Anadolu Efes Pana’yı Ağırlıyor

ING Türkiye Basketbol Ligi’nin 15’inci haftasında oynayacağı Semt77 Yalovaspor maçını, COVID-19 nedeniyle ertelenme kararı alınması nedeniyle, 18 Ocak 2022 tarihinde oynayabilen ve rakibi karşısında rahat bir galibiyet kazanan Anadolu Efes, liderlik konusunda da mesafe kat ettikten sonra artık odağını Avrupa’ya çevirdi. Bu sezon THY Euroleague’de oynadığı maçlarda beklenilen seviyeye yaklaşmayı başaramayan Lacivert Beyazlılar, 22’inci hafta müsabakasında Yunan temsilcisi Panathinaikos’u İstanbul’da konuk edecek.

Anadolu Efes Sahnede

Geçtiğimiz sezonu hem Türkiye’de hem de THY Euroleague’de şampiyon tamamlayarak Türk basketbolunu tekrar en tepeye çıkartan Anadolu Efes, bu sezon beklentilerin çok altında kaldı.

Takımdan Sertaç Şanlı’nın ayrılmasından sonra güç kaybeden Lacivert Beyazlılar, Sertaç’ın ayrılığından doğan boşluğu bir türlü dolduramadı ve zaten yaş ortalaması yüksek bir kadroya sahip olması nedeniyle zorluk yaşarken bir de COVID-19 vakalarının artmasıyla maç ritmini hiç bulamadı.

Şu an lig sıralamasında Play-Off’a katılması için önünde bir engel görünmeyen Anadolu Efes’in buna rağmen hem kendisinin hem de diğer rakiplerinin başına gelen sürpriz sonuçları unutmaması ve işini garantiye alması gerekiyor.

Ligin 22’inci haftasında Yunan temsilcisi ve bir basketbol ekolü olan Panathinaikos’u İstanbul Sinan Erdem Salonu’nda konuk edecek olan Ergin Ataman ve öğrencilerinin, geçen sene mutluluktan gökyüzüne çıkardığı taraftarını bu sene de mutlu etmeye başlaması gerekiyor.

Sezonun ilk yarısında oynanan maçta Yunanistan ekibi karşısında hiç varlık gösteremeyen Anadolu Efes, sahadan 95-69’luk mağlubiyetle ayrılmıştı. Ligin 22’inci haftasında oynanacak maç öncesi 19 maç oynayan Anadolu Efes’in 9 galibiyet, 10 mağlubiyeti bulunurken, Panathianikos büyük bir hayal kırıklığı yaşadı ve oynadığı 18 maçtan sadece 4 galibiyet çıkarabildi.

500’e 2 Kala

Anadolu Efes’in Panathinaikos’u konuk edeceği 2021/2022 sezonu THY Euroleague’in 22’inci hafta karşılaşması, Lacivert Beyazlı ekip için Avrupa arenasındaki 747’inci maç olarak kayıtlara geçti.

Avrupa’da oynadığı 746 karşılaşmada 424 galibiyet ve 322 yenilgi gibi oldukça dikkat çekici sayılara ulaşmayı başaran temsilcimiz, 2001/2002 sezonundan bu yana THY Euroleague’de mücadele eden takımlar arasında yer alıyor.

Turnuvaya direkt olarak davet edilen takımlar arasında yer alan Anadolu Efes, Avrupa basketbolunun zirvesinde bu zamana kadar 498 maça çıktı.

Bu 498 maçta 267 galibiyet ve 231 mağlubiyet alan Anadolu Efes, Panathianikos maçıyla 499’uncu maçını oynayacak.

Eğer herhangi bir erteleme durumu yaşanmazsa normal takvimde 27 Ocak 2022 günü Rusya’da Zenit’in karşısına çıkacak olan Anadolu Efes, bu maçla birlikte 5’inci kez dalya diyecek.

Panathinaikos ile bu zamana kadar 27 kez karşı karşıya gelen Anadolu Efes, bu karşılaşmaların 10’unu kazandı ve 17’sinden mağlup ayrıldı.

Bu sezon hayal kırıklığı yaratarak taraftarın üzen iki basketbol devinin ve ekolünün karşılaşması 21 Ocak 2022 Cuma günü saat 20.30’da başlayacak.