Anadolu Efes

ANADOLU EFES EKOLÜ VE KÜLTÜRÜ

Bir basketbol takımından çok daha fazlası, bir kültür, bir okul, batıya açılan bir pencere; eski adıyla Efes Pilsen, 2011 yılının ortası itibarı ile ise Anadolu Efes… Türkiye basketbol liglerinin en çok şampiyon olan, Türk basketbolunun Avrupa’daki en büyük temsilcisi olan Anadolu Efes, 1976 yılından Kadıköy Spor’un devralınması ile kuruldu ve o günden beri dur durak bilmeden Türk basketbolu ve sporuna hizmet vermeye devam etti, ediyor. Bugün15 şampiyonluk ile Türkiye’de en çok şampiyon olan basketbol kulübü unvanına sahip Efes, 1984 ile 1991 yılları arasında hiç şampiyonluk yaşayamamıştır. Ancak 1991 yılında basketbolda tıpkı Efes gibi devrim yapan bir isim Anadolu Efes’in, o dönemki adıyla Efes Pilsen’in başına gelir; Aydın Örs

Anadolu Efes Naumoski

Aydın Örs ile Efes’in Şaşalı Yılları

Aydın Örs zaten Efes altyapısında görev alan bir koçtur. Başarısız geçen sezonların ardından çareyi altyapıda arayan Efes, koçluk görevini altyapı hocası olan Aydın Örs’e vermiştir. Aydın Örs ile şampiyonluk hasretine son veren Efes, 1992 1993 sezonunda ise bu kez bir başka devrimci sayılan Makedon oyun kurucu Petar Naumoski’yi Türkiye’ye getirmiştir. Aydın Örs’ün koçluğu ve Petar Naumoski önderliğinde eşine az rastlanır bir başarı yakalayan Efes, ligde oynadığı 40 maçın tamamını kazanarak namağlup şampiyon oldu. Bu başarı tek sezona özgü bir şey değildi, Efes muazzam bir takımdı ve nitekim 1996 yılında, o zamana kadar hayal bile edilemeyen bir şeyi gerçekleştirip bir Avrupa kupasını, Koraç Kupasını, ülkemize getirdi. O günlerin izlerini asla yitirmeyen Efes önemli bir basketbol ekolü olma ve ülkemizi Avrupa’da başarıyla temsil etme misyonunu üzerinden hiç bırakmamış ve dahası altyapıya verdiği önem, oradan çıkardığı gençlerle de Türk basketboluna sunduğu katkıyı katmerlemiştir.

Anadolu Efes, Ergin Ataman ve EuroLeague

Elbette zaman zaman inişler de yaşayan Efes uzun vadede yolundan hiç sapmamış, misyonunu hiç değiştirmemiş ve hedefi zirve olarak belirlemiştir. Yapılan yatırımlar, seneler süren çalışmalar sonucunda ise hem Anadolu Efes’in hem de koç Ergin Ataman’ın bireysel hedefi olan EuroLeague şampiyonluğu 2020 2021 sezonunda Anadolu Efes’in olmuştur ancak Efes ve Ergin Ataman bununla yetinmeyerek bu büyük başarıyı bu sene tekrar edip duble demişlerdir. Avrupa’daki sayısız zafer, kazanılan EuroLeague şampiyonluğu bir yana Anadolu Efes, gençlere sağladığı imkanlar ve Türk basketboluna kazandırdığı yıldızlarla da ülkemize çok değerli katkılar sunmuştur. Bugün gelinen noktada Anadolu Efes Milli takım altyapılarına tam 32 basketbolcu vermektedir. Bu sayı bir rekor olup Anadolu Efes atlyapıda milli takıma en çok sporcu veren basketbol kulübü konumundadır. Ayrıca Anadolu Efes’in kendi alt yaş kategori takımları da muazzam başarılar yakalamaya devam etmektedir. 2021 2022 sezonunda U16 Yıldız takımı Türkiye şampiyonu, U14 küçük takım Türkiye üçüncüsü, U18 takımı da yarı final yapmıştır. Anadolu Efes geçmişte olduğu gibi gelecekte de Türk basketboluna benzersiz katkılar sunup bizlere büyük gururlar yaşatmaya devam edecektir.