Euroleague’de Şampiyon Belli Oldu: Anadolu Efes

THY Euroleague’de final heyecanı yaşandı. Nefeslerin tutulduğu karşılaşma Anadolu Efes ile Barcelona arasında gerçekleşirken kazanan Anadolu Efes oldu. Skor tablosu 86-81’i gösterirken Anadolu Efes, Fenerbahçe’nin ardından Euroleague’de şampiyonluk heyecanı yaşatan ikinci Türk takımı oldu.

Final Karşılaşmasının Detayları

THY Euroleague finalinde İspanya ekibi Barcelona ile karşı karşıya gelen Anadolu Efes, 86-81 skorunu görerek sahadan ayrıldı. Böylelikle 2020-21 sezonunun şampiyonu olan Anadolu Efes, tam 25 yıl sonra şampiyonluk sevincini yaşatmış oldu.

İlk periyot heyecan dolu anlara sahne oldu. İlk olarak dizginleri eline alan isim olan Barcelona, Davies ile 10 sayı buldu ve ilk çeyreği 22-15 önde kapattı.

İkinci çeyrekte Barcelona dizginleri elinden bırakmamaya gayret gösterdi. Farkı çift hanelere çıkaran Barcelona 25-15 skoruyla karşı karşıya getirirken Anadolu Efes 9-0’lık seri yakalamakta gecikmedi ve skor tablosunu 14. Dakikada 25-24’e getirmeyi başardı. İspanya ekibinden Higgins’in serbest atış çizgisinden sayılarıyla fark 5’e çıktı ve skor tablosu 29-25’i gördü.

Bu skor Anadolu Efes’in büyük atağını gösterdiği skor oldu ve sahneye çıkan Larkin’in skorer oyunuyla 12-0’lık seri elde edildi. 19. Dakikada aradaki fark 7’ye çıkarken skor tablosu Anadolu Efes’in üstünlüğünü görerek 29-36’yı gördü. Lacivert-Beyazlılar ikinci çeyreğin son skorunu 39-36 üstünlüğü ile kapattılar.

Üçüncü çeyreğe gelindiğinde ise Anadolu Efes, önceki çeyrekte yakaladığı ivmeyi devam ettirdi ve aradaki farkı çift hanelere taşımayı başardı. Skor tablosu 41-52’yi gördü. Barcelona aradaki farkı kapamaya çalışsa da Anadolu Efes, son çeyreği 65-58 skorunu görerek önde girdi.

Mücadelenin son çeyreği heyecan dolu sahnelere gebe olurken ilk dakikalarında skor tablosuna 69-69 eşitliğini gösterdi. Ara ara Barcelona’nın ara ara Anadolu Efes’in öne geçtiği son çeyrek heyecanı 86-81 skorunu gördü. Anadolu Efes’in önde olduğu skor tablosunu Barcelona değiştirmeye çalışsa da Anadolu Efes izin vermedi ve Şampiyon olarak parkeden ayrıldı.

Dördüncü Seferde Gelen Şampiyonluk

Anadolu Efes bu son karşılaşmasıyla birlikte Final Four’da dördüncü kez mücadele vermiş oldu. 2018-2019 sezonunda yine finalde mücadele veren Anadolu Efes, CSKA Moskova’ya 91-83 yenilerek finali kazanmadan evinde dönmek zorunda kalmıştı. Anadolu Efes ondan öncesinde de yani 2000 ve 2001 sezonunda finale çıkamamış ve üçüncülük elde ederek sezonu kapamıştı.