Anadolu Efes Gücünü Kanıtladı

ING Türkiye Basketbol Ligi’nde oynadığı son 2 maçta önce Fenerbahçe Beko’yu sonra da Galatasaray NEF’i devirmeyi başaran Anadolu Efes, bu zorlu seriye bir maç daha eklemeyi başardı. Ligin köklü ve başarılı ekiplerinden TOFAŞ’ı kendi sahasında konuk eden Ergin Ataman’ın ve öğrencileri, aldıkları galibiyetle birlikte bu ligin en güçlü takımı olduklarını bir kez daha kanıtlamış oldular.

Ağır Taş

Geçtiğimiz sezonu hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de THY Avrupa Ligi’nde şampiyon olarak kapatarak tarihi bir başarıya imza atan Anadolu Efes, bu sezon geçen sezon kadar iyi bir performans gösteremiyor.

Takımın ister istemez doygunluğa ulaşmış olması, kadronun yaş ortalamasının artması, sakatlıklar ve COVID-19 derken temsilcimiz özellikle Avrupa’da oldukça zorlu günler geçirdi.

Ancak ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde özellikle son dönemde her şey yolunda gidiyor. Ergin Ataman komutasındaki Anadolu Efes, üst üste 3 çok zorlu maçta sahadan galip ayrılan taraf olmayı başardı. Takvimin bu kadar daraldığı bir dönemde hangi takımlar karşılaşırsa karşılaşılsın çok zor bir iş olan seri yakalamak sanki Anadolu Efes için bir çocuk oyuncağı.

Öyle ki takım önce Fenerbahçe Beko, sonra da Galatasaray NEF karşısında iki derbi maçı oynadı. Bu maçların ikisini de kazanan Lacivert Beyazlı takım, sonra Yunanistan’da uzayan maçta Olympiakos ile karşı karşıya geldi.

Oly karşısında son saniye basketiyle mağlup olan Anadolu Efes, Türkiye’ye döndükten sonraki ilk maçında da ligin en köklü ekiplerinden TOFAŞ’ı kendi sahasında konuk etti. Maç içerisinde zaman zaman farkı 15 sayının üstüne kadar çıkaran Anadolu Efes, buna rağmen Bursa temsilcisinin direncini kırmakta zorlandı.

Sahadan 7 sayılık bir fark ve 84-77’lik skorla galip ayrılmayı başaran Anadolu Efes, son 3 maçında ligin en kuvvetli ekiplerini dize getirmeyi başararak ne kadar kuvvetli bir takım olduğunu da herkese bir kez daha göstermiş oldu.

Moral Bozukluğu

TOFAŞ galibiyetini Anadolu Efes için daha değerli kılan durum ise takımın Oly karşısında aldığı mağlubiyetten sonra bu maça doğru reaksiyonu verebilmiş olması.

Zira o maç son saniyede takımın ellerinden kayıp gitti ve bu durumun herhangi bir şekilde moral bozukluğu yaratmaması mümkün değil. Efes’in başarılı koçu Ergin Ataman da bu duruma değindi ve o moralsizlikten sonra bu galibiyetin gelmiş olmasının değerli olduğunu ifade etti.

Takımının Atina’dan moralsiz döndüğünü hatırlatan Ergin Ataman, o adrenalinden sonra burada oynanan maçta gösterdikleri performans nedeniyle oyuncularını takdir etti.

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni oldukça önemsediklerinin altını çizen başarılı koç, Fenerbahçe Beko ile puan puana bir liderlik mücadelesi içerisinde olduklarını hatırlattı. Çok zor birkaç gün geçirdiklerini dile getiren Ataman, oyundan kopmayan TOFAŞ’ın da mücadelesini öne çıkardı ve rakibi tebrik etti.