Efes Micic İle Galip Geldi

Anadolu Efes, Turkish Airlines Euroleague’de çift maç haftasının açılışını güçlü Real Madrid karşısısında, İstanbul’da yaptı.

Takım olarak çok parlak sinyaller vermeyen ekibimiz, maçı kazanmayı süper yıldızlarının katkısıyla başardı.

Real Madrid İlk Yarıyı Önde Bitirdi

Turkish Airlines Euroleague’deki çift maç haftasının sonucu en merakla beklenen maçına etkili başlayan taraf konuk ekip Real Madrid oldu.

Maça uzun bir ilk 5 ile çıkan Pablo Laso, bu kararının ne kadar yerinde olduğunu maçın ilk dakikalarından itibaren gördü.

Takım olarak çok akışkan bir hücum sekansı yakalayan ve topu çok iyi dolaştıran Real Madrid karşısında oyuna girmekte zorlanan Anadolu Efes, bu bölümde sadece Micic’in bireysel gayretleriyle varlığını hissettirdi. Özellikle ilk çeyreğin sonlarına doğru iyice vites arttıran Real Madrid, Lacivert Beyazlılar’ın takım savunmasını devre dışı bıraktı. Neyse ki bu bölümde kendi takım savunmasında da vidaları sıkamayan Real Madrid, Anadolu Efes’in sayı bulmasının önüne geçemedi.

Hal böyle olunca maça girmekte zorlanan Anadolu Efes, yine de ilk çeyreği sadece 2 sayı farkla geride kapadı.

19 – 21 biten ilk çeyreğin ardından ikinci çeyreğe de kaldığı yerden devam eden bir Real Madrid vardı. Takım kimliği olarak yıllardır, tıpkı Anadolu Efes gibi, hücumcu bir anlayışı benimseyen Los Blancos, Yabusele – Deck ve Rudy ile atmayı sürdürdü.

Maçta skorun çift hanelere çıkmasıyla müdahalesinde gecikmeyen koç Ergin Ataman, savunmada vidaları nihayet sıktırdı. Üstelik hücumda süper yıldızlarımızdan Vasilije Micic de devreye girince bir anda 11 – 0’lık seri yakalandı ve maça yine ortak olundu. Ne var ki Pablo Laso’nun ekibi de sayı bulmayı sürdürünce ilk yarı 44 – 51 Real Madrid üstünlüğü ile sona erdi.

Efes Muhteşem Döndü

efes

İlk yarıda işlerin yolunda gitmemesinin ardından ikinci yarıda da senaryo değişecek gibi değildi aslında. Çünkü Real Madrid, forvetlerini yine çok etkili kullanıyor ve Efes savunması bilhassa Yabusele’yi durdurmakta çok zorlanıyordu.

Bu süreçte lacivert beyazlı takımımızı oyunda tutan yegane etmen Rodrigue Beaubois ve Vasilije Micic’in üç sayılık basketleri oldu. Hem bizim takımımız hem de Real Madrid çeyrek sonuna kadar hücumlarında belirli bir devamlılığı sağladıkları için fark da normal olarak kapanmadı. Son çeyreğe girildiğinde takımlar arasındaki fark, konuk ekip lehine 72 – 79 idi.

Son periyot ise adeta kalp krizleri geçirerek izlediğimiz bir mücadeleye sahne oldu. Anadolu Efes’in bu sezon ve aslında birkaç yıldır, güçlü rakiplerine karşı çok önemli iki silahı vardı. Bunlardan biri Micic diğeri ise Shane Larkin idi. Bu iki oyuncu maçı “gerçekten” almak istedikleri an, kimsenin kendilerini durduramayacağını çok iyi biliyorlardı.

İşte son çeyrekte olan da buydu. Shane Larkin devreye girdi, Vasilije Micic’e eşlik etti. Micic ile Larkin’in performanslarına kenardan gelip çok kritik bir üçlükle katkı veren Bryant da eklenince skor kendiliğinden geldi.

Son topu iyi savunan ve harika bir iş çıkaran takımımız, süper yıldızlarının etkisiyle bir maçı daha kazandı. 93 – 90