FIFA’dan Tarihi Hamle, Basketbol Sistemi Futbola Da Geliyor

Dünya futbolunun 1 numaralı lideri FIFA, İngiltere’nin Londra şehrinde düzenleyeceği yıllık olağan toplantıda futbolun kimyasını değiştirebilecek sürpriz bir kararı almak için tartışmaya sınacak. Eğer bu görüşmelerden olumlu sonuç çıkarsa tartışma yaratan pozisyonlar kökünden kazınacak gibi duruyor.

Futbolda son dönemde her ne kadar VAR (Video Yardımcı Hakem) sistemi kullanılmaya başlansa da tartışmalar bir türlü sona ermiyor. Yaşanan en büyük tartışmalı pozisyonların başrolünde ise şüphesiz ki ofsayt kararları yaşanıyor. Bunun son örneğini de geçtiğimiz günlerde Sivasspor ile Galatasaray arasında oynanan ve Sivasspor’un ofsayt olmayan bir pozisyonda attığı golün VAR kararı ile ofsayt olarak değerlendirildiği kararda yaşamıştık. Bu hususta çekilen çizgilerden, topun tam ayaktan ayrıldığı ana dek birçok nokta, hem futbolseverler hem de aleyhinde karar verilen takımlarca eleştirilmeye devam etmekte.

Ofsayt kararlarının artık iyice tartışılmaya başlanması ile birlikte bilindiği üzere “Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi” futbola giriş yapmıştı. Bu sistem ile futbolcuların vücutlarında tam 29 farklı bölge aynı anda takip edilerek pozisyonun ofsayt olup olmadığı kararı en kısa sürede VAR görevlileri ve saha içi hakemleri nezdinde verilmeye başlandı. Şampiyonlar Ligi’nde denenen bu sistem, son olarak 2022 FIFA Dünya Kupası’nda da kullanılmıştı.

İçindekiler
  1. Yeni Bir Sistem Daha Düşünülüyor
  2. Futbola Basketbol Formülü

Yeni Bir Sistem Daha Düşünülüyor

FIFA, futbolun oyun kalitesini artırmak amacıyla IFAB ile birlikte Londra şehrinde gerçekleştireceği yıllık toplantıda bir konu üzerinde daha durmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda maçlarda topun oyunda kalma süresinin artması amacıyla birtakım değişiklik önerileri de masaya yatırılacak. İngilizlerin yüksek tirajlı gazetelerinden Times’ta düzenlenen habere göre, yapılacak toplantıda FIFA ve IFAB’ın konu ile ilgili olarak 3 öneriyi değerlendireceği belirtiliyor. Haber içeriğinde, tıpkı basketbolda olduğu üzere maçlarda sürenin durdurulması hususunun da bu önerilerden biri olduğu iddia edildi.

Futbola Basketbol Formülü

Öte yandan Arsenal kulübünün eski eski başkan yardımcılarından ve şu anda İngiltere Futbol Federasyonu ve Premier Lig elçiliği görevlerini yürüten David Dein, Times gazetesine yaptığı açıklamada; topun her dışarı çıktığında zamanın durdurulmasını önermediğini ama zaman kaybına en çok neden olan konular için gol sevinçleri, oyuncu değişiklikleri, sakatlıklar, penaltılar ve VAR incelemeleri sonucu geçen zamanlar için böyle  bir uygulama yapılabileceğine işaret etti. Toplantıda tartışılacak bir başka öneri ise 2022 FIFA Dünya Kupası’nda uygulanmaya başlanan uzatma dakikaları kuralı olduğu belirtildi. Fakat maçların çok fazla uzayacağı için bu kuralla ilgili birtakım endişeler bulunduğu belirtildi.

Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nın ardından Süper Lİg’de de bi nevi uygulanmaya konulan bu kuralın ilerleyen zamanda tüm liglerde uygulanabileceği kaydedilmişti. Buna ek olarak ise basketbolda olduğu gibi topun oyun alanı dışına çıktığı durumlarda belirli bir süre içinde top tekrar oyuna sokulmazsa buna benzer başka bir kuralında düşünüldüğü ifade edildi.