Anadolu Efes Bilet Yetiştiremiyor

Geçen sezon THY Euroleague’de şampiyonluk sevinci yaşayarak ülkemizi gururlandıran Anadolu Efes, bu sezon aynı başarıyı bir kez daha tekrarlamanın peşinde. Lacivert Beyazlı takım Play-Off serisinde İtalyan temsilcisi Armani Milano ile oynadığı 2 maçın 1’inden yenilgi diğerinden de galibiyetle ayrılırken serinin 3’üncü ve 4’üncü maçlarının Türkiye’de oynanacak olması büyük bir avantaj. Bununla birlikte Ergin Ataman’ın takımının destekçileri de takımı yalnız bırakmadı ve her iki maçın da biletleri satışa çıktığı dakikalar içerisinde tükendi.

Dopdolu Tribünler

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde hem de THY Euroleague’de başarılı bir performans sergilemek ve şampiyonluklarını tekrarlamak isteyen Anadolu Efes’i taraftarları hiç yalnız bırakmıyor.

Normal sezonun son dönemlerine doğru hemen hemen her maçın tüm biletleri tükenirken, takımın Play-Off aşamasına kalmasıyla birlikte ilgi daha da arttı. Lacivert Beyazlı takımın Armani Milano ile oynadığı müsabakaların ilk 2’si İtalya’da gerçekleştirilmişti.

Bununla birlikte Türkiye’de oynanacak 3’üncü maçın biletleri daha satışa çıkar çıkmaz tükenirken, serinin 2’inci maçında İtalyan temsilcisi Armani Milano’nun Anadolu Efes’i mağlup etmesiyle birlikte 4’üncü maçın da oynanacağı kesinleşti.

Yine Türkiye’de Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak müsabakanın biletleri de direkt olarak tükenirken bu ilginin Avrupa’nın pek çok kulübünün taraftarları tarafından hayret verici olarak bulunduğunu ifade etmekte fayda var.

Lacivert Beyazlı takımın taraftarları oluşturdukları ambiyansla birlikte oyuncular adına itici güç oluyorlar ve gerek koç Ergin Ataman gerekse de oyuncular bu durumla alakalı olarak her seferinde desteğin kesilmemesini talep ediyorlar.

Rekor Talep

Öte yandan THY Euroleague geneline bakıldığı zaman son Avrupa Şampiyonunun biletlerinin diğer takımlara göre çok daha fazla satıldığını ve bu bağlamda da Anadolu Efes’in lige liderlik ettiğini görmek mümkün.

Öyle ki THY Euroleague yönetiminin verdiği verilere göre maçlarda genel olarak 5 bin veya 5 bin küsur taraftar oluyor. Ancak Anadolu Efes’in Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynadığı müsabakalarda bu rakamlar 10 bin taraftara kadar çıkıyor.

Hâl böyle olunca tam anlamıyla sahadaki 6’ıncı oyuncu durumuna gelen taraftarların desteğiyle Anadolu Efes’in işi gerçekten kolaylaşıyor. Daha şimdiden 3’üncü ve 4’üncü maçın biletlerini tüketmeyi başaran Lacivert Beyazlı takımın tüm paydaşları taraftarlara bu konuda gerçekten minnettarlar.

Bununla birlikte her ne kadar çok önemli bir gelir kalemi olarak gözükmese de bu yoğun ilginin Anadolu Efes’e diğer takımlara göre çok daha fazla maddi getirisi olduğunu dile getirmekte de fayda var.

Bahsi geçtiği gibi Ergin Ataman’ın takımını destekleyen taraftar sayısı lig ortalamasının 2 katı ve bu fark gerçekten kolay kolay elde edilebilecek bir fark değil. Pek tabii bu kadar fazla taraftarın geliyor olması Anadolu Efes’in ülkede ve kendi adına uzun bir süredir oluşturmaya çalıştığı basketbol kültürünün de önemli bir sonucu.