Anadolu Efes Başarıyı Tekrarlayamadı

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes, Play-Off aşamasının ilk müsabakasında İtalya’da konuğu olduğu rakibi Armani Milano’yu şahane bir performansla devirmeyi başarmıştı. 21 Nisan akşamı bir kez daha sahneye çıkan Lacivert Beyazlı ekip, bu sefer aynı başarıyı sergileyemedi ve sahadan 73-66’lık skorla mağlup ayrıldı. Serinin 1-1’e gelmesiyle birlikte yine de avantajını koruyan Ergin Ataman’ın takımı geriye kalan 2 maçtan en iyi skorlarla ayrılmayı hedefleyecek.

Savunma Başarısızlığı

Bu sezon THY Euroleague’de oynadığı müsabakalardan aldığı başarılı sonuçlarla Play-Off aşamasına katılmaya hak kazanan son şampiyon Anadolu Efes, serinin ikinci maçında İtalya’da Armani Milano’nun konuğuydu.

Lacivert Beyazlı ekip serinin ilk maçında şahane bir performans sergileyerek rakibini kendi sahasında devirmişti. Savunmada gösterdiği ekstra performansla birlikte sahadan çok şaşalı bir galibiyetle ayrılmayı başaran Ergin Ataman’ın takımı ikinci maçta da aynı performansı sergilemeyi amaçlıyordu.

İlk maçtaki neredeyse kusursuz savunmasının ardından bu karşılaşmada Shavon Shields’ı durdurmakta çok zorlanan Anadolu Efes, hücumda da yan parçalarından katkı alamayınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Anadolu Efes‘te Vasilije Micic 18 sayı – 5 ribaund – 4 asist ile öne çıkarken Shane Larkin de 19 sayıyla mücadele etti. Elijah Bryant 7, Tibor Pleiss da 5 sayıyla oynadı. Adrien Moerman da 4 sayı – 6 ribaund ile maçı tamamladı.

Olimpia Milano’da Sergio Rodriguez 17 sayı – 5 ribaund – 5 asist ile maçı tamamlarken ilk yarıda sadece 2 sayı bulan Shavon Shields 18 sayı – 6 ribaund ile maçı tamamladı. Kaleb Tarczewski de 7 sayıyla oynadı. Troy Daniels 6, Kyle Hines da 5 sayı – 5 ribaund ile mücadele etti.

Messina’nın İfadeleri

Bununla birlikte maçtan sonra Armani Milano adına konuşmalar yapan koç Messina’nın açıklamaları oldukça dikkat çekiciydi.

İtalyan koç, bu maçta kazanmış olmalarına rağmen Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın suratında gülümsemenin devam edeceğini savundu. Serinin bittiğini Ataman’ın da bildiğini dile getiren Armani Milano koçu bir anlamda İstanbul’da Anadolu Efes’in mağlup edilemeyeceğini ima etmiş oldu.

Takımlarında sakat oyuncularının olduğunu ve bu serinin kazanılmasının zor olduğunu ifade eden koça bir gazetecinin sorusu da çok dikkat çekiciydi. Bir Avrupa şampiyonunun yüreğinin hafife alınmaması gerektiğini savunan gazetecinin sorusuna hak veren Messina, bununla birlikte Avrupa’nın son şampiyonunun Anadolu Efes olduğunu hatırlattı.

Milano temsilcisi İstanbul’a geldiğinde 2 maç daha oynamak durumunda olacak. Anadolu Efes’in ilk maçta aldığı galibiyet saha avantajını temsilcimize geçirirken, bu durumun yarattığı avantajları sahada mücadele etmeden görmek mümkün olmayacak.

Messina da aynı zamanda takımımızın rehavete kapılmasını amaçlıyor olabilir. Bu bağlamda Ergin Ataman ve oyuncularının çok daha dikkatli olması ve Lacivert Beyazlı takımın taraftarlarının desteği karşılığında haklarını teslim etmesi gerekecek.