Anadolu Efes’in Tempolu Günleri

Bu sezon THY Euroleague’de bir kez daha şampiyon olarak hepimizi gururlandıran Anadolu Efes, gelecek sezona başka bir kadroyla girmek konusunda ciddi bir vaziyet içerisinde. Lacivert Beyazlı ekipte tecrübesiyle müsemma bazı oyuncularla yollar ayrılırken, Shane Larkin ve Vasilije Micic konusunda durum belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte sezonun tartışmalı isimlerinden biri olarak nitelendirilebilecek Buğrahan Tuncer’in sözleşmesinin uzatıldığı açıklandı.

Zaman Daralıyor

Bu sezon hem THY Euroleague’de hem de ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde bir kez daha şampiyon olmayı hedefleyen Anadolu Efes, bu hedeflerinin Avrupa ayağını başarıyla tamamladı ve üst üste 2’nci kez THY Euroleague zaferine ulaştı.

Bu büyük başarıyla birlikte herkesi gururlandıran Lacivert Beyazlı ekip, ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde de Yarı Final aşamasında Galatasaray NEF ile bir mücadele veriyor. Bununla birlikte sezonun son dönemine gelmiş olmanın da verdiği etkiyle takvim artık çok daha fazla sıkıştı.

Bu noktada Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’ın A Milli Basketbol Takımı’nın da koçluğuna getirildiğini hatırlatmakta fayda var. Başarılı çalıştırıcı mesaisini bölmek zorunda ve onunla teknik ekibinin vereceği raporlara göre gelecek sezonun çalışmaları hemen başlayacak.

Öte yandan her sezon olduğu gibi bu sezonda da Shane Larkin ve Vasilije Micic ile alakalı tartışmalar başladı. İki süper yıldızın kadrodan ayrılabileceğine dair ihtimaller basına yansırken Anadolu Efes tarafı her iki oyuncuyu da kadrolarında tutabileceklerine dair oldukça ümitliler.

Ancak kadroda artık belirli değişikliklere gidilmesi gerekiyor. Zira COVID-19 salgını sırasında formunun zirvesine ulaşan bu kadro bu sezon pek çok noktadan aksadı. Bu noktalarda süper yıldızların katkısı ve takımın isteği sayesinde sorunlar aşıldı ancak rakipler de deyim yerindeyse şerbetli konuma gelmiş durumdalar ve yine gelecek sezon en çok Anadolu Efes’e problem çıkarmak isteyecekler.

Daha sezon tamamlanmadan pek çok oyuncuyla masaya oturduğu bilinen Lacivert Beyazlı ekibin gelecek sezon kısa rotasyonunda da uzun rotasyonunda da değişimlere gitmesi oldukça muhtemel. Nitekim Kruslav Simon’un da ayrıldığı düşünüldüğünde kadroya eklemeler yapılacağını tahmin etmek daha da kolaylaşıyor.

Buğrahan Tuncer ile 2 Yıl Daha

Öte yandan sözleşmesi sona ermek üzere olan oyuncular da mevcut ve geçtiğimiz günlerde sözleşmesinin uzatıldığı açıklanan Buğrahan Tuncer de bu isimlerden birisi.

Başarılı oyuncu bu sezon beklentileri karşılamak konusunda zorlandığı için taraftardan ve camiadan ister istemez tepki topladı ancak genel olarak sevilen bir oyuncu olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Bununla birlikte ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde uygulanan yabancı kuralı da düşünüldüğünde Buğrahan gibi bir parça her takımın rüyasını süsler.

Anadolu Efes son yılların basketbolunu tam anlamıyla değiştiren ve bu yıllara damga vuran ekibi oldu. Bu noktada beraber oynama kültürünü de değiştirmek zorunda kalacak ekibin gelecek sezon neler yapacağı da merak konusu.