Anadolu Efes’in Davası Sonuçlandı

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde oynadığı erteleme maçında Semt77 Yalova Basketbol karşısında rahat bir galibiyet alan Anadolu Efes’in oyuncusu Krunoslav Simon ile arasında oluşan uyuşmazlıkla alakalı davanın kararı verildi. Oyuncunun yakın akrabasının cenazesi nedeniyle izinsiz bir şekilde 2 maça katılmadığı için aylık maaşının %50’sinin kesilmesine karar verilmiş ve iki taraf arasındaki anlaşmazlık mahkemeye taşınmıştı. Geçtiğimiz günlerde Euroleague Uyuşmazlık Çözüm Kurulu konuyla alakalı kararını verdi ve Anadolu Efes’in oyuncuya ceza vermekte haklı olduğunu ancak cezanın oranının çok yüksek olduğunu ifade etti.

Simon-Anadolu Efes Çekişmesi

Bu sezon geçtiğimiz sezonun sonunda alınan şampiyonluklarla oluşan beklentinin altında kalan Anadolu Efes, bir de oyuncusu Kruslav Simon ile mahkemelik olmuştu.

Hatırlanacağı üzere 2021 senesi içerisinde yaşanan olayda, Kruslav Simon, yakın bir akrabasının cenazesini gerekçe göstererek Anadolu Efes’ten izin almadan takımdan ayrılmış ve 2 maça katılmamıştı.

Bu durum Anadolu Efes cephesini kızdırmış ve Anadolu Efes oyuncunun bir aylık maaşının %50’sinde kesintiye gidildiğini açıklamıştı. Kruslav Simon bu konuyla alakalı Euroleague Oyuncular Birliği’ne başvuru yapmış ve konu mahkemeye taşınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde söz konusu mahkemeyle alakalı olarak kararını açıklayan Euroleague Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Kruslav Simon’un takımdan izin almadan 2 maça katılmamasına verilen cezada Anadolu Efes’i haklı görse de, cezanın boyutunun aşırı olduğuna kanaat getirdi ve oyuncunun kesintisinde %80 indirime gidilerek %10’luk bir maaş kesintisi getirilmesine karar verildi.

Anadolu Efes, ayrıca tahkim masraflarının ve oyuncunun yasal harcamalarının ödemesini de üstlenmek zorunda.

Euroleague kuralları çerçevesinde yapılan savunmada aile üyelerinden birisinin ölmesi durumunda oyuncuların maç günü de dâhil edilmek üzere en az 3 gün izne çıkma imkânları bulunuyor.

Bir Ceza Da Ergin Ataman’a

Anadolu Efes ile Kruslav Simon arasında görülen mahkemede iki tarafın da haklı olduğuna kanaat getirilirken, Anadolu Efes’in koçu Ergin Ataman’ın Barcelona maçında yaşanan olaylar ile alakalı cezası da Euroleague Yönetimi tarafından açıklandı.

Hatırlanacağı üzere Barcelona’nın sahasında oynanan maçın üçüncü çeyreğinin başlarında Anadolu Efes koçu Ergin Ataman, şiddetli itirazları neticesinde iki teknik faulle cezalandırılarak oyundan atılmış, ancak başarılı koç ilk olarak sandalyesine oturarak maçtan ayrılmayacağına dair hareketlerde bulunmuştu.

Hakemlerin ısrarı neticesinde oyundan çıkmak zorunda kalan Ergin Ataman’a Barcelona taraftarı da yoğun bir tepki göstermiş ve tezahüratlarla geçen sene kupada mağlup oldukları Ergin Ataman’a protestolarda bulunmuşlardı.

Nitekim bu tepkilerden rahatsız olan Ergin Ataman, oyun alanından ayrılırken kupayı kendisinin kazandığına dair söylemler ve hareketlerle birlikte Barcelona taraftarının protestosuna karşılık vermiş ve iki takım arasında oynanan maç ev sahibi Barcelona’nın 82-77 üstünlüğüyle sona ermişti.

Konuyla alakalı olarak toplanan Euroleague Yönetimi, Anadolu Efes’in başarılı koçu Ergin Ataman’ın 15 bin Euro para cezası ödemesine karar verdi.