Anadolu Efes TOFAŞ’ı Konuk Ediyor

THY Euroleague’de oynadığı son maçta eski bir Fenerbahçe Beko oyuncusu olan Kostas Sloukas’ın attığı son saniye basketiyle sahadan mağlup ayrılan Anadolu Efes, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde moral arıyor. Ligin 21’inci haftasında kendi sahasında TOFAŞ’ı konuk edecek olan Ergin Ataman’ın öğrencileri için tek hedef galibiyet.

Moral Arayışı

Bu sezon istediği sonuçları almayı başarsa da sürpriz kayıplar yaşayarak liderlik koltuğunu Fenerbahçe Beko’ya kaptıran Anadolu Efes son haftalarda oldukça başarılı sonuçlar almayı başarmıştı. ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde oynadığı son 2 maçta önce Fenerbahçe Beko sonra da Galatasaray NEF karşısında zafere ulaşan Lacivert Beyazlı ekip, ligde işleri yoluna koymaya başladı.

Bu formu devam ettirmek için sahaya çıktığı THY Euroleague maçında eski Fenerbahçe Beko oyuncusu Kostas Sloukas’ın son saniye basketine engel olamayan Efes, sahadan mağlup ayrılmıştı. Lacivert Beyazlı ekip, bu yorgunluk ve moralsizlik ile birlikte TOFAŞ maçına hazırlanmaya başladı.

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 21’inci haftasında iki köklü basketbol ekolünü karşı karşıya getirecek olan maç, heyecan verici olacak. Zira TOFAŞ da son hafta Bahçeşehir Koleji’ne mağlup olsa da son haftaların en formda ekiplerinden birisi. Bursa temsilcisi Bahçeşehir maçından önce oynadığı 5 lig maçının tamamında sahadan galip ayrılan taraf olmayı başarmıştı.

Aynı zamanda FIBA Şampiyonlar Ligi’nde de başarılı sonuçlar almayı bilen Ahmet Çakı ve öğrencileri, oynadıkları son Avrupa maçında İtalyan temsilcisi Treviso’yu devirmeyi başardı. Son 16 Turu’nda oynadığı 3 maçtan da galip ayrılan Bursa temsilcisinde bu nedenle keyifler oldukça yerinde.

Bu maçtan önce ligde 19 maç oynayan ve 15 galibiyet alan Anadolu Efes, ligde 3’üncü sırada yer alıyor. Ergin Ataman ve öğrencileri, son sezonun da şampiyonuydu.

TOFAŞ ise 20 maça çıktı ve bu maçların 12’sinde galibiyete ulaşırken, 8’inden mağlup ayrıldı. Bursa temsilcisi ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde 8’inci sıranın sahibi olarak mücadeleye devam ediyor.

Kilit Taşlar

Anadolu Efes bu sezon özellikle THY Euroleague’de oynadığı maçlarda istediği sonuçları almakta zorlandı. Oynadığı son maçta Olympiakos’u yenmeye çok yaklaşan Lacivert Beyazlı takım, buna rağmen birkaç basit hatayla rakibine maçı armağan etti.

Ergin Ataman ve öğrencilerinin sezonun en başına göre iyi bir durumda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak zaten Efes’in sezon başlarına iyi giriş yapamadığı biliniyordu ve sezonun bu dönemlerinde alışılageldik durumlarına gelmiş olması bekleniyordu. İşte bu noktada Anadolu Efes’in özellikle Avrupa’da eksik kaldığını belirtmek gerek.

Zira ING Türkiye Basketbol Ligi’nde üst üste oynadığı 2 derbiden de galibiyetle ayrılmayı başaran takım, Avrupa’da çok daha iyi bir konumda olmalıydı. Shane Larkin’in neredeyse hiç katkı sağlamadığı maçta bile Olympiakos’u sallamayı başaran Anadolu Efes’in toparlanması ona çok bağlı olan taraftarının da en büyük temennisi.