Bryant Dunston ile Devam

2021 22 sezonunu da çok parlak bir şekilde geride bırakan Anadolu Efes yerel iki kupadan birini müzesine götürürken lig şampiyonluğunu finalde Fenerbahçe Ülker’e kaybetmiş ancak üst üste ikinci kez EuroLeague şampiyonu olmuştu. Bu başarılarda en büyük pay sahiplerinden biri de Bryant Dunston oldu.

36 yaşındaki tecrübeli pivot ile bir yıl daha devam edileceği Anadolu Efes’in resmi Twitter hesabından duyuruldu. Bryant Dunston bu sözleşmesini de doldurduğu takdirde 2015 yılında geldiği Anadolu Efes ile 8 yılı tamamlayarak basketbolda pek de görmediğimiz bir birlikteliğe imza atmış olacak. Bu karar taraftarlar arasında da memnuniyetler karşılanırken bir iki ufak karşı görüş de vardı.

bryant dunston 1

Bryant Dunston’ın kişiliği ve yetenekleri herkesin takdirinin kazansa da Anadolu Efes’in her sene kendine koyduğu yüksek hedefler doğrultusunda artık yola daha genç ve dinamik bir pivotla devam edilmesi gerektiğini düşünen bazı taraftarlar Bryant Dunston ile kontrat uzatmayı yanlış bulduklarını ifade ettiler. Ancak eğer bir uzun daha alınacaksa o durumda Bryant Dunston’a gösterilen bu vefadan memnun olacaklarını açıklayan bir grup taraftara karşılık kararı çok doğru bulanlar da vardı. Dunston’ın oyun karakteri ve kişiliğine övgüler düzen taraftarlar sahada 15 dakika bile kalsa her dakikanın oyuncunun her dakikanın hakkını vereceğini ve o 15 dakikada bile Anadolu Efes’e çok ciddi katkı sunabileceğini yazdılar.

Bryant Dunston kimdir?

28 Mayıs 1986 Amerika doğumlu olan tecrübeli uzun 2.03 boyundadır ve uzun forvet, pivot pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kolej sonrası NBA seçmelerine katılan ama teklif alamayan Bryant Dunston Kore’de başladığını söyleyebileceğimiz basketbol hayatına Yunanistan ve İsrail’de devam etti. İsrail’deki başarılı kariyeri ve istatistiklerinin ardından ise NBA Yaz Ligi’ne çağırıldı. Ancak yine beklediği NBA kontratı kendisine gelmeyen siyahi pivot, İtalya’ya gitti. Burada bir sezon oynayan oyuncu İsrail kariyerine benzer istatistikler yakalayarak artık Avrupa’nın elit pivotlarından olduğuna herkesi ikna etti ve EuroLeague gediklisi Yunan Olimpiakos takımı ile anlaştı.

bryant dunston

2013 yılında gittiği Olimpiaskos ile iki başarılı sezon geçiren Bryant Dunston 2015 yılında Anadolu Efes’e imza attı. 7 yıl boyunca başarı ile terlettiği Anadolu Efes formasıyla sayısız zafer kazanan oyuncu 2020 21 ve 2021 22 basketbol sezonlarında üst üste iki defa EuroLeague şampiyonluğu yaşadı. Yeteneği kadar hırsı ve mücadelesiyle de taraftarların sevgilisi olan Bryant Dunston aslında bir pivot için çok da uzun denemeyecek bir boya sahip olsa da uzun kolları, sıçrama yeteneği, hırsı ve güçlü fiziğiyle son 10 yıldır Avrupa’nın en özel pivot oyuncularından biri arasında yer almaktadır.

Sinan Erdem’deki İki Bloğa Adı Verilmişti

2020 yılında EuroLeague tarihinde 250. bloğuna ulaşan ve bu alanda rekor kırarak turnuva tarihinin en çok blok yapan oyuncusu olan Bryant Dunston’ın adı Anadolu Efes’in maçlarını oynadığı Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki 101 ve 126 numaralı bloklara verilmişti. Böylece Anadolu Efes ”Dunston Blokları” adını verdiği bu iki oturma yeri ile takımının kaptanlarından Bryant Dunston’a büyük bir jest yapmış oldu.