Efes Gece İle Gündüz Gibi

Turkish Airlines Euroleague’in 32’nci hafta maçında Ergin Ataman liderliğindeki lacivert beyaz Anadolu Efes şok edici bir ikinci yarı ile Milano’ya mağlup oldu.

İlk yarıda oyunun her alanında mutlak bir hakimiyet kuran takımımız, soyunma odasından adeta bambaşka bir görüntüyle çıktı. Bunu çok iyi değerlendiren İtalyan takımı ise Turkish Airlines Euroleague’in en zor deplasmanlarından birinde galibiyeti almanın sevincini yaşadı.

Efes Çok Rahat Efes Çok Özgüvenli

Anadolu Efes karşılaşmaya saha ve seyirci avantajını oldukça iyi kullanarak başladı. Lacivert beyazlı takımımız bu sezonun genelinde çarkların işlediği her maçta olduğu gibi yine üç sayı çizgisinin gerisinden yüksek isabet yüzdesi yakaladı.

Üst üste sayılarla rahat bir maç başlangıcı yapan takımımız karşısına Milano ekibi de tepki verince ortaya hücum potansiyeli çok yüksek bir maç başlangıcı çıktı. İlk çeyreğin başlangıç bölümü her iki takımın da dengeli bir şekilde gücüm ettiği bir süreci işaret etti.

Vasilije Micic ve Moerman’ın üç sayılık basketleriyle bu dengeyi kendi lehine bozan Anadolu Efes, ilk periyodun sonunda çift haneli farkı yakalayarak skoru 30 – 21’e getirdi.

İkinci çeyrekte ise Milano’da Hall etkisi hissedildi. Bu oyuncuyu aktif olarak kullanan koç Messina, Turkish Airlines Euroleague’deki bu heyecanlı mücadeleye denge getirmeyi istedi. Buna karşın Anadolu Efes ise oldukça rahat bir çeyrek geçirmeyi sürdürdü. Üçlük yağmurunda Moerman’ın yanına katılan Shane Larkin, skoru 41 – 29’a kadar getirmeyi başardı.

Lacivert beyazlı takımımız o kadar özgüvenli ve akıcı hücum etmeye başladı ki ilk yarının sonunda 15 sayılık fark oluştu ve takımlar soyunma odasına 51 – 36 ile girdiler.

Soyunma Odasında Neler Oldu

efes

İkinci yarıya çıkılırken tüm taraftarlar çoktan önümüzdeki maçı düşünmeye başlamışlardı. Zira koç Ergin Ataman önderliğindeki takımımızın oyun üstünlüğü çok netti.

Buna karşın soyunma odasından sanki bambaşka bir takım çıktı. Tamamen motoru kapatmış gibi gözüken Lacivert Beyazlılar, maçın kontrolünü Milano’ya verdiler. Nicolo Melli ve Rodriguez’in basketleriyle 0 – 7 seri yakalayan Milano ne olduğunu anlamadan skoru eritti.

Koç Ergin Ataman da bu gidişatı bir türlü değiştiremeyince Anadolu Efes, soğuk duşa girmiş gibi hücumda aksadı savunmada durduramadı. Serisini 2 – 14’e çıkaran Milano ise attıkça attı ve çeyrek sonuna 61 – 62 önde girdi.

Soyunma odasında sanki Milano ile Efes’in ruhları birbirine geçmişti. Öyle ki maçın senaryosu ilk yarıda olanın tam aksi bir yönde seyretmeye başlamış, lacivert beyazlı ekibimizin eli kolu bağlanmıştı.

Üçüncü çeyrekte aldığı gazı maçın son topuna kadar düşürmeyen Milano, son çeyreğe de etkili girmişti.

Anadolu Efes her ne kadar rakibin farkı açmasına izin vermese de iş işten geçti.

Özellikle hücumda ne yaptığını bilen ve Gigi Datome’nin liderliğinde çok soğukkanlı oynayan Milano, maçın sonlarında da takımımıza fırsat vermeyince maçın sonu 77 – 83’lük skorla geldi.

Lacivert beyazlı ekibimiz, bir kez daha Turkish Airlines Euroleague’de beklenmedik bir mağlubiyet aldı.