Bursaspor’un Euroleague Dansı

Son dönemlerin en büyük sürprizlerine imza atan basketbol kulüplerinden biri olan Frutti Extra Bursaspor, önce Partizan sonra da Cedevita karşısında aldığı galibiyetlerle birlikte ULEB Avrupa Kupası’nda Yarı Final aşamasına kadar geldi. Yeşil Beyazlı ekip Yarı Final aşamasında İspanyol temsilcisi Andorra ile eşleşti. Bununla birlikte Bursa temsilcisinin Andorra karşısında oynayacağı maçtan galibiyetle ayrılmasının Final aşamasına çıkmasından başka ödülleri de olabilir gibi görünüyor.

Tarih Yazan Takım

Çok yeni bir basketbol kulübü olmasına rağmen doğru yapılanmanın olumlu etkileri sayesinde oldukça başarılı işler çıkartan Frutti Extra Bursaspor, bu sezon deyim yerindeyse ULEB Avrupa Kupası’nda tarih yazdı.

Bursa temsilcisi grup aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra Play-Off aşamasında bu turnuvanın favorisi olan Partizan’ı devirdi. Sırp temsilcisini inanılmaz bir biçimde sarsan bu maç Avrupa basketbolunun son yıllardaki en büyük sürprizlerinden biri olarak değerlendirilirken Bursaspor bu galibiyetle de yetinmedi.

Çeyrek Final aşamasında Litvanya ekolünün en önemli ekiplerinden biri olan Cedevita ile eşleşen Yeşil Beyazlı takım, bu maçtan da galibiyetle ayrılarak bir favoriyi daha turnuva dışına itti. Finale ve hatta şampiyonluğa ne kadar inandığını üst üste 2 favoriyi devirerek kanıtlayan Bursaspor, Yarı Final aşamasında İspanyol temsilcisi Andorra ile eşleşmişti. 

Yine dış sahada oynanacak müsabakadan galibiyetle ayrılmayı hedefleyen Frutti Extra Bursaspor’un bu maçtan galip ayrılması durumunda Final aşamasına yükselmekten başka kazanımları da söz konusu olma ihtimali vardı.

Bürokratik Kazanımlar

Bursaspor ile ilgili basına yansıyan haberlere bakıldığı zaman Yeşil Beyazlı takım adına ciddi bir şekilde Avrupa basketbolunun zirvesi olan Euroleague’de yarışabilme ihtimalinin konuşulduğu görülüyor. Nitekim bu ihtimal de gerçekten bulunuyor çünkü ULEB Rus takımlarına karşı sürdürülen yaptırımların gelecek sezon da devam etmesini planlıyor.

Bu durum da gelecek sezon Rus takımlarından boşalacak koltuklara başka takımların oturtulmasını gerektiriyor. Basında yer alan haberlere göre Bursaspor’un dikkat çeken başarısını göz önünde bulunduran ULEB yöneticileri, Yeşil Beyazlı temsilcimizi Euroleague’de değerlendirebilmek adına önce Yarı Final aşamasını geçmesi gerektiğini dile getiriyorlar.

Bu başarı gösterilebildiği takdirde Bursa temsilcisi bir eşiği atlamış olacak. Sonrasında ise Bursaspor yönetimi ile ULEB yöneticileri arasında bir süreç başlayacak ve bürokratik anlamda yapılan bu görüşmelerin olumlu sonuçla tamamlanması beklenecek.

Tüm bu süreçler eğer olumlu bir şekilde sona ererse Frutti Extra Bursaspor’un gelecek sezon THY Euroleague’de mücadele etmesi durumu ortaya çıkacak. Avrupa’nın en büyük ligi olan organizasyona Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko ellerindeki bilet sayesinde her sene direkt olarak katılabiliyorlar.

Ancak bu görüşmeler bir türlü olumlu noktaya varmadı ve THY Euroleague gelecek sezona dahil ettiği takımlara Bursaspor’u almadı ve onun yerine Partizan‘ı aldı.