Anadolu Efes Uzatmalarda Mağlup

Bu sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de Euroleague’de beklentilerin altında kalan bir performans sergileyen Anadolu Efes, 10 Şubat 2022 günü Olympiakos’a konuk oldu. Yunanistan’da oynanan maçta kora kor bir mücadele yaşanırken Anadolu Efes maç içerisinde yaşadığı sıkıntıları bu maçta da gösterdi. Son topa ve hatta uzatmaya kadar giden müsabaka temsilcimizin bir yanlış kararı nedeniyle 87-85 Olympiakos galibiyetiyle sona erdi.

Son Top

Geçtiğimiz sezon hem ING Türkiye Basketbol Süper Ligi hem de Euroleague’de başarıya ulaşarak Türk basketbol tarihine adını yazdıran Anadolu Efes, bu sezon beklentilerin çok altında kaldı.

Bir türlü istediği ritmi bulamayan Mavi Beyazlı temsilcimiz, sezonun geri kalanı adına çok ciddi bir önem taşıyan maçta Olympiakos’a konuk oldu. THY Euroleague’nin 26’ıncı hafta müsabakası kapsamında Yunan temsilcisine konuk olan Anadolu Efes, maça iyi de bir başlangıç yapamadı.

Eski Fenerbahçe Beko oyuncusu Kostas Sloukas’ın neredeyse kariyer maçını oynadığı maç, Yunan oyuncunun performansından esintilerle başladı. Oly ilk çeyreği çok rahat bir şekilde sayı bularak 26-17 önde tamamlamayı başardı.

İkinci çeyrekte daha düşük bir tempoyla geçen oyun, Dunston’ın katkıları sayesinde Anadolu Efes ile de ortaklaşa giderken, televizyon molasına önde giden taraf yine Olympiakos oldu. Bununla birlikte ilk çeyrekte gelmeyen üçlüklerin ikinci çeyrekte gelmesiyle birlikte Anadolu Efes iyi bir seri yakaladı ve maçta öne geçmeyi başardı. Ancak son saniyede gelen üçlük soyunma odasına 42-41 Yunan temsilcisinin üstünlüğüyle gidilmesine neden oldu.

İkinci yarıda temsilcimiz yine istediklerini sahaya yansıtamadı. Bununla birlikte ikinci yarının ilk çeyreğinin yarısından sonra skor tekrar eşitlendi. Micic ile Sloukas’ın düellosuna sahne olan üçüncü çeyrek, 61-61 eşitlikle sona erdi.

Son çeyrek de yine birçok oyuncunun karşılıklı düellosuna sahne olurken, bu düelloların neticesi skora da yansımış oldu. Son topta Dorsey üçlüğü kaçırınca maç 75-75 ile uzatmalara gitti.

Uzatmaya giden maçta Tyler Dorsey’in sayılarıyla birlikte Oly, son 3 dakikaya 81-78 önde girdi. Micic’in yanı sıra Larkin’in oyuna ağırlığını koymuş olması Anadolu Efes’e maçı getirse de Kostas Sloukas’tan gelen üçlük 87-85 ile maçın sonuçlanmasına neden oldu.

Maçın Rakamları

Anadolu Efes’te Tibor Pleiss 14, Rodrigue Beaubois 13, Micic 12 sayı 12 asist yapsa da bu performanslar takımın galibiyetine yeterli olmadı. Shane Larkin ne zaman oyuna katkı yapsa takım öne geçti ancak yıldız oyuncunun performansı maç içinde istikrara kavuşmadı.

Eski Fenerbahçe Beko oyuncusu Kostas Sloukas’ın kariyer maçlarından biri olan maçta 23 sayı ve 4 asistle maçın ve takımın en çok skor üreten oyuncusu oldu. Sloukas’ı Tyler Dorsey 19 sayı, Vezenkov 16 sayı ve 7 asist ile takip etti.

Anadolu Efes bu maçla birlikte 12’inci yenilgisini alırken, Olympiakos 14’üncü galibiyetini aldı.