Anadolu Efes Neden Şampiyon Olamadı

ING Basketbol Süper Ligi’nde 2021 – 2022 sezonu sona erdi. Söz konusu sezonun büyük bir çekişmeye sahne olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Anadolu Efes ikinci olurken Fenerbahçe Beko normal sezonu ilk sırada bitirdi. Bu iki takımın ilk iki sırayı paylaşacağı tahmin ediliyordu. Normal sezonun bitmesinin ardından play-off etabına geçildi.

Fenerbahçe Beko; çeyrek ve yarı final sürecini zorlanmadan geçti. Anadolu Efes ise bilhassa Galatasaray NEF ile oynadığı yarı final serisinde zorlandı. Sarı kırmızılı takım; ilk maçta Anadolu Efes’i çok rahat geçti. Anadolu Efes; ikinci ve üçüncü maçı kazanarak rahat bir nefes aldı. Fakat, Galatasaray NEF; dördüncü maçı kazanarak seride durumu 2-2’ye getirdi. Anadolu Efes; beşinci maçı kazanarak zorlu yarı final serisinden başarı ile ayrıldı. Bu sayede, lig finalinde Fenerbahçe Beko’nun rakibi oldu.

Anadolu Efes Final Serisinde Varlık Gösteremedi

Final serisinin ilk maçı 7 Haziran 2022 günü oynandı. Fenerbahçe Beko; saha ve seyirci avantajına sahip olduğu bu maçı 85-76 kazanarak gövde gösterisi yaptı. Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nu dolduran Fenerbahçe taraftarları; tezahüratlarıyla Anadolu Efes’i rahat bırakmadılar.

Sarı lacivertli takım; 9 Haziran 2022 tarihinde oynanan ikinci maçta daha iyi bir performans ortaya koydu. Bir kez daha saha ve seyirci avantajına sahip olmasından mütevellit rahat bir maç çıkardı. Güçlü rakibini bu defa 93-78 mağlup etti. Seride durumu 2-0’a getirerek yavaş yavaş şampiyonluğa doğru yürümeye başladı.

Anadolu Efes; üçüncü maçı kaybettiği takdirde şampiyonluğu da kaybedeceğinin bilincindeydi. Bu yüzden, tüm enerjisini üçüncü maça sakladı. Sinan Erdem’de oynanan maçı 103-92 kazanarak seride durumu 2-1’e getirdi. Bir başka deyişle, şampiyonluk yarışında ben de varım dedi. Ancak, dördüncü maçın kazananı Fenerbahçe Beko oldu. Sarı lacivertli takım; 13 Haziran 2022 tarihinde oynanan maçı 92-80 kazanarak 2021 – 2022 sezonunun şampiyonu oldu.

Yarı Final Serisi Anadolu Efes’in Tüm Enerjisini Bitirdi

Anadolu Efes’in THY Euroleague’i kazanarak Avrupa şampiyonu olduğu bir sezonda ING Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon olamaması çok konuşuldu. Birçok kişi; bu durumun sebeplerini merak ediyordu. Daha önce de söylediğimiz gibi Anadolu Efes yarı finalde Galatasaray NEF ile karşılaştı. Yeni koçu ile ciddi bir çıkış yakalayan Galatasaray karşısında zor anlar yaşadı. Bilhassa ilk maçta almış olduğu farklı yenilgi Anadolu Efes oyuncularının morallerini bozdu.

Anadolu Efes; beş maçlık yarı final serisinden galip ayrıldı. Ancak, her maçın zorluk seviyesi bir hayli yüksek idi. Bu durum; lacivert beyazlı takımın tüm enerjisinin bitmesine sebebiyet verdi. Shane Larkin ve Micic gibi oyuncuların her maçta sorumluluk alarak sahneye çıkmak zorunda kalmaları takıma zarar verdi. Bu oyuncuların dinlenme fırsatı bulamaması ve rotasyonun yetersizliği; Anadolu Efes’in final serisini kaybetmesine neden oldu.