı fark ile Fenerbahçe Beko 18 – 20 Anadolu Efes şeklinde tamamlandı ve takımlar bench’e geldi.

2. periyotta Fenerbahçe Beko aynı isabet yüzdesinde kalırken Anadolu Efes isabet yüzdesini yüzde 46’ya çıkartmayı başardı. Bu çeyrekte de 6 tane 3 sayı denemelerinden yalnız 1 kez isabet buldu. Fenerbahçe Beko ise daha önceki setteki başarısının aksine bu sette 9 denemesinden yalnızca 1 isabet buldu.

Ribaunt anlamında da çok farklı performans sergilemeyen temsilcilerimiz yine yakın bir çeyrek oynadılar fakat ev sahibi ekip ikili oyunlarda bu çeyrekte daha başarılı olmayı başardı. Maçın ilk yarısı Fenerbahçe Beko’nun 5 sayı farkı ile Fenerbahçe Beko 41 – 36 Anadolu Efes şeklinde tamamlanırken takımlar soyunma odasının yolunu tuttu.

2.yarının başında 3. Periyotta ev sahibi Fenerbahçe Beko performansını arttırdı ve 10’da 4 üçlük isabeti ile oynarken çeyreği yüzde 62 isabet ile tamamladı. İkili oyunlardaki başarısını bu çeyrekte de sürdüren Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes oldukça sert bir çeyrek geçirdiler ve 6 tane Fenerbahçe Beko ve 5 tanede Anadolu Efes olmak üzere 11 faul yapıldı. Son çeyrek öncesinde skor tabelası Fenerbahçe Beko 67 – 56 Anadolu Efes

Maçın son çeyreğine girildiğinde 11 sayı geride bulunan Anadolu Efes maçın son çeyreğine ağırlığını koymayı bildi ve ikili oyunlarda çok başarılı bir çeyrek geçiren Anadolu Efes 5 kez üçlük isabeti bulurken 7 kez geldiği serbest atış çizgisinden 6 kez isabet buldu. Maç Fenerbahçe Beko 84 – 89 Anadolu Efes skoru ile tamamlandı.

Maçın En Etkili Performansları

Shane Larkin 25 sayı, 7 asist ve 1 ribaunt ile oynarken, Marial Shayok 20 dakikada 18 sayı ve 3 ribaunt ile takımına katkı verdi. Jan Vesely ise 23:45 sahada kaldı ve 5 faulle oyundan çıktı.