Anadolu Efes’ten Son İki Adım

Bu sezon hem THY Euroleague hem de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin son şampiyonu olmaya dair unvanını devam ettirmek isteyen Anadolu Efes, Avrupa mücadelesinde karşı karşıya geldiği Armani Milano’yu bir kez devirdi ve bir kez de mağlubiyetten kurtulamadı. Lacivert Beyazlı takım seriyi Türkiye’de oynanacak 2 müsabakaya bırakırken odağın biraz daha takımına kaymasını anlayışla karşılayan Ergin Ataman bununla birlikte buradaki maçların da kolay geçmeyeceğini hatırlattı.

Efes’in Yeri Final Four

THY Euroleague’nin son şampiyonu Anadolu Efes, ligin normal sezonunun son dönemine denk gelen kısımda gösterdiği başarılı performansla taraftarlarını ve basketbolseverleri memnun etmeyi başardı.

Play-Off aşamasında İtalyan temsilcisi Armani Milano ile eşleşen Lacivert Beyazlı takım, rakibi karşısında sahaya çıktığı ilk 2 maçta 1 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak işi Türkiye’ye bıraktı. Bununla birlikte Ergin Ataman’ın yaptığı son açıklamalarda takımın hedefinin oldukça yüksek olduğu ve kendini Final Four aşamasına atmayı planladığı görülüyor.

Lacivert Beyazlı takımın başarılı çalıştırıcısı serinin ilk 2 maçını değerlendirdiği açıklamalarında istediklerini nispeten alarak Türkiye’ye döndüklerini ve 2’inci maçta daha dikkatli olsalar Türkiye’ye çok daha avantajlı dönebileceklerini ifade etti.

Bununla birlikte takımın İstanbul’da oynayacağı maçlarda tribünleri dolu görmek istediklerini dile getiren tecrübeli koç, bu atmosferin Anadolu Efes adına en büyük güç olduğunu hatırlattı. Öte yandan takımının İtalya’dan dönüşte avantajlı olduğunu da kabul eden tecrübeli teknik adam bununla birlikte dikkat edilmesi gereken kişinin takımdan daha çok Armani Milano’nun koçu Ettore Messina olduğunun da altını çizdi.

Basketbol Dahisi

Armani Milano’nun başında yer alan Ettore Messina, 2’inci maçtan sonra yaptığı açıklamalarda artık işlerinin hiç kolay olmayacağını ifade ederek serinin Anadolu Efes’in lehinde olduğunu dile getirmişti. Bununla birlikte bu açıklamanın gelmesinin en temel iki sebebinden biri geriye kalan maçların İstanbul’da oynanacak olması ve İtalyan temsilcisinin kadrosunda pek çok eksik bulunarak ülkemize gelmesiydi.

Ancak Ergin Ataman Messina ile tamamen aynı paralelde düşünmüyor. Messina’nın bir basketbol dâhisi olduğunu hatırlatan Ataman, onun yönetiminde Milano’nun hiçbir zaman kolay bir rakip olmayacağını ifade etti.

Milano karşısında kendilerini çok zor maçların beklediğini ifade eden Lacivert Beyazlı takımın çalıştırıcısı geriye kalan 2 maçtan olabilecek en iyi sonuçları almak zorunda olduklarını belirtti. En kararlı ve istekli şekilde 2 maçı da tamamlayacaklarını ifade eden Ataman, bu 2 maçın da final niteliğinde olacağını hatırlattı.

İtalya’da oynanan ilk maçta Milano temsilcisini darmaduman eden Anadolu Efes, ikinci maçta aynı performansı sergileyemediği için sahadan mağlubiyetle ayrılmaya razı olmuştu. Bununla birlikte Lacivert Beyazlı takımımızın gerçekten çok önemli avantajı bulunuyor ve takımımızın son şampiyon unvanına sahip olması rakiplerin teknik ekiplerinden oyuncularına kadar herkeste ceketin önünü iliklemeye dair bir ihtiyaç uyandırıyor.