Anadolu Efes Final Serisinin İlk Maçını Kaybetti

ING Basketbol Süper Ligi’nde sezonun en heyecanlı kısmı başladı. Normal sezon çok uzun süre önce tamamlanmıştı. Ardından, çeyrek final maçlarına geçildi. Bir sonraki aşamada yarı final maçları ile ING Basketbol Süper Ligi heyecanı sürdü. Yarı final maçlarının tamamlanmasıyla beraber hangi takımların finalde karşı karşıya gelecekleri de belli oldu.

Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko; geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu yıl da finalde karşı karşıya geliyorlar. Lacivert beyazlı takım; yarı finalde Galatasaray NEF’i zor da olsa mağlup etti. Fenerbahçe Beko ise nispeten daha rahat bir yarı final dönemi geçirdi. Darüşşafaka’yı eledikten sonra rakibini beklemeye başladı. Gelin, final serisinin ilk maçında yaşananlara yakından bakalım!

Maç Ne Zaman Oynandı?

7 Haziran 2022 Salı gününün programında yer alan maç saat 20.00’de başladı. Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda oynanan maçta saha ve seyirci avantajı Fenerbahçe Beko’ya aitti. Bir başka deyişle, sarı lacivertli takımın bu avantajı dolayısıyla maçın favorisi olarak gösterildiğini söylemek mümkün! Ancak, zor bir yarı final serisi yaşayan Anadolu Efes’in bu maçı kaybetmeye niyeti yoktu. Hem THY Euroleague’de hem de ING Basketbol Süper Ligi’nde zorlu deplasmanlarda boy göstermeye alışkın olan Anadolu Efes; Fenerbahçe Beko’yu yenmeye kararlıydı.

Çekişmeli Maçın Galibi Fenerbahçe Beko Oldu

Fenerbahçe Beko; seyircisini de arkasına alarak maça son derece iyi bir başlangıç yaptı. Bilhassa Biberovic ve Vesely’nin performanslarıyla farkı açmaya başladı. Bir anda 5-0 öne geçti. Anadolu Efes; ilk molanın ardından toparlandı. Bilhassa Buğrahan ve Singleton’un sayılarıyla 11-7 öne geçerek ben de varım dedi. Anadolu Efes; ilk periyodun son anına kadar mücadeleyi bırakmadı. Periyodu da Dunston’ın sayısıyla 20-18 önde tamamladı.

Anadolu Efes ile hem ligde hem de Avrupa’da çok defa karşılaşan Fenerbahçe Beko’nun pes etmeye niyeti yoktu. Sarı lacivertli takım; Metecan ve De Colo’nun sayılarıyla yeniden öne geçti. Hem hücumda hem de savunmada kusursuz bir görüntü çizmeye başladı. Farkı bir ara yedi sayıya kadar çıkardı. Sonuç olarak, ikinci periyodu ve maçın ilk yarısını 37-37’lik beraberlik ile tamamladı.

Çekişme; üçüncü periyotta da devam etti. Sarı lacivertli takımda devreye Henry ve Vesely girdi. 25. dakikada 47-41 öne geçen Fenerbahçe Beko; Booker’ın üç sayılık atışlarıyla farkı daha da açtı. Son periyoda 59-53 önde giren sarı lacivertli takım rahat bir maç çıkarmaya başladı.

Fenerbahçe Beko; maçın son periyodunda etkili bir oyun oynamaya devam etti. Seyircisinin de desteğiyle farkı giderek açtı. Sonuç olarak, bu önemli maçı 85-76 kazanarak seride 1-0 öne geçti. Anadolu Efes’te Rodrigo Beaubouis attığı 20 sayıyla en çok skor üreten oyuncu oldu.