Anadolu Efes Final Serisini Kaybetti Çifte Kupa Hayali Suya Düştü

ING Basketbol Süper Liginde 2021 – 2022 sezonunda şampiyonluk için play off final serisinde mücadele eden Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko serinin 4. Maçında karşı karşıya geldi. Bu maç öncesinde seri 2 – 1 Fenerbahçe Beko’nun üstünlüğünde idi. Final serisinin 4. Maçında kazanan Fenerbahçe Beko olunca seri 3 – 1’e geldi ve Fenerbahçe Beko ING Basketbol Liginde şampiyon olmayı başardı. Şampiyon Fenerbahçe Beko 3 – 1 kazandığı seri ile ING Basketbol Süper Ligi şampiyonluğunu ilan etti ve kupasını da müzesine taşımayı başardı.

THY Eurolegue’de şampiyon olmayı başaran Baş Antrenör Ergin Ataman’ın öğrencileri taraftarlarına hem Avrupa hem de ligde şampiyonluk sevinci yaşatmak istese de final serisinde mağlup oldu ve taraftarların çifte kupalı bir sezon sonu hayali suya düşmüş oldu.

Anadolu Efes’in ING Basketbol Süper Liginde Play Off Karşılaşmaları

Baş Antrenör Ergin Ataman’ın öğrencileri play off aşamasında ilk olarak çeyrek finalde Pınar Karşıyaka ile eşleşti. Anadolu Efes çeyrek final serisinde ilk maçı kendi evinde oynadı. Çeyrek final serisi ilk maçında Anadolu Efes Pınar Karşıyaka’yı 90 – 66 skor ile mağlup etti. Serinin ikinci maçında ev sahibi Pınar Karşıyaka 79 – 73 skor ile seride durumu 1 – 1’e getirdi. Seride 3. Ve son maçında Anadolu Efes kendi taraftarı önünde 83 – 68 skor ile mağlup etti bununla birlikte adını play off yarı finaline yazdırdı.

THY Euroleague’de sezonu şampiyon olarak tamamlayan Anadolu Efes ING Basketbol Süper Ligi play off yarı final serisinde Galatasaray Nef ile karşı karşıya geldi. Serinin ilk maçında Anadolu Efes kendi evinde 70 – 105 gibi önemli bir farklı skor ile mağlup oldu ve seriye kötü bir başlangıç yaptı. Serideki ikinci maçta Anadolu Efes 91 – 77 skor ile seride durumu 1 – 1’e getirmeyi başardı. Serinin 3. Maçında Galatasaray Nef’e konuk olan Anadolu Efes 64 – 71’lik skor ile galip geldi ve seride öne geçti. Sonraki maçta Galatasaray Nef kendi evinde bu kez 86 – 81 skor ile galip geldi ve seriyi 2 – 2’ye getirdi. Bununla birlikte seriyi 5. Maça uzattı. 5. Maçta Anadolu Efes çok güçlü bir oyunla 104 – 77 galip geldi ve adını finale yazdırdı.

Anadolu Efes’in Play Offlardaki Performans Düşüşü

Anadolu Efes’in performans düşüşünü maddeler halinde inceleyelim:

  • Normal sezonu ikinci sırada tamamlayan Anadolu Efes skorer kimlikli bir takım olarak dikkat çekerken savunmada zafiyet yaşadığı bir sezon geçiriyordu.
  • THY Euroleague’de şampiyon olunması ve rakibine nazaran daha çok maç oynaması.
  • Galatasaray NEF ile oynamış oldukları yarı final serisinde serinin 5. Maça kadar uzaması hem oyuncuların yorulması hem de takımın mental olarak çok yıpranması.

Performans düşüş sebepleri olarak gösterilebilir.