Anadolu Efes’in Son Sezonuna Bakış

Özellikle son 2 sezondur Euroleague Şampiyonu olan Anadolu Efes, Türkiye’nin en iyi basketbol takımı olarak değerlendirilebilir. Toplamda 15 defa Türkiye Basketbol Ligi şampiyonu olan İstanbul temsilcisi, bu sayı ile en fazla TBSL şampiyonluğuna sahip olan takım konumunda bulunuyor.

Bu sezon geçen sezondaki Euroleague şampiyonluğunu yinelemek adına mücadele etti ve mücadelesinde de oldukça başarılı oldu. Özellikle Final Four’da gösterdiği performans ile kendisine hayran bırakan Anadolu Efes sonucunda da kupayı müzesine götürdü.

2020/2021 sezonunda Türkiye ING Basketbol Süper Ligi’nde 1. olup 15’inci kupasını kazanan Anadolu Efes, bu sezon aynı performansı Türkiye BSL’de göstermeyi başaramadı ve kupayı Fenerbahçe Beko’ya kaptırdı. Ancak yine de Euroleague Şampiyonluğu’nu Final Four’daki yüksek performansı ile kazanmayı başaran Anadolu Efes’in bu performansı konuşmaya değer boyutlarda.

Final Four’da Şahlanan Anadolu Efes

Anadolu Efes Final Four’un yarı finalinde deplasmanda Olympiakos ile karşılaştı. Anadolu Efes’in karşısında büyük bir seyirci avantajına sahip olan Olympiakos vardı. Bu tarz finale yakın maçlarda seyirci avantajının ne kadar büyük boyutlarda olduğundan bahsetmeye gerek yok. Yunan ekibi Olympiakos da bu avantajı maksimum düzeyde kullanmayı denedi. Ancak en nihayetinde başarılı olamadı ve Anadolu Efes’in gücü karşısında ezildi denebilir.

Bu tarife rağmen aslında Anadolu Efes’in çok yüksek performans sergilediği söylenemez. Ama takımın point guardı sırp basketçi Vasilije Micić İstanbul’a galibiyet ile dönmek konusunda çok ısrarcıydı ve Olympiakos karşısında işi bitiren şutta isabet bularak takıma galibiyeti ve finali getirmiş oldu. 77-74 biten müsabakada kazanan Anadolu Efes oldu.

Finalde Anadolu Efes’in karşısında Ergin Ataman’ın hayal ettiklerinin aksine diğer ekip, Real Madrid oldu. Bu sayede de Ataman’ın hayalini kurduğu final müsabakası gerçekleşmedi. Finallerin takımları listesinde yer bulabilecek olan Real Madrid zorlu bir rakip olarak görülse de Anadolu Efes ekibi oldukça iyi bir performans gösterdi. Maç Real Madrid’in kontrolünde başlamış ve ilerlemiş olsa da son nihayetinde yüzü gülen takım İstanbul temsilcisi oldu. Son saniyelerde atılan sayı sonrasında Anadolu Efes maçı 58-57’lik skor ile kazanmış oldu. Bu sayede Anadolu Efes arka arkaya 2. Euroleague şampiyonluğu elde etmiş oldu.

Türkiye Lig’inde Şampiyonluğu İkileyemedi

2020/2021 sezonunda Türkiye Lig’inde de şampiyon olarak ikili kupa elde etmiş olan Anadolu Efes bu sezon ikili kupa sahibi olamadı. Final Four’un finalinde Fenerbahçe Beko’ya 3-1 mağlup oldu ve ligi 2. olarak bitirmiş oldu. Türkiye Kupası çeyrek finalinde rakibi Pınar Karşıyaka’yı 87-64 ile geçen takım yarı finalde de Darüşşafaka’yı 96-71 ile geçmiş ve adını finale yazdırmıştır.

Finalde rakibi Fenerbahçe Beko’yu 86-72 mağlup ederek kupanın sahibi olmuştur. Ligde ise normal sezonu 2. sırada tamamlayan takım sırasıyla önce çeyrek finalde Pınar Karşıyaka’yı seride 2-1 ile geçmiş ve adını yarı finale yazdırmıştır. Yarı finalde rakibi Galatasaray’ı seride 3-2 ile geçerek adını finale yazdırmıştır. Finalde ise rakibi Fenerbahçe Beko’ya seride 3-1 mağlup olarak sezonu noktalamıştır.