Anadolu Efes’in Finale Uzanan Play Off Yolculuğu

ING Basketbol Süper ligi Play off turunda son aşamaya gelen Anadolu Efes THY Euroleague’de bir play off serisi daha oynamış finalde galip gelerek Avrupa göğsümüzü kabartmayı başarmış ve ülkemize basketbolda kulüpler düzeyinde bir kupa daha kazandırmıştı. Bu şampiyonluğu ile birlikte temsilcimiz Anadolu Efes THY Euroleague’de üst üste 2. Kez şampiyon oldu ve 2 sezondur Avrupa basketbolunun en büyüğü olma unvanını koruyor ve bu unvanı hala elinde bulunduruyor.

Anadolu Efes Normal Sezonu 2. Sırada Tamamlamıştı

16 takımın yer aldığı ING Basketbol Süper Lig‘inde 2021 – 2022 sezonunun normal sıralamasında finaldeki rakibi Fenerbahçe Beko’nun bir adım gerisinde 2. Sırada tamamladı. Bu sezon genelinde ING Basketbol Süper liginde 30 maçta mücadele eden takımlarımızdan Anadolu Efes bu süreçte 30 maçın 23 maçında parkeden galibiyet ile ayrılırken 7 müsabakada ise parkeden mağlup olarak ayrıldı. Anadolu Efes 2021 – 2022 yılının normal sezonunda 2699 sayı atarken potasında 2405 sayıyı kendi postasında gördü. Sıralamada ikinci olan Anadolu Efes 294 averaj ile bu alanda da ikinci sıradaki yerini korudu. Baş Antrenör Ergin Ataman yönetiminde Anadolu Efes başarılı bir sezon geçirdi.

Sezon başından bu yana birçok sorun yaşayan Fenerbahçe Beko ise hem Baş Antrenörlük konusunda hem Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaşta hem de oyuncu performans ve sakatlıklarından oldukça zarar almış bir şekilde sezonun son aşamasına geldi. Fenerbahçe Beko takımında sezonu Aleksandar Đorđević Baş Antrenör pozisyonunda tamamladı. Fenerbahçe Beko 2021 – 2022 sezonun normal sezonunda 30 maçta mücadele etti bu maçların 24 tanesinde Sarı lacivertli ekip parkeden galibiyet ile ayrılırken 6 maçta ise parkeden mağlubiyet ile ayrıldı. Fenerbahçe Beko bu sezon 2527 sayı üretirken 2209 sayıya kendi potasında engel olamadı. Bu istatistik ışığında Fenerbahçe Beko 318 averaj üretti.

Anadolu Efes’in Play Off Aşamasında Rakipleri ve Final Yolu

Anadolu Efes Play Off aşamasına ING Basketbol süper liginin kurallarına uygun olarak normal sezonu 7. Sırada bitirmiş olan Pınar Karşıyaka ile eşleşerek çeyrek final aşamasında başladı. Bu eşleşmede Anadolu Efes seride Pınar Karşıyaka’ya 2 – 1 üstünlük kurdu ve adını Yarı finale yazdırmayı başardı. Yarı finalde Galatasaray Nef ile eşleşen Anadolu Efes nefesleri kesen bir yarı final serisi oynadı. Burada Anadolu Efes 3 – 2 seriyi kazandı ve finale yükseldi.

Fenerbahçe Beko ise yine format gereği 8. Sırada yer alan Bursaspor ile eşleşti ve seriyi 2 – 1 kazanmayı başardı. Yarı Finalde Daruşafaka Doğuş ile karşı karşıya gelen Fenerbahçe Beko seriyi 3 – 1 kazandı ve final kapılarını araladı.

Final serisinde 2 maç geride kalmışken Anadolu Efes rakibine 2 maçta da mağlup oldu ve seride 0 – 2 geri düştü.