Anadolu Efes’ten Bir Galibiyet Daha

Bu sezon THY Avrupa Ligi’nde beklentilerin altında kalan ve ligde de zaman zaman sendeleyen Anadolu Efes, Türkiye tarafında işleri yoluna çok iyi koydu. ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 21’inci haftasında kendi sahasında TOFAŞ’ı konuk eden Anadolu Efes, sahadan 84-77’lik skorla galip ayrılmayı başardı. Son 2 maçında Fenerbahçe Beko ve Galatasaray NEF’i mağlup eden Lacivert Beyazlı ekip, çok kritik 3 maçtan da galibiyetle ayrılarak gücünü hatırlatmayı bildi.

Anadolu Efes’in Gücü

Türkiye ve Avrupa basketbolunun lokomotifi ve son şampiyonu Anadolu Efes, bu sezon beklentilerin altında kalan bir performans gösterse de gücünden pek bir şey kaybetmişe benzemiyor. ING Türkiye Basketbol Ligi’nin 21’inci haftasında TOFAŞ karşısında alınan galibiyet de bu durumu kanıtlıyor.

13 Şubat 2022 tarihinden önce Türkiye Ligi’nde oynadığı son 2 maçta önce Fenerbahçe Beko’yu sonra da Galatasaray NEF’i mağlup etmeyi başaran Lacivert Beyazlı ekip, TOFAŞ karşısında da sahadan 84-77 galip ayrıldı.

Üst üste birbirinden zorlu 3 maça çıkan Ergin Ataman komutasındaki Anadolu Efes, bu maçların 3’ünden da galip ayrılarak ne kadar güçlü bir takım olduğunu hatırlattı. İlk çeyrek içerisinde bir dönem 17 sayıya kadar fark açan Anadolu Efes, çeyreği 29-15 önde kapatmayı başardı.

İkinci çeyrekte TOFAŞ Anadolu Efes’in temposunu düşürmeyi ve savunmadaki sertliği arttırmayı başarınca oyuna ortak oldu. Buna rağmen ilk çeyrekte çok açılan fark yarıya da 45-38 Anadolu Efes üstünlüğüyle girilmesini sağladı.

İkinci yarının ilk çeyreğinde tıpkı başlangıç çeyreği gibi hızlı bir girişle başlayan Anadolu Efes, 26’ıncı dakikada farkı 14’e kadar çıkartmayı başardı. Ancak TOFAŞ tekrar savunmayı sıkılaştırınca fark 4 sayıya kadar indi. Kıyasıya mücadeleye ve heyecana sahne olan üçüncü çeyrek, 65-59 Anadolu Efes üstünlüğüyle sona erdi.

Son çeyreğin 4’üncü dakikasında maç ilk kez beraberliği sağlayan TOFAŞ, bir dakika sonra da ilk kez öne geçti. Ancak kalan sürede Anadolu Efes’in yıldızları maça ağırlıklarını koymaya başladılar ve 36’ıncı dakikada tekrar öne geçen Lacivert Beyazlı ekip 84-77’lük skorla sahadan galip ayrıldı.

Maçın Rakamları

Anadolu Efes, bu galibiyetle birlikte ligdeki 16’ıncı galibiyetini alırken, TOFAŞ da 9’uncu mağlubiyetini almış oldu.

Lacivert Beyazlılar maç boyunca 19 kez 2 sayı, 13 kez de 3 sayı isabeti buldu. Serbest atış çizgisinden 8 atış kullanan Ergin Ataman’ın öğrencileri, bu atışlardan 7’sinde başarıya ulaştı.

8’i hücum, 31’i savunma olmak üzere 39 ribaunt alan Anadolu Efes, maç boyunca 24 asist yapmayı başardı. TOFAŞ da 8 hücum ribaundu almasına rağmen savunma ribaundunda 23’te kaldı. Bursa temsilcisi 15 kez serbest atış çizgisine geldi ve bu atışlardan 12’sini sayıya çevirdi.

Anadolu Efes’te 22 sayı atan Pleiss hem takımının hem de maçın en çok skor üreten oyuncusu oldu.