Anadolu Efes’i Sloukas Yıktı

Geçtiğimiz sezonu Türkiye Basketbol Ligi ve Euroleague Şampiyonu olarak tamamlayan Anadolu Efes, bu sezon hâlâ ritmini bulabilmiş değil. İstikrarlı sonuçlar aldığı dönemler olsa bile bunu sezon geneline yayamayan Lacivert Beyazlı temsilcimiz, sezonun geri kalanı adına oldukça kritik bir anlam ifade eden maçta Olympiakos’a konuk oldu. Bu sezon oldukça iyi bir yükseliş yakalayan Yunan temsilcisi karşısında Shane Larkin’in iyi olmayan performansına rağmen sahada direnç gösterebilen Anadolu Efes, uzatmalara giden maçta Kostas Sloukas’ın son saniye basketiyle yıkıldı.

Sloukas’ın Tekrarı

Bu sezon geçen sezonki başarılı performansın altında kalan Anadolu Efes, THY Euroleague’nin 26’ıncı haftasında oynadığı maçta Olympiakos’a 87-85 mağlup olmaktan kurtulamadı.

Temsilcimizin yıldız oyuncusu Shane Larkin’in sakatlıktan kaynaklı verimsiz bir performans gösterdiği maçta diğer oyuncular sorumluluk alsa da bu durum galibiyet için yeterli olmadı. İlk çeyrekte çok fazla sayı yiyen Efes, bu durumu diğer çeyrekte düzeltmeyi de başarmıştı.

Uzatmalara giden maçta öne de geçmeyi başaran ve son topa kadar üstün taraf olan Anadolu Efes’i yıkan ise Kostas Sloukas’ın attığı son saniye basketi oldu. Eski bir Fenerbahçe Beko oyuncusu olan Sloukas, bu sezon iki temsilcimizi de son saniyede attığı basketlerle yıkmayı başardı.

Anadolu Efes’in son toptaki hatalı ve aceleci tavrı sonrası topla buluşan Sloukas, şut fake’ini göstererek Moerman’ı devre dışı bırakınca bomboş kaldı. Zaten çok keskin bir şutör olan Yunan oyuncu, rahat bir şekilde sayıyı buldu ve Olympiakos’u bir kez daha zafere taşıdı.

Türk Baklavası

Maçtan sonra yaptığı açıklamada çok değerli bir galibiyet aldıklarını dile getiren Sloukas, Moerman’ı devre dışı bırakabileceğini bildiğini aktardı. Maç analizlerine baktığında Moerman’ın gösterilen fakeler konusunda problem yaşadığını tespit ettiklerini belirten Sloukas, bu sayede rahat bir sayı bulduğunu dile getirdi.

Son Avrupa Şampiyonunu yendiklerini hatırlatan Sloukas, galibiyet nedeniyle takımla gurur duyduğunu ifade etti. 40 dakika boyunca savaşmaya hazır olduklarını belirten Yunan oyun kurucu, kendi sahalarında oynadıkları maçta kazanmak zorunda olduklarını ve bunu başardıkları için de mutlu olduklarını dile getirdi.

Kostas Sloukas ile alakalı olarak Fenerbahçe Beko’yu da son saniyede yıktığıyla alakalı bir soru sorulan Anadolu Efes koçu Ergin Ataman ise bu duruma esprili bir cevap verdi. Başarılı koç, Sloukas’ın Fenerbahçe Beko’daki dönemine de atıfta bulunarak, Yunan oyuncunun yediği Türk baklavalarının kendisine şans getirdiğini tahmin ettiğini ifade etti. Sloukas’ı tebrik eden Ergin Ataman, gülerek söyleyecek başka bir şeyi olmadığını dile getirdi.

Olympiakos’un Fenerbahçe Beko ile oynadığı ve 67-65 kazandığı maçta da orta mesafeden isabeti bulan Yunan oyun kurucu, bu sezon Euroleague‘de11.4 sayı, 2.9 ribaunt ve de 4.3 asist ortalamalarla mücadele ediyor. Sloukas 10 Şubat tarihinde oynanan maçta takımının en çok skor üreten oyuncusuydu.